Neseniai viso pasaulio dėmesį prikaustė JAV prezidento rinkimai. Po didelės įtampos, balsų skaičiavimo prezidentas pagaliau buvo išrinktas. Kol kas Džo Baidenas laikomas išrinktuoju JAV prezidentu (angl. president-elect), o po kelių mėnesių įvyksiančios priesaikos jis turėtų tapti ir keturiasdešimt šeštuoju JAV prezidentu.
JAV prezidentas yra vienas galingiausių žmonių visame pasaulyje, todėl šios asmenybės dažnai įamžinamos knygose, paminkluose ir dar daug kur. Bene geriausiai atpažįstami objektai, kuriuose yra pavaizduoti bent keli JAV prezidentai, yra pinigai. Tiksliau JAV doleriai, ant kurių galima išvysti prezidentų portretus.
Nežinia, ar dabartinis JAV prezidentas Donaldas Trampas, ar būsimasis prezidentas Džo Baidenas ateityje nusipelnys tokios garbės, bet šiandien pakalbėkime apie tuos prezidentus, kurie šios garbės nusipelnė ir yra pavaizduoti ant JAV dolerių banknotų.
Kiek prezidentų yra ant JAV dolerių banknotų?
Iš viso oficialiai šiuo metu cirkuliuoja septynių nominalų JAV dolerių banknotai: 1, 2, 5, 10, 20, 50 ir 100. Jų gimtojoje šalyje šie banknotai netgi pravardžiuojami „mirusiais prezidentais“. Tačiau šis ironiškas apibūdinimas nėra visiškai teisingas. Tikrai nemažai žmonių įsitikinę, kad visi ant dolerių pavaizduoti asmenys kažkada buvo prezidentais, visgi taip nėra. Šiandien galime matyti tik penkis prezidentus, nes ant 10 ir 100 dolerių banknotų pavaizduoti ne prezidentai.
Ant 10 dolerių – Aleksandras Hamiltonas. Ekonomistas ir filosofas, konstitucijos specialistas, pirmasis JAV iždo sekretorius, vienas JAV tėvų kūrėjų (vienas iš tų, kurie pasirašė JAV Nepriklausomybės deklaraciją ir kūrė JAV konstituciją), bet prezidentu jis niekada nebuvo ir į šį postą net nepretendavo. Vis dėlto už savo nuopelnus ir indėlį į JAV kūrimą ir pirmojo valstybės iždo priežiūrą ir kontrolę šis asmuo ant dolerių vaizduojamas jau kelis šimtus metų.
Kitas „neprezidentinis asmuo“ yra dar garsesnis už A. Hamiltoną. Beje, jis pavaizduotas ant šiuo metu didžiausio cirkuliuojančio banknoto – 100 dolerių. Tai Bendžaminas Franklinas. Tiesa, šis žmogus dažnai klaidingai laikomas prezidentu, visgi juo jis nebuvo. B. Franklino nuopelnai kiti, jis buvo politikas, rašytojas, išradėjas, mokslininkas, verslininkas. B. Franklinas taip pat buvo vienas iš JAV tėvų kūrėjų, be to, rūpinosi savo šalies kultūriniu gyvenimu, buvo pirmosios JAV bibliotekos steigėjas ir t. t. Aktyviai jis veikė ir mokslo srityje, turbūt garsiausias jam priskiriamas išradimas naudojamas ir šiandien – žaibolaidis.
Taigi, ant šiandieninių dolerių mes galime matyti penkis JAV prezidentus, juos ir aptarsime. JAV dolerių banknotai keitėsi ne kartą – keitėsi ir jų paskirtis, ir pavadinimai (aukso, sidabro sertifikatai, iždo bilietai ir t. t.), ir dizainas, ant jų galėjome matyti ir ne vieną garsią asmenybę, taip pat ir prezidentų. Iš viso ant popierinių JAV pinigų per visą istoriją buvo pavaizduota 13 JAV prezidentų, jų portretai puikavosi ant skirtingų nominalų ir pavadinimų pinigų.
