2021 m. sausio mėn. JAV vykusiame aukcione (Heritage Auctions) buvo nupirktas Brašerio dublonas. Paslaptingas pirkėjas už monetą sumokėjo net 9,36 milijono JAV dolerių. Po šio sandorio Brašerio dublonas tapo antra brangiausia kada nors parduota moneta pasaulyje. Be to, jis kol kas yra brangiausiai aukso moneta, kada nors parduota pasaulyje. Taigi, kas yra tas Brašerio dublonas ir kodėl ši moneta kainuoja tokius didžiulis pinigus?
Visų pirma pasidomėkime, kodėl ši moneta vadinasi Brašerio dublonas. Dublonas buvo įprastas aukso monetų pavadinimas, o pats žodis kilęs iš prancūzų kalbos, reiškiantis „dvigubas“. Efraimas Brašeris buvo asmuo, nukaldinęs šią monetą.
Keletas žodžių apie Efraimą Brašerį
Efraimas Brašeris (1774–1810) buvo garsus Niujorko verslininkas, juvelyras ir monetų kaldintojas. Jo aukso ir sidabro dirbiniai su autoriaus inicialais (EB) buvo vertinami. O ir pats žmogus buvo susijęs su JAV istorija ir asmenybėmis. E. Brašeris dalyvavo JAV nepriklausomybės kare (1772–1783), liko karininku ir pasibaigus karui. Po karo gyveno Niujorke, o jo kaimynas buvo būsimasis JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas. Pasakojama, kad šis kaimynas iš juvelyro pirkdavo stalo įrankius, pagamintus iš tauriųjų metalų.
Be šio amato, E. Brašeris garsėjo ir kaip pinigų ekspertas. Jis dažnai buvo samdomas privačių bankų (vėliau ir JAV monetų kalyklos) ištirti monetų kokybę. O ekspertu jis buvo dar ir dėl to, kad pats kaldino monetas. Tapusios nepriklausomomis, JAV (1775) ėmėsi kurti savo politinę ir ekonominę sistemą. Valstybė ilgą laiką neturėjo savų pinigų. Pirmosios oficialios monetos pradėtos kaldinti tik 1792 m. įsteigus Jungtinių Valstijų monetų kalyklą. Iki tol monetos buvo kaldinamos ir banknotai spausdinami skirtingose kolonijose. Šalyje taip pat labai populiarūs buvo Ispanijos doleriai, kiti pinigai. Taigi, bendros pinigų sistemos nebuvo. E. Brašeris buvo vienas iš JAV monetų gamintojų. Gamino jis monetas Niujorko miestui, o 1787 m. pasiūlė Niujorko kalyklai kaldinti vario monetas. Kalykla atsisakė, nes neplanavo kaldinti vario monetų. Todėl juvelyras atsiuntė dar ir aukso monetų bandinių, dabar vadinamų Brašerio dublonais. Šios buvo priimtos ir išleistos. Tai buvo pirmosios aukso monetos, cirkuliavusios JAV. Jos buvo skirtos prekybininkams ir bankininkams stambiems sandoriams atlikti. Brašerio dublonai tapo vėliau įsivyravusios JAV pinigų sistemos pagrindu.
Kuo šios monetos ypatingos?
Brašerio dublono ypatybės
Iš viso žinomos septynios išlikusios Brašerio dublono monetos. Visos jos panašios, bet viena – išskirtinė.
Monetų averse – Niujorko valstijos herbo fragmentas. Jame pavaizduota saulė, kylanti virš kalno, o šis vaizdas atsispindi kalno papėdėje esančiame ežere. Po šiuo paveikslėliu – Brašerio pavardė. Taip pat ratu iškaldintas devizas NOVA EBORACA COLUMBIA EXCELSIOR (lot. Niujorkas, Amerika vis aukščiau). Panašų užrašą galima išvysti ir Niujorko herbe.
Reverse pavaizduotas erelis išskleistais sparnais. Viena koja jis laiko saują strėlių, o kita – alyvos šakeles. Prie galvos trylika žvaigždžių. O ratu iškaldintas užrašas – UNUM E PLURIBUS (lot. vienas iš daugelio). Apačioje data – 1787.
Ant visų monetų nukaldinti autoriaus inicialai – EB. Ant šešių monetų jie nukaldinti ant erelio sparno ir tik ant vienintelės – ant erelio krūtinės. Moneta su inicialais ant erelio krūtinės taip pat patenka į pasaulinį brangiausių monetų trejetuką. 2011 m. ji aukcione įsigyta už daugiau kaip 7 milijonus JAV dolerių.
Vis dėlto šiais metais ši suma buvo dar viršyta.
Monetos svoris – 26,6 g, o sudaryta ji iš 89 proc. gryno aukso (kiti metalai – sidabras, varis ir kitų metalų mišinys).
Monetos kaina, žinoma, sudaryta ne iš aukso kainos. Įdomu, kad už tokią sumą šiandien būtų galima nusipirkti daugiau kaip 160 kilogramų gryno aukso!
Šiuo atveju svarbiausia istorija. Tai pirmoji JAV aukso moneta ir ji yra be galo reta. Tai ir didina jos vertę. Įdomu, kad prie šios kainos „burbulo“ ir monetos žinomumo prisidėjo ir 1947 m. Holivude sukurtas filmas „Brašerio dublonas“. Filme pasakojama apie privatų detektyvą, tiriantį mįslingą Brašerio dublono vagystę.
Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Brasher_Doubloon
Iliustracijos šaltinis: https://coinsweekly.com/9-36-million-why-the-brasher-doubloon-is-the-most-expensive-coin-of-the-world/