BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Istorinė akimirka: kolekcinė moneta miesto merui įteikta ekstremaliomis sąlygomis

Spausdinti
2023-06-21

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus birželio 21 d. rytą ant Vilniaus televizijos bokšto atviros terasos krašto įteikė kolekcinę monetą „Vilniui – 700“ sostinės merui Valdui Benkunskui. Kolekcinė sidabro moneta tokiomis sąlygomis įteikta pirmą kartą kolekcinių monetų leidybos istorijoje.

Sidabrinę 10 eurų kolekcinę monetą Lietuvos bankas išleido Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga. Monetos pristatymo renginio globėjais simboliškai tapo Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“, organizuojanti jubiliejinius „Vilnius 700“ renginius, bei Lietuvos radijo ir televizijos centras, kurio valdomas televizijos bokštas puikuojasi monetos averse.

„Vargu ar tokiai progai rastume geresnį tašką, iš kurio galėtume matyti, kaip per šimtmečius plėtėsi ir keitėsi mūsų sostinė. Beje, tai ne vienintelė mūsų dovana miestui apvalios sukakties proga – greitai mūsų Pinigų muziejuje atidarysime Vilniui skirtą parodą, kurią kviesime aplankyti“, – renginio metu kalbėjo G. Šimkus.

Vilniaus meras V. Benkunskas, atsiimdamas monetą, teigė, kad žinia apie 700-ąjį Vilniaus gimtadienį ir toliau sėkmingai sklinda, o šiandien turime dar vieną progą paminėti mylimo miesto jubiliejų – pristatydami ypatingą monetą.

Istorinė akimirka: kolekcinė moneta miesto merui įteikta ekstremaliomis sąlygomis

„Manau, kad daugelis iš mūsų taip pat turime svajonę ar viziją, koks turi būti Vilnius. Mano, kaip mero, tikslas ir svajonė – kad Vilnius taptų ryškiausia Šiaurės Europos žvaigžde: su savo jaukumu ir jauniems, ir vyresniems, su puoselėjamu šimtamečiu paveldu ir šiuolaikinės miesto kultūros renginiais. Tikiu, kad ši moneta ją turintiesiems primins, kad reikia svajoti apie Vilnių – juk mes visi kasdien kuriame šį miestą ir garsiname jo vardą visame pasaulyje. Šiandien šia moneta siunčiame žinią visam pasauliui, kad Vilnius yra atviras, įvairiapusis, daugiakultūris, klestintis miestas“, – kalbėjo V. Benkunskas.

Apie netradicinės formos monetos kūrimo kelią pristatymo metu kalbėjo ir jos averso bei reverso grafinio projekto autorius Vytautas Narutis.

Istorinė akimirka: kolekcinė moneta miesto merui įteikta ekstremaliomis sąlygomis

„Tai yra septynkampio apibrėžtinio apskritimo formos moneta. Septyni kampai simbolizuoja septynis Vilniaus šimtmečius. Monetos averse atskleista miesto istorija: centre – Gedimino pilis, aplink kurią sukasi miesto gyvenimas, kaleidoskopiniu principu išdėstyti bendri pastatų vaizdai, įkomponuoti miesto įkūrimo metai – 1323. Vaizdas sukomponuotas tarsi žvelgiant iš paukščio skrydžio.

Monetos reverse – meninėmis priemonėmis perteikiama Vilniaus miesto įkūrimo legenda: pasak jos, Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas po medžioklės susapnavo geležinį vilką, kuris taip garsiai staugė, kad net vanduo Neryje raibuliavo. Žynys Lizdeika Gediminui išaiškino, kad šioje vietoje bus pastatytas miestas, kurio garsas nuskambės visame pasaulyje“, – kalbėjo V. Narutis.

Renginyje dalyvavo ir Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė, Lietuvos radijo ir televizijos centro direktorius Remigijus Šeris, monetos pristatymo vaizdo klipo dainos „Vilniau“ autorius, grupės „Baltasis kiras“ vokalistas Tautvydas Paulius Augustinas Augustinas.

Kolekcinės monetos „Vilniui – 700“ išankstinė prekyba prasidėjo Lietuvos banko monetų el. parduotuvėje birželio 21 d. trečiadienį 8 val. ryto. Į apyvartą moneta bus išleista birželio 28 dieną. 

Šaltinis

Lietuvos banke