BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Išankstinis kolekcinių monetų, skirtų pasakai „Eglė – žalčių karalienė“ pardavimas – nuo lapkričio 17 d.

Spausdinti
2021-11-16

Lapkričio 24 d. centrinis bankas į apyvartą išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Eglė – žalčių karalienė“ (iš serijos „Mano pasakos“): 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio monetas. Šių monetų nuo rytojaus, lapkričio 17 d. 8.00 val., galima nusipirkti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt. 

Šiomis monetomis, skirtomis legendinei ir vienai žymiausių lietuviškų pasakų apie Eglę ir žaltį, Lietuvos bankas pradeda naują monetų seriją „Mano pasakos“. Serijoje bus įamžinti tokie kūriniai kaip „Zuikis Puikis“, „Saulės vaduotojas“, o seriją užbaigs monetos, skirtos lopšinei.

Monetų averse – mezginys, tarsi aliuzija į jaukų vakarą, kai sekamos pasakos. Vėlaus meto nuotaiką dar labiau sustiprina žvaigždutės ir mėnulis: pirmoji serijos „Mano pasakos“ moneta pradedama jaunatimi. Mezginyje simboliais atvaizduoti pagrindiniai pasakos elementai, žemiau jų – simbolinis Vyčio siluetas. Kompozicijos viršuje – tarsi siūlu išsiuvinėtas užrašas „Lietuva“. Mezginio elementas ir skirtingos mėnulio fazės vienys visas šios serijos monetas.

Monetų reverse – Žalčio ir Eglės, pagrindinių pasakos herojų, akistata; įspūdį sustiprina Eglės plaukai, alegoriškai susiliejantys su jūros bangomis, atplaukiančiomis balta ir raudona puta. Žalčio kūną puošiantis raštas simboliais – piktogramomis – pasakoja šios pasakos istoriją, įkomponuotas ir pasakos pavadinimas „Eglė – žalčių karalienė“. Kompozicijoje – ir medžių siluetai, tarsi aliuzija į medžiais paverstus vaikus.

Sidabro moneta – spalvota, atskiri kompozicijos reljefiniai elementai padengti spalva UV spaudos būdu (lazerinis spausdinimas).

Sidabro monetos briaunoje – užrašas „Jei tu gyvas, atplauk pieno puta, jei negyvas – kraujo puta“. Vario ir nikelio monetos briaunoje rantai.

Naujųjų kolekcinių monetų aversą sukūrė Eglė Ratkutė-Žemaitė, reversą – Eglė Ratkutė-Žemaitė ir Vilius Krasnickas.

„Eglei – žalčių karalienei“ skirta 5 eurų sidabro moneta išleidžiama 2 750 vnt. tiražu, o 1,50 nominalo moneta – 30 000 vnt. tiražu.

Monetas palydinčioje skrajutėje – žymaus lietuvių vaikų rašytojo, publicisto, teatro ir kino režisieriaus Vytauto V. Landsbergio interpretacija šios pasakos tema, pavadinta „Eglė – žalčių karalienė ir kiti influenceriai“. Pirmą kartą skrajutės tekstas skelbiamas ir audioformatu, tekstą įgarsino pats autorius. Piešinių autorius Virginijus Malčius

Primename, kad, pasikeitus Lietuvos banko numizmatinių vertybių pardavimo taisyklėms, įsigydamas kolekcinių monetų, nukaldintų iš tauriųjų metalų, iš anksto ar monetos išleidimo dieną, vienas pirkėjas galės jų nusipirkti ne daugiau kaip 1 vnt. (vietoje anksčiau buvusių 2 vnt.). Taip siekiama suteikti galimybę įsigyti monetų didesniam pirkėjų skaičiui. 1,50 euro monetų, kaip ir anksčiau, bus galima įsigyti ne daugiau kaip 5 vnt.

Šaltinis

Lietuvos banke