BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Į pinigų muziejų atkeliavo jūra

Spausdinti
2015-10-30

Spalio 29 d. Lietuvos banko Pinigų muziejuje atidaryta nauja paroda „Jūra atveria pasaulį“. Paroda parengta kartu su Klaipėdoje esančiu Lietuvos jūrų muziejumi. Parodoje pristatomos monetos iš Lietuvos jūrų muziejaus numizmatikos rinkinio. Parodos kuratoriai – Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus muziejininkas-istorikas Romualdas Adomavičius ir Lietuvos banko Pinigų muziejaus vyresnysis specialistas Vincas Ruzas. Parodos dizainerė – Lietuvos jūrų muziejaus dailininkė Audronė Adomavičienė.

Parodos atidaryme dalyvavo parodos kuratoriai ir dailininkė, Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė, Pinigų muziejaus vedėjas Vidmantas Laurinavičius, jūrų muziejaus, Lietuvos banko darbuotojai ir kiti svečiai.

„Kur jūra, ten kelionės ir laivai, o kur laivai, ten ir pinigai“ – kalbėjo Pinigų muziejaus vedėjas Vidmantas Laurinavičius džiaugdamasis galimybe bendradarbiauti su Lietuvos jūrų muziejumi ir pristatyti vertingus eksponatus visuomenei.

Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė pabrėžė, kad nors dažnai Lietuvos jūrų muziejus asocijuojasi tik su delfinariumu ir jūrų muziejuje pristatoma fauna, jūrų muziejaus fonduose yra daugybė numizmatinių vertybių apie kuriuos visuomenė net nežino. Šie eksponatai tik nedidelė jūrų muziejaus fondų dalis. Rečiau eksponuojamos vertybės ras savo vietą parodų salėje, kuri bus įrengta jūrų muziejuje iki 2017 m.

„Parodoje siekėme sudominti ne tik numizmatus ir specialistus, bet ypatingai Lietuvos jaunimą, kurį ši paroda gali įkvėpti didesniems žygdarbiams ir atradimams“ – sakė parodos kuratorius Romualdas Adomavičius. Jis pradūrė, kad ši paroda atvežė ir dalį jūros į Lietuvos sostinę.

Parodos dizainerė Audronė Adomavičienė teigė siekusi perteikti žmonijos atradimų raidą ir patraukliai visuomenei pristatyti įdomius eksponatus.

Parodos pagrindą sudaro Felikso Rimkevičiaus (1939—2010) surinktos numizmatinės vertybės. Feliksas Rimkevičius – žmogus, daug prisidėjęs prie Lietuvos jūrų muziejaus ir pirmųjų ekspozicijų rengimo. Iki 2004 m. dirbo Klaipėdos uosto locmanu. Buvo apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. 1971 m. Feliksas Rimkevičius Klaipėdos kraštotyros muziejaus jūrų skyriui (nuo 1979 m. Lietuvos jūrų muziejuj) perdavė savo kriauklių kolekciją. Surinko kelis tūkstančius kriauklių, 1 200 ženkliukų, 7 500 pašto ženklų ir virš 1 000 pašto vokų. Priklausė Klaipėdos krašto bajorų draugijos tarybai. Didžioji F. Rimkevičiaus kriauklių, numizmatikos, ženkliukų ir vokų su antspaudais rinkinių dalis dabar saugoma Lietuvos jūrų muziejaus fonduose.

Parodoje matysite ne tik monetas ir medalius, nukaltus atradimams keliautojams paminėti (nukaltos nuo XIX iki XXI a.) bet ir senovinius prietaisus naudotus jūrininkų. Parodoje atpasakojama didžiųjų jūrų ir vandenynų tyrinėjimų istorija nuo priešistorinių laikų iki XX a. Netgi suteikiama galimybė susipažinti su skirtingais laivų tipais ir su jais susijusiomis istorijomis. Beje, parodoje galite išvysti  ir keletą su jūra susijusių lietuviškų monetų bei jų modelių, kurie yra saugomi Pinigų muziejaus fonduose. Paroda veiks ištisus metus, kviečiame apsilankyti!

Pinigų muziejuje