BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Australijos monetų serija „Lunar“

Spausdinti
2025-01-31
Australijos monetų serija „Lunar“ yra vienas žinomiausių numizmatinių kolekcijų objektų. Ji išsiskiria aukšta kokybe, unikaliu dizainu ir kultūrine prasme. Serijos monetos išryškina Mėnulio kalendoriumi (Lunar – liet. Mėnulio) pagrįsto kinų zodiako simbolius, kurie svarbūs Rytų kultūroje ir astrologijoje, ir per numizmatikos prizmę atskleidžia unikalią sąsają tarp labai skirtingų kultūrų.

Kinų zodiakas, sudarytas iš dvylikos metų ciklo, kuriame kiekvieniems metams priskiriamas tam tikras gyvūnas, atsirado prieš daugiau kaip du tūkstančius metų – Hanų, Kinijos valdovų, dinastijos laikais. Nors tiksli zodiako kilmės istorija lieka paslaptis, manoma, kad gyvūnų eiliškumą galėjo lemti tiek astronominiai, tiek lingvistiniai aspektai. Pavyzdžiui, zodiako ciklas prasideda nuo Žiurkės, nes ji siejama su nauja pradžia dėl aktyvumo naktį ir dėl simbolinės reikšmės hieroglifais pagrįstoje kinų rašto sistemoje.

Monetų serijos „Lunar“ atsiradimas

Australijos Perto kalykla „Lunar“ serijos monetas pradėjo kaldinti dar 1999 m., siekdama pateikti produktą, kuris būtų patrauklus Kinijos rinkai ir po visą pasaulį pasklidusiems kinų bendruomenės nariams. Nors su Australija šios monetos tiesiogiai nėra susijusios, dėl estetiškos išvaizdos ir gamybos kruopštumo jos tapo vienu geidžiamiausių kolekcinių objektų ne tik tarp kinų, bet ir tarp kitų šalių kolekcininkų, neturinčių nieko bendra su Kinija.

 

Pirmajai „Lunar“ serijai priklauso 12 monetų. Jos buvo kaldinamos nuo 1999 iki 2010 m., atsižvelgiant į kinų kalendorių. Monetoms būdingi natūralistiniai gyvūnų vaizdai ir simbolika, perteikianti tų metų dvasią. Pavyzdžiui, 1999 m. monetoje pavaizduotas kiškis, o 2000 m. – drakonas. Monetų averse matyti karalienės Elžbietos II profilis su atitinkamais užrašais ir metų žymenimis, o reverse – tų metų gyvūnas, šalia jo kinų hieroglifas ir užrašas „1 Oz 999 Silver“ (liet. 1 uncija 0,999 sidabro).

Antrosios „Lunar“ serijos gamyba prasidėjo po trumpos pertraukos, 2008 m. Kaldinant šios serijos monetas buvo įtraukti išskirtiniai foniniai elementai, dar labiau pabrėžiantys metų simbolio reikšmę. Pavyzdžiui, Žiurkės metais (2008) išleistoje monetoje pavaizduotos dvi žiurkės prie moliūgų, gulinčių ant šiaudų, o Tigro metais (2010) išleistoje monetoje išryškinta tigro didybė gamtos apsuptyje. Reverso dizainas papildytas metų pavadinimu anglų kalba (pvz., Year of the Mouse), o averso kompozicijoje išlaikytas karalienės Elžbietos II atvaizdas ir kita pagrindinė informacija.

 

„Lunar“ serijos išskirtinumas slypi ne tik dizaine, bet ir formatų įvairovėje. Be įprastų 1 uncijos sidabro monetų, kolekcininkams siūloma unikalių variantų: kilogramo svorio monetos, spalvotos monetos, paauksuotos detalės, įterpti brangakmeniai, riboto tiražo PROOF kokybės leidimai. Tokie elementai ne tik padidina monetų vertę, bet ir pabrėžia jų išskirtinumą.

 

Nors „Lunar“ serijos monetos buvo sukurtos siekiant pritraukti Kinijos rinką, jos greitai tapo geidžiamos visame pasaulyje. Monetų simbolika ir kruopšti gamyba rodo visuotinį domėjimąsi kinų kultūra ir astrologija. Šios serijos sėkmė įkvėpė ir kitas šalis, tokias kaip Jungtinė Karalystė, pradėti kaldinti panašias monetas. Taip dar labiau padidintas serijos žinomumas.
 
Tai įdomu!