Šiuolaikiniai JAV dolerių banknotai buvo išleisti 1914 m. remiantis 1913 m. priimtu federalinio rezervo aktu. Pagal jį pinigų leidimas yra federalinio rezervo bankų prerogatyva, o pinigai vadinami federalinio rezervo notomis. Tai yra vieninteliai leidžiami ir vieninteliai cirkuliuojantys popieriniai pinigai, todėl jie vadinami paprastai – JAV dolerių banknotai.
Nuo 1914 m. jų dizainas nelabai keitėsi, visgi buvo išleistos kelios banknotų laidos, todėl skirtumų galima rasti. Pavyzdžiui, 1914–1928 m. ant 20 dolerių banknoto puikavosi Gruverio Klyvlando, kuris buvo 22-asis ir 24-asis JAV prezidentas (beje, jis yra vienintelis JAV prezidentas, ėjęs šias pareigas dvi kadencijas, bet ne iš eilės). 1918 m. buvo išleisti didesnio nominalo banknotai: 500, 1 000, 5 000 ir 10 000 JAV dolerių. Ant 5 000 dolerių banknoto pavaizduotas ketvirtasis JAV prezidentas Džeimsas Medisonas. 1928 m. didžiųjų nominalų banknotų dizainas vėl šiek tiek keitėsi, jau minėtas G. Klyvlendas buvo vaizduojamas ant 1 000 dolerių banknoto, o 500 dolerių banknote vietoje jame buvusio ketvirtojo Aukščiausiojo teismo pirmininko Džono Maršalo buvo pavaizduotas 25-asis JAV prezidentas Viljamas Makinlis (beje, vienas iš tų kelių prezidentų, kurie buvo nužudyti).
Vis dėlto didelio nominalo banknotai oficialiai cirkuliavo iki 1969 m. Nuo tada cirkuliuoja ir atsiskaitymams oficialiai priimami JAV banknotai, kurių didžiausias nominalas – 100 dolerių.
Kurie prezidentai vaizduojami ant šiandieninių JAV dolerių banknotų?
1 dolerio banknotas
1 dolerio banknotas – tai mažiausio nominalo banknotas JAV istorijoje. Jis pirmą kartą išleistas 1876 m. Tiesa, tada ant banknoto buvo vaizduojamas ne prezidentas, o šeštasis JAV Aukščiausiojo teismo pirmininkas Salmonas P. Čeisas, kol 1869 m. jį pakeitė pirmojo JAV prezidento ir vieno iš tėvų kūrėjų, Džordžo Vašingtono, portretas. Šio banknoto dizainas gerokai skyrėsi nuo šiandieninio, visgi Dž. Vašingtono portretas išliko tas pats. Iš tiesų tai nebaigto tapyti prezidento portreto fragmentas. Šis paveikslas vadinasi „Ateneumo portretas“ (portretas vadinamas taip dėl to, kad po dailininko mirties jis buvo perduotas Ateneumo bibliotekai Bostone), kurį 1796 m. nutapė amerikietis dailininkas Žilberas Stiuartas. Šis portretas laikomas geriausiu ir, be abejo, žinomiausiu šio dailininko paveikslu, mat greitai portretas tapo ikoniniu ir garsiausiu pirmojo prezidento atvaizdu, kuris vaizduojamas daug kur, taip pat ir ant pašto ženklų bei pinigų.
Banknoto dizaino detalės keitėsi ne kartą, o štai 1886 m. išleistame sidabrinio sertifikato averse pavaizduotas jau nebe Dž. Vašingtonas. Vis dėlto nuo jo toli nepabėgta, mat jį pakeitė... Dž. Vašingtono žmona Marta! Tai buvo pirmoji moteris, pavaizduota ant JAV dolerių banknoto. Vėliau netgi buvo išleisti „edukacinės serijos“ banknotai, juose jau pavaizduoti abu sutuoktiniai, o štai nuo 1899 iki 1923 m. dizainas buvo pakeistas dar kartą ir pirmojo prezidento apskritai neliko.
Vis dėlto nuo 1923 m. 1 dolerio banknotas įgavo išvaizdą, kuri su nedideliais pakeitimais išliko iki mūsų dienų. Tiesa, senajame banknoto dizaine Dž. Vašingtonas „žiūrėjo“ į dešinę, o dabar, kaip ir originaliame portrete, „žiūri“ į kairę. Galutinis banknoto dizainas patvirtintas 1963 m. ir nuo to laiko mes jį matome nepakitusį.
