BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Didžiojoje Britanijoje pradeda cirkuliuoti naujos Karolio III monetos

Spausdinti
2023-10-30
Praeitą savaitę Karališkoji monetų kalykla pristatė naujųjų apyvartinių Didžiosios Britanijos monetų dizainą, prie kurio kūrimo prisidėjo ir pats karalius Karolis III, norėjęs monetose atskleisti Didžiosios Britanijos gamtos ir gyvūnijos grožį ir įvairovę. Ant aštuonių naujojo dizaino monetų galėsime pamatyti ne tik Karolį III bet ir florą ir fauną, randamą įvairiose Didžiosios Britanijos vietose. Prie jos išsaugojimo aktyviai prisideda ir pats karalius. 

Monetų aversas

Monetų averse vaizduojamas Karolis III, žvelgiantis į kairę. Aplink jo portretą matome lotynišką legendą CHARLES III·DEI·GRA·REX·FID·DEF·2023 (Karolis Trečiasis, iš Dievo malonės Karalius, Tikėjimo gynėjas) ir Karališkosios monetų kalyklos ženklą Tiudorų karūną dešinėje portreto pusėje. Monetos averse išlaikytos ilgametės Didžiosios Britanijos monetų kalybos tradicijos, kurios gyvuoja jau daugiau kaip tris šimtus metų. 

Pirma, legenda yra užrašyta lotynų kalba, kaip ir numato tradicijos. Nors buvo tikimasi, kad lotynų kalbos bus atsisakyta ir bus pereita prie anglų kalbos, karalius šią tradiciją sulaužyti atsisakė. Anglijos spaudoje taip pat buvo svarstoma, ar etiška ant monetų rašyti FID·DEF·(Tikėjimo gynėjas). Didelė dalis Didžiosios Britanijos visuomenės siūlė atsisakyti šio legendos įrašo ir taip parodyti solidarumą kitų religijų ir netikinčiųjų karaliaus pavaldinių atžvilgiu, bet karalius ir šiuo klausimu išliko ištikimas tradicijoms. 

Vienintelė averso naujovė – Karališkosios monetų kalyklos ženklas Tiudorų karūna. Iki šiol toks ženklas ant apyvartinių monetų nebūdavo iškalamas, jis naudotas tik ant proginių ir kolekcinių monetų. Išimtis – tik senesnės Didžiosios Britanijos monetos, leistos iki 1971 m. Ant senųjų monetų buvo galima pamatyti kitų kalyklų ženklus: H raidė buvo Heaton and Sons / The Mint Birmingham Limited monetų kalyklos ženklas, o KN – Kings Norton Metal Company kalyklos ženklas. Šios monetos dėl mažo tiražo yra labai mėgstamos kolekcininkų ir gali kainuoti labai brangiai. Kitos kalyklos monetas Didžiosios Britanijos apyvartai leisdavo tik labai retais atvejais, kai Karališkoji monetų kalykla dėl karo ar kitų priežasčių pati nespėdavo atlikti užsakymų. 


Antra, Karolio III monetose išlaikyta tradicija valdovo portretą pasukti į prieš tai buvusį monarchą. Šios tradicijos nuo pat Didžiosios Britanijos susikūrimo 1707 m. laikėsi didžioji dauguma valdovų, per paskutinius tris šimtus metų ją buvo sulaužęs tik Edvardas VIII, kuris taip ir nebuvo karūnuotas ir jo monetos nebuvo išleistos į apyvartą. Ši Didžiosios Britanijos monarchų vaizdavimo tradicija simbolizuoja karališkosios šeimos darbų tęstinumą ir nuoseklumą. 
             

Ant vieno svaro monetų yra naudojama ir holograma. Tokia holograma ant šių monetų naudojama nuo 2017 m. ir yra ypač nemėgstama pinigų padirbinėtojų. Hologramoje galime matyti skaičių 1, o iš kitos pusės – svaro ženklą £. 



Apibendrinant apie 2023 m. išleistų Karolio III apyvartinių monetų naujuosius aversus galima pasakyti, kad juose matome ir griežtą tradicijų laikymąsi, ir subtilių naujovių atsiradimą. 

