BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Iš kur atsirado dolerio simbolis?

Spausdinti
2016-12-14

JAV dolerio simbolis $ - turbūt geriausiai atpažįstamas grafinis simbolis ir geriausiai atpažįstamas piniginio vieneto žymėjimas pasaulyje. S su vienu arba dviem brūkšniais. Logiškai mąstant,  JAV doleris turėtų būti žymimas raide D ar kažkokiu kitu pavadinimo trumpiniu, bet kodėl būtent S?

Tiesą sakant vienareikšmio atsakymo nėra, vis dar ginčijamasi, kodėl simbolis būtent toks. Pateikiame jums pačias įdomiausias (nors ir ne visas teisingas) JAV dolerio simbolio kilmės versijas, o jūs galite išsirinkti pačią priimtiniausią.

  • Ispaniško peso teorija. Ko gero tikriausia $ atsiradimo versija.  Teorija teigia, kad simbolis kilo iš ispaniško – amerikietiško peso žymėjimo.  Tai sidabrinė moneta cirkuliavusi ispaniškose Amerikos kolonijose XVI – XIX a. Populiari ji buvo ir Š. Amerikoje. Moneta pagal savo vertę buvo lygi europietiškai talerio monetai (svėrė apie 27,5 g.). Nuo talerio ir kilo dolerio pavadinimas. Iki amerikietiško dolerio įvedimo pesas buvo vadinamas ispanišku doleriu ir žymimas Ps (kaip pesas). Pradžioje raštuose ir dokumentuose  raidės buvo rašomos šalia viena kitos, o vėliau pradėtos rašyti viena ant kitos. Iš šio susiliejimo ir atsirado simbolis $, kuris tapo oficialiu 1792 m. įvesto dolerio žymėjimu;
  • US teorija. Kita populiari versija, kurią labai mėgsta JAV patriotai, nors ji ir labai mažai tikėtina, yra ta, kad simbolis atsirado iš Jungtinių Valstijų (angl. United States) trumpinio US. Pagal šią versiją U buvo rašoma ant S ir taip simbolyje S atsirado du vertikalūs brūkšniai;
  • Aštuntuko teroija. Ispaniškas pesas buvo vadinamas ne tik doleriu, bet ir aštuntuku (angl. Piece of eight), nes buvo lygus 8 realams. Jis buvo žymimas „P8“ arba tiesiog „/8/“. Teorija teigia, kad pasvirieji brūkšniai užrašyti ant aštuoneto vėliau pavirto į mums įprastą $.
  • Heraklio stulpų teorija. Turbūt daugelis yra atkreipę dėmesio į Ispanijos vėliavoje esantį herbą. Galbūt ir pastebėjote šalia skydo stovinčias dvi kolonas su karūnomis ir juostomis ant kurių užrašyta Plus ultra (lot. Dar toliau (nei pasaulio ribos)). O ar žinote, ką jos simbolizuoja? Tai vadinamieji Heraklio stulpai. Realybėje tai du kalnai esantys Gibraltaro sąsiauryje, kuriuos pagal legendą supylė pats Heraklis, nuo seno jie vaizduojami kaip dvi kolonos ir atsidūrė jie karalių, o vėliau ir Ispanijos herbe. Vaizduojami jie buvo ir ant ispaniškųjų pesų, todėl pagal dar vieną teoriją, ant S raidės ir atsirado dvi vertikalios linijos – stulpai.
  • Angliška – lotyniška kilmė. Šios teorijos šalininkai kildina žymėjimą iš lotynų kalbos ir specialių jos žymėjimų, kurie buvo perimti ir anglų kalboje. Rašytiniuose šaltiniuose lotynų kalba buvo įprasta žodžių trumpinius žymėti taip: parašyti pirmąją žodžio raidę, ją perbraukiant. Štai svaras šiandien žymimas £.  Žymėjimas kildinamas iš lotyniško žodžio libra – senovinio svorio vieneto, vėliau pavadintu svaru. Dolerio ženklas yra kildinamas nuo angliškos monetos – šilingo (angl. Shilling), pirmoji raidė perbraukta ir taip gaunamas dolerio ženklas. Tokiu būdu lyg išlaikomas ryšys tarp buvusių kolonijų ir monopolijos.  Tiesa, teorijos šalininkai nepaaiškina, kodėl pasirinkta raidė S, o ne D...
  • SH teorija. Šios teorijos šalininkai teigia, kad simbolis kilo nuo angliško žodžio „sheet“ (popieriaus lapas) sutrumpinimo. Spaustuvėje senovėje buvo žymimas atspausdintų lapų skaičių (pvz. 2$ reiškė 2 popieriaus lapus). Pradžioje „Sheet“ buvo trumpinamas dviem raidėmis SH, bet pastebėta, jog S dažnai primena skaičių 5, o tai galėjo sukelti papildomų sunkumų. Todėl nuspręsta S ir H sujungti, tokiu būdu ir atsirado simbolis $, kuris galbūt ir buvo naudojamas spaustuvėse, kuriose buvo spausdinami doleriai ir šis simbolis tokiu būdu atsidūrė ant pinigų.
  • Romos sestercijos. Sestercija Senovės Romoje vadinta sidabrinė moneta, kurios vertė buvo du asai ir vienas semis (pusė aso). Verčiant paraidžiui, „sestercija“ reiškia „pustrečio“. Monetos nominalą žymėjo raidės IIS. II reiškė du asus, o S (semį) - pusę. Sujungus šias raides gautas dolerio ženklas.
  • Vergų teorija. Tai ko gero pati neįtikinamiausia, bet įdomiausia dolerio ženklo atsiradimo teroija. Ji teigia, kad trumpinys $ kilo nuo ispaniško žodžio esclavo (vergas) ir clavo (vinys, kuriais sutvirtintos vergų grandinės). Esclavo vėliau galėjo būti rašomas tiesiog S-clavo, o dar vėliau žodis clavo pakeistas į dvi vertikalias linijas. Kadangi dar egzistavo vergovė, o vergų skaičius kartu parodydavo ir savininko turtų gausą, šis simbolis galėjo tapti ir pinigų simboliu.
Tai įdomu!