2 dolerių banknotas
Daugelis abejoja, ar šis banknotas cirkuliuoja apskritai, mat jis yra pats rečiausiais iš visų dolerio banknotų.
Pirmą kartą jis buvo išleistas 1862 m. ir nuo to laiko ne kartą keitė išvaizdą, ant jo buvo vaizduojami įvairiausi su JAV istorija susiję asmenys, o 1899 m. šis banknotas netgi išleistas su jau minėtu Dž. Vašingtono portretu. Šio nominalo banknotai buvo leidžiami iki 1966 m., kol nuspręsta juos išimti iš apyvartos. Nors juos spausdinti sąlyginai yra pigiau nei 1 dolerio banknotus, buvo argumentuota, kad šių banknotų spausdinimas nėra ekonomiškai naudingas. Vis dėlto praėjus 10 m., 1976 m., minint šalies nepriklausomybės 200 m. jubiliejų, nuspręsta banknotus vėl išleisti, o ant jų pirmą kartą atsidūrė trečiojo prezidento ir tėvo kūrėjo, Tomo Džefersono, portretas. Į apyvartą jie buvo išleisti balandžio 13 d., kai minimas T. Džefersono gimtadienis. Vis dėlto nuo šio nominalo tauta jau buvo atpratusi ir banknotą priėmė labai skeptiškai, manydama, kad tai tiesiog proginis banknotas, neskirtas atsiskaityti. Iš tiesų daugelis įprato šį banknotą pasilikti atminimui ar pasidėti į savo kolekciją, todėl iki 1996 m., kai buvo išleista nauja banknotų serija, jie buvo beveik išnykę iš apyvartos.
Nors ir išleistas į apyvartą, iš tiesų šis banknotas buvo proginis, skirtas JAV nepriklausomybės jubiliejui. Tai liudija ir reverse pavaizduotas garsiojo Džono Trumbilo paveikslo „Nepriklausomybės deklaracija“, kuriame pavaizduotas nepriklausomybės akto pasirašymo procesas, motyvas. Įdomu, kad formaliai čia galime pamatyti ir antrąjį JAV prezidentą, Džoną Adamsą (iš tiesų deklaraciją pasirašė du būsimi prezidentai – T. Džefersonas ir Dž. Adamsas), stovintį (pirmas iš kairės stovintis dešinėje pusėje), visgi jo šiandien cirkuliuojančių dolerių aversuose nėra.
5 dolerių banknotas
Šio banknoto averse – šešioliktasis JAV prezidentas Abraomas Linkolnas. Tai, ko gero, vienas mylimiausių, o gal ir pats mylimiausias ir žinomiausias JAV prezidentas, tai patvirtina ne viena apklausa, kurioje dalyvavę amerikiečiai jį patvirtino esant pačiu mėgstamiausiu JAV prezidentu. Ir tai nenuostabu, būtent šis prezidentas labiausiai prisidėjo prie vergovės JAV panaikinimo. Nemažiau svarbu, kad jis šalį valdė po didžiausio karinio konflikto JAV, Pilietinio karo (1861–1865, ir sugebėjo šalį išvesti iš krizės. Nemažiau prie jo teigiamo įvaizdžio prisideda ir tragiška mirtis – A. Linkolnas buvo pirmasis JAV prezidentas, nužudytas einant šias pareigas.
Nors A. Linkolno atvaizdas ant JAV banknotų buvo vienas populiariausių (jis vaizduotas kone ant visų skirtingų istorinių laikotarpių nominalų dolerių banknotų), ant 5 dolerių jis pavaizduotas tik 1914 m. Reverse tuo metu buvo pavaizduotas Kristoforas Kolumbas ir JAV piligrimai. O nuo 1929 m. vaizdas yra toks, koks ir šiandien, reverse – A. Linkolno memorialas. Vašingtone esantis memorialas yra vienas iš nedaugelio tokių, pastatytų JAV prezidentui. Reverse matyti fasadinė memorialo pusė su A. Linkolno paminklu. Taigi, banknotas yra unikalus ir tuo, kad prezidentas čia pavaizduotas ir portrete, ir paminklo atvaizde.
