Oficialiai pati brangiausia moneta yra 2011 m. Kanados banko išleista milijono dolerių moneta. Ji nukalta iš gryno aukso, o svoris beveik 100 kg, todėl ir kaina yra didžiulė, beveik 50 mln. eurų. Visgi yra monetų, kurios yra vertingos ne dėl metalo, iš kurio yra nukaltos ar dydžio, o dėl istorinės vertės. Žinoma, juodojoje rinkoje monetos gali kainuoti kur kas brangiau, todėl pateikiame monetas, kurios oficialiai buvo parduotos aukcionuose.
Taigi 5 istoriškai vertingiausios monetos pasaulyje.
- 1794 m. sidabrinis JAV doleris „su krintančiais plaukais“. Tai pirmosios oficialiai JAV išleistos 1 dolerio monetos. Nukaltos iš sidabro, o nukaltos pagal jau gaminamas 1 cento monetas, ant kurių pavaizduotas merginos – laisvės biustas averse ir erelis reverse. Nuo cento monetų 1 dolerio monetos skyrėsi tuo, kad ant dolerio monetų nebeliko frygų kepuraitės (kuri buvo pavaizduota ant 1 cento monetų), todėl doleriui prilipo pavadinimas „su krintančiais plaukais“. Šios monetos visais laikais buvo labai vertingos ir retos. 1880 m. viena moneta vertinta 50 JAV dolerių, o XX a. 10 deš. Jų tebuvo likę 120-130. 2013 m. geriausiai išlikusi moneta aukcione parduota už 10 mln. JAV dolerių (8,7 mln. eurų) ir tapo brangiausiai parduota moneta žmonijos istorijoje. Kita 1 dolerio „su krintančiais plaukais“ moneta 2015 m. parduota taip pat už didžiulius pinigus – 4,9 mln. JAV dolerių (apie 4,3 mln. eurų).
- 1933 m. 20 dolerių auksinė moneta dar vadinama „dvigubu ereliu“. Jų dizainą dar 1907 m. sukūrė žymus JAV skulptorius Augustas Saint- Gaudens. Averse vaizduota mergina – laisvė su alyvos šakele, o reverse erelis su dvigubu sparnu ir tekančia saule. Apie pusė milijono tokių monetų nukalta 1933 m, bet taip ir nepasirodė apyvartoje, nes tais pačiais metais buvo išleistas aktas, kad dėl krizės JAV apribojamas aukso naudojimas, o auksinės monetos apskritai paskelbtos negaliojančiomis. Todėl šios monetos buvo išlydytos, oficialiai paliktos tik dvi ir tokiu būdu tapo rečiausiomis JAV išleistomis monetomis. Vis dėlto apie keliasdešimt monetų buvo pavogta ir atsidūrė kolekcininkų rankose, 19 iš jų specialiųjų tarnybų buvo atgauta (dalis sugrąžinta), 9 tarnybos sunaikino, o 10 dabar yra saugoma banko saugykloje. Vis dėlto manoma, kad dalis vis dar yra privačiose kolekcijose. Oficiali moneta atsidūrė Egipto karaliaus Faruko kolekcijoje. Karalius 1966 m. buvo nuverstas ir moneta grąžinta Egipto vyriausybei, visuomenėje pasirodė tik XX a. 10 deš., o oficialiai aukcione parduota 2002 m. nežinomam pirkėjui už 7,5 mln. JAV dolerių (6,5 mln. eurų).
- 1787 m. Brašerio dublonas. Žymus JAV auksakalys ir monetų kalėjas Efraimas Brašeris 1787 m. kreipėsi į Niujorko monetų kalyklą siūlydamas kalti varines monetas. Kalykla atsisakė, nes neplanavo kalti varinių monetų. Auksakalys buvo nusiuntęs kalyklai keletą varinių ir auksinių monetų bandinių. Auksinių monetų averse vaizduotas erelis, o reverse virš kalnų kylanti saulė. Vėliau aukcionuose parduotos 4 tokios monetos. Brangiausiai 2011 m, kai nežinomas Volstryto pirkėjas tokią monetą įsigijo už 7,4 mln. JAV dolerių (6,5 mln. eurų) ir atsidūrė trečioje vietoje tarp brangiausiai parduotų istorinių monetų. Dar kelios tokios monetos parduotos taip pat už milžiniškas sumas: 2,5 mln. JAV dolerių 2005 m. ir 4,5 mln. JAV dolerių 2014 m.
- 723 m. Umajadų (dab. Saudo Arabija) auksinis dinaras. Tai viena rečiausių ir labiausiai vertinamų islamiško pasaulio monetų. Moneta nukalta specialiu kalifo užsakymu, kai šis vykdė piligriminę kelionę į Meką. Ji nukalta iš aukso išgauto kasyklose netoli Mekos, mokslininkai dar ginčijasi dėl to, kur ji buvo nukalta (greičiausiai Damaske). Tai ankstyviausia moneta, ant kurios iškaltas žodis „Hejaz“ reiškiantis šiandieninę Saudo Arabijos karalystę. 2011 m. nežinomas pirkėjas šią monetą įsigijo už 6 mln. JAV dolerių (5,2 mln. eurų).
- 1804 m. sidabrinis JAV doleris (1 klasė), dar vadinamas „biusto doleriu“, nes ant jo pavaizduotas laisvės biustas. Ant šių monetų iškalta 1804 m, nors iš tiesų dauguma jų nukalta gerokai vėliau. 1804 m. monetos buvo kalamos, bet su 1803 m. data, o vėliau šių monetų kalyba buvo nutraukta. Moneta su 1804 m. nukalta tik 1834 m! Nukaltos jos buvo diplomatiniais tikslais, kaip dovanos į Azijos šalis. Vėliau jos dar kartą perkaltos apie 1857 m. Išskiriamos 3 klasės: I klasė – 1834 m. su rantytomis briaunomis, II klasė – nukaltos po 1857 m. be rantytų briaunų, III klasės – nukaltos po 1857 m. su rantytomis briaunomis. Apskritai šios monetos buvo gausiai padirbinėjamos, todėl originalai įgavo labai didelę vertę. Vertingiausios, žinoma, yra I klasės dolerių monetos. Išlikusios tik 8 (oficialiai 1804 m. dolerių yra tik 15). 1999 m. tokia moneta buvo parduota už 4,1 mln. JAV dolerių ir tuo metu tai buvo brangiausiai parduota moneta žmonijos istorijoje. 2008 m. dar viena I klasės moneta parduota už 3,7 mln. JAV dolerių, o 2009 m. III klasės moneta už 2,3 mln. JAV dolerių.