Monetų reversai

Ant vieno penso monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojama medžių lapais prisidengusi mieganti lazdyno miegapelė, o kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 1 PENNY. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Moneta yra apvali, pagaminta iš variuoto plieno, sveria 3,56 g, monetos skersmuo – 20,3 mm. 



Ant dviejų pensų monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojama raudonoji voverė, tupinti ant pušies šakos ir gilių, pakėlusi uodegą ir letenas sudėjusi ant snukučio, o kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 2 PENCE. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Moneta yra apvali, pagaminta iš variuoto plieno, sveria 7,12 g, monetos skersmuo – 25,9 mm. 



Ant penkių pensų monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojama ąžuolo šakelė su trimis lapais ir gilėmis, o kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 5 PENCE. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Moneta yra apvali, pagaminta iš nikeliuoto plieno, sveria 3,25 g, monetos skersmuo – 18 mm.



Ant dešimties pensų monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojamas stambus miškų paukštis kurtinys, dar žinomas kaip miškinis tetervinas, o kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 10 PENCE. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Moneta pagaminta iš nikeliuoto plieno, sveria 6,5 g, monetos skersmuo – 24,5 mm. 

Kurtinys buvo vaizduojamas ir ant lietuviškų pinigų – 50 talonų kupiūros, leistos 1992 m. Tai stambiausias vištinių šeimos miškų paukštis Lietuvoje, jis yra labai retas ir  saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą. Didžiojoje Britanijoje jį galime pamatyti tik Škotijoje.

  

Ant dvidešimties pensų monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojamas kitas Lietuvoje labai retai sutinkamas paukštis – atlantinis mormonas, vadinamas ir kirviasnapiu. Paukštis yra pasisukęs į kairę ir pakėlęs sparnus, bet dar stovintis ant žemės. Kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 20 PENCE. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Septynbriaunė moneta pagaminta iš vario ir nikelio lydinio, sveria 5 g, monetos skersmuo – 21,4 mm. 



Ant penkiasdešimties pensų monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojama atlantinė lašiša, pašokusi iš vandens. Kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 50 PENCE. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Septynbriaunė moneta pagaminta iš vario ir nikelio lydinio, sveria 8 g, monetos skersmuo – 27,3 mm. 



Ant vieno svaro monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojamos dvi bitės, tupinčios viena prieš kitą. Monetos kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 1 POUND. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Dvylikabriaunė dvimetalė moneta yra pagaminta iš nikeliu padengto nikelio ir žalvario lydinio (centrinė dalis) ir nikelio ir žalvario lydinio (išorinis monetos žiedas), moneta sveria 8  g, monetos skersmuo – 27,3 mm. 



Ant dviejų svarų monetos, dešinėje reverso pusėje, vaizduojama iš vieno stiebo auganti angliška rožė, škotiškas erškėtis, Velso poras ir Šiaurės Airijos trilapis dobilas. Kairėje reverso pusėje, miniatiūrinių karališkųjų monogramų fone, sudarytame iš trijų susipynusių C raidžių, užrašytas monetos nominalas 2 POUNDS. Monetos kūrėjas – Martinas Jenningsas. Dvimetalės apskritos monetos vidurys yra pagamintas iš nikeliu padengto nikelio ir žalvario lydinio, o monetos žiedas – iš nikelio ir žalvario lydinio. Moneta sveria 12 g, monetos skersmuo – 28,4 mm. 



Apibendrinat apie Karolio III naujųjų monetų reversus galima pasakyi, kad naujosios monetos yra inovatyvios ir unikalios Didžiosios Britanijos numizmatinėje istorijoje, šių monetų niekas nesupainios su prieš tai valdžiusios Elžbietos II ar jos tėvo Jurgio VI išleistomis monetomis. Monetų dizainas puikiai atspindi Karolio III interesus ir rūpinimąsi gamta. Šios monetos turėtų būti su džiugesiu priimtos Didžiosios Britanijos žmonių, o gal visai greitai praturtins ir Jūsų kolekciją.

Šaltiniai

LIMIS;
Numista
Royal Mint unveils new coin design inspired by King Charles.


 
Tai įdomu!