20 dolerių banknotas
Šio banknoto averse – septintasis JAV prezidentas Endriu Džeksonas, o reverse pastatas, be kurio JAV prezidentai nėra įsivaizduojami, – prezidento rezidencija Vašingtone, Baltieji rūmai. E. Džeksonas vertinamas prieštaringai. Viena vertus, jis buvo aktyvus demokratijos ir asmens laisvės šalininkas, kitą vertus, pasisakė už vergiją ir indėnų naikinimą. Vis dėlto jo vardu pavadinta daug JAV miestų, grafysčių, jo atminimas įamžintas ne viename meno kūrinyje, pašto ženkluose bei ant 20 dolerių banknoto, nors dėl šio sprendimo reikšta daug protestų, ir ne kartą prašyta jo atvaizdą nuo banknoto pašalinti.
Kaip ir kiti JAV prezidentai, E. Džeksonas buvo vaizduotas ne ant vieno nominalo banknotų. Jį skirtingais istoriniais periodais galėjome matyti ir ant 5, ir ant 10, ir ant 20, ir net ant vieno didžiausio kada nors išleisto, 10 000 JAV dolerių, banknoto. Kaip ir minėta, 1914 m. išleidus šiuolaikinius JAV dolerių banknotus, ant dvidešimties dolerių buvo pavaizduotas G. Klyvlendas. 1928 m., išleidus naują banknotų seriją, jį pakeitė E. Džeksonas, o reverse pirmą kartą pavaizduoti Baltieji rūmai. Įdomu, kad išleidžiant naujesnes banknotų serijas, keitėsi ir Baltųjų rūmų vaizdas, atsižvelgiant į įvykdytus renovacijos darbus ar išaugusius arba sunaikintus šalia rūmų esančius augalus.
Vis dėlto E. Džeksono ant banknotų greitai gali nelikti. Atsižvelgiant į prieštaringą asmenybę ir siekiant daugiau teisingumo lyčių bei rasinės lygybės politikoje, dar 2015 m. nuspręsta, kad ant 20 dolerių bus pavaizduota moteris. Po vykdytos visuotinės apklausos nuspręsta, kad pavaizduota bus juodaodė, vergijos priešininkė ir žmogaus teisių aktyvistė Henrieta Tubman. Tiesa sakant, pirma idėja buvo ją pavaizduoti ant 10 dolerių, vietoj A. Hamiltono, visgi dėl protestų ir 2016 m. didelio populiarumo sulaukusio miuziklo apie šį asmenį, nuspręsta, kad H. Tubman bus ant 20 dolerių. Planuota naujo dizaino banknotą išleisti 2020 m., bet prezidento D. Trampo administracija šią iniciatyvą sustabdė.
50 dolerių banknotas
Ant šio dolerių banknoto – aštuonioliktasis JAV prezidentas Ulisas Grantas. Pasižymėjęs JAV pilietiniame kare kaip generolas, atvedęs sąjungininkus į pergalę, jis tapo be galo populiarus ir netrukus po karo išrinktas JAV prezidentu. Šiose pareigose jis vienas pirmųjų išbuvo dvi kadencijas. Nors ir laikomas vienu blogiausiu prezidentu JAV istorijoje dėl savo neigiamo požiūrio į vergovę ir teigiamo požiūrio į juodaodžių teises, jis vis dar gana populiarus ir šiandien vaizduojamas ant 50 dolerių banknoto.
Šis banknotas buvo populiarus visais laikais (o XIX a. jis buvo ir vienas vertingiausių), todėl ant jo buvo daugelio asmenybių, kaip ir jau minėtų B. Franklino ar A. Hamiltono, portretai, 1914 m. čia atsidūrė U. Grantas, iki tol nebuvęs taip dažnai vaizudojamas ant banknotų (tik ant 1 ir 5 dolerių). Banknoto reverse – dar vienas pastatas, JAV Kapitolijus, kuriame renkasi JAV kongresas.
Iiustracijos: https://en.wikipedia.org/wiki/Federal_Reserve_Note