BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Gibraltaro pinigai

2025-01-07
Gibraltaras, esantis pietinėje Pirėnų pusiasalio dalyje, yra žinomas kaip strateginė vieta, jungianti Viduržemio jūrą su Atlanto vandenynu. Šis nedidelis, apie 6,7 kvadratinio kilometro ploto, Britanijos užjūrio regionas garsėja ne tik savo istorija, bet ir unikaliomis monetomis, kurios yra tikras lobis kolekcininkams.

Monetų raidos pradžia: privačių žetonų epocha (1802–1820)

Kai Gibraltaras 1704 m. tapo Britanijos kolonija, jo monetų sistema buvo pagrįsta privačiai išleistomis žetonų monetomis. Jas leido vietiniai verslininkai, tokie kaip Robertas Keelingas, Richardas Cattonsas ir Jamesas Spittlesas. Žetonų monetų dizainas dažnai atspindėjo regioninę simboliką. Aversą puošė liūtas, laikantis raktą, o reversą – trijų bokštų pilis. Šie simboliai tapo Gibraltaro tapatybės dalimi. Žetonai buvo kaldinami iš vario, o jų nominalai atitiko vietos ekonomikos poreikius – vienas realas sudarė 24 ketvirčius.

 

Karalienės Viktorijos monetos (1841)

1841 m., karalienės Viktorijos valdymo metu, Gibraltaras pradėjo leisti oficialias monetas. Šios monetos buvo kaldinamos iš vario, jų aversą puošė karalienės Viktorijos portretas, o reversą – trijų bokštų pilis su raktu apačioje. Šių monetų nominalai buvo 1/2, 1 ir 2 ketvirčiai. Toks dizainas atspindėjo kolonijinę Gibraltaro priklausomybę nuo Britanijos ir pabrėžė regiono strateginę reikšmę.

 

Monetų sistema iki 1971 m.

Iki dešimtainės sistemos įvedimo Gibraltaro monetų sistema buvo sudaryta pagal tradicinę britišką struktūrą: 1 svaras buvo padalintas į 20 šilingų, o kiekvienas šilingas – į 12 pensų. Ši sistema veikė iki 1971 m., kai Britanija ir Gibraltaras perėjo prie dešimtainės valiutos.

 

Dešimtainės monetos ir naujas dizainas

1971 m. Gibraltaras įvedė naują – dešimtainę sistemą. Pagal ją 1 svaras buvo padalintas į 100 pensų. Pirmųjų dešimtainių monetų averse buvo pavaizduotas karalienės Elžbietos II portretas, o reverse – unikalūs Gibraltaro simboliai: Berberų beždžionė, Europos taško (angl. Europa Point) švyturys, Maurų pilis ir kiti. Šios monetos ne tik atspindėjo Gibraltaro gamtą ir kultūrą, bet ir tapo svarbiu regioninės tapatybės simboliu.
Karūnos monetos ir proginė kalyba

 
Be apyvartinių monetų, Gibraltaras garsėja savo karūnos monetomis. Pirmoji karūnos dydžio moneta (5 šilingų, arba 60 pensų, dydžio moneta) buvo nukaldinta 1967 m., joje pavaizduotas jaunos karalienės Elžbietos II portretas. Šios monetos buvo leidžiamos ribotu tiražu, kaldinamos iš vario ir nikelio lydinio ir sidabro. Vėliau karūnos monetų dizainas buvo tematinis – vaizduoti istoriniai įvykiai, garsūs žmonės ir literatūriniai motyvai. Toks pavyzdys yra „Evakuacijos 75-ųjų metinių“ sidabrinė moneta, skirta Antrojo pasaulinio karo laikų gyventojų evakuacijai į Prancūzijos Maroką.

Dabartinė monetų sistema

Šiandien Gibraltaro svaras yra lygiavertis britų svarui sterlingui. Monetos yra kaldinamos to paties svorio, dydžio ir metalo kaip britiškos, tačiau jų dizainas skiriasi. Gibraltaras taip pat leidžia progines monetas, kuriose dažnai vaizduojami svarbūs regiono įvykiai, tokie kaip Didžioji apgultis ar Trafalgaro mūšis. Šios monetos tapo populiarios tarp kolekcininkų.

 

Lankydamiesi Gibraltare galite pastebėti, kad Anglijos ir Gibraltaro monetos naudojamos kartu, dėl to gali būti taip, kad atsiskaitant grynaisiais pinigais grąžą galima gauti tiek angliškomis, tiek ir Gibraltaro monetomis. Be to, Gibraltare didžioji dalis prekybininkų priima ir eurus, dėl to grąžoje gali pasitaikyti ir eurų.

Gibraltaro monetų kolekcionavimo vertė

Gibraltaro monetos atspindi ne tik ekonominę funkciją, bet ir kultūrinę bei istorinę vertę. Kiekviena moneta, nuo privačių žetonų iki dabartinių proginių leidimų, pasakoja unikalią istoriją. Monetų dizainas atskleidžia regiono istoriją, kultūrą ir unikalumą. 

 
Tai įdomu!