BDAR

Iš Pinigų muziejaus lobyno. Unikali 1925 m. nuotrauka

Spausdinti

Šiandien pradedame skelbti naują Pinigų muziejaus rubriką „Iš Pinigų muziejaus lobyno“. Joje pristatysime eksponatus, kurių nepamatysite Pinigų muziejaus ekspozicijoje. Šie eksponatai saugomi Pinigų muziejaus fonduose, bet jie tikrai ne mažiau unikalūs už viešai eksponuojamus. Šiandien pristatome unikalią nuotrauką, kuriai jau beveik 100 metų. 

Šioje originalioje nuotraukoje užfiksuota istorinė akimirka – pirmųjų lietuviškų monetų siuntos iškrovimas. Užrašas ant fotografijos skelbia, kad laivas Baltanic 1925 m. sausio 29 d. į Klaipėdos uostą pristatė pirmuosius lietuviškus metalinius pinigus. Tai buvo varinės centų monetos, nukaldintos Didžiojoje Britanijoje, Birmingame. 

Ši fotografija taip pat liudija, kaip greitai ir efektyviai sprendimus turėjo priimti pirmoji Lietuvos Respublika. Monetų įstatymas, kuriuo valstybė įgijo išskirtinę teisę kaldinti monetas, buvo priimtas 1924 m. birželio 20 d. Jau tų pačių metų rugpjūtį Anglijos, Prancūzijos ir Vokietijos spaudoje buvo paskelbta apie numatomą surengti Lietuvos Respublikos monetų kaldinimo konkursą. Šis konkursas, arba varžytynės, įvyko rugsėjo 10 d. Dalyvavo 14 firmų iš Anglijos, Belgijos, Danijos, Lietuvos, Olandijos, Prancūzijos, Šveicarijos ir Vokietijos. Rugsėjo 18 d. finansų ministras V. Petrulis patvirtino varžytinių protokolus ir pagal juos nugalėtoja buvo pripažinta Birmingamo firma King‘s Norton Metal Works. Tik po dvylikos dienų, rugsėjo 22 d., Kaune buvo pasirašyta sutartis su šios firmos atstovu. Pagal sutartį firma turėjo nukaldinti 42 mln. monetų nuo 1 iki 50 centų. Pirmuosius monetų pavyzdžius Finansų ministerijai patvirtinti firma turėjo pristatyti per 7 savaites nuo modelių įteikimo dienos. Pirmoji monetų partija – 10 mln. monetų – turėjo būti pristatyta per 9 savaites nuo pavyzdžių patvirtinimo dienos. Į Kauną pirmieji monetų pavyzdžiai turėjo būti atsiųsti lapkričio mėnesį. Lapkričio pabaigoje vykusiame Seimo posėdyje Finansų ministerija Seimo nariams ir žurnalistams pristatė gautus monetų pavyzdžius. Pirmoji nukaldintų monetų partija laivu iš Londono į Klaipėdą buvo išsiųsta 1925 m. sausio 21 d. ir, kaip matome iš užrašo nuotraukoje, siunta Klaipėdos uostą pasiekė po aštuonių dienų. 

Apyvartoje monetos turėjo pasirodyti vasario mėnesį, visgi atrodo, kad jos buvo išleistos šiek tiek vėliau (vasario 4 arba 6 d.). Kad ir kaip ten būtų, nuo įstatymo priėmimo iki pirmųjų centų monetų pasirodymo praėjo kiek daugiau nei pusmetis. 

Pirmąja siunta planuota gauti 10 mln. monetų, tačiau gauta tik 3 205 tūkst. Mažiau monetų nukaldinta todėl, kad sugedo pagrindinė kaldinimo mašina ir darbai buvo sustabdyti mėnesiui. Kitos siuntos Lietuvą pasiekė vėliau (vasario pabaigoje, kovo, balandžio, gegužės mėnesiais). 

Beje, lietuviškų centų pristatymas greičiausiai buvo vienas iš paskutinių laivo Baltanic reisų – tais pačiais metais jis buvo parduotas Danijos bendrovei ir pakeistas jo pavadinimas. 
 

Pinigų muziejuje
Atnaujinta: 2021-06-25