BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Aukso luitas Pinigų muziejuje

Spausdinti
Pinigų muziejuje atsirado naujas eksponatas – atrakcija „Aukso luitas“. Tai tiksli standartinio aukso luito kopija, padengta tikru auksu! Jo svoris yra lygiai toks, koks ir bet kurio saugyklose saugomo aukso luito. Kiekvienas atėjęs į muziejų lankytojas gali pabandyti jį pakelti, pasitikrinti savo jėgas ir prisiliesti prie tikro aukso. 

Specialiai muziejui pagamintos aukso luito kopijos paviršius yra padengtas grynu auksu, o svoris toks, koks ir būtų tikro luito – 12,44 kg. Lankytojai turi galimybę aukso luitą pakilnoti ir paskaityti atnaujintą stendą šalia, kuriame pasakojama apie aukso atsargas pasaulyje, aukso panaudojimą pinigų gamyboje ir kitus įdomius dalykus. 

Taigi, šis lydinys sveria būtent 12, 44 kg. Kodėl svoris yra toks? Tai yra todėl, kad auksas yra matuojamas ne kilogramais ar gramais, o Trojos uncijomis (nuo Viduramžių naudojamas brangiųjų metalų, brangakmenių ir parako svorio vienetas lygus 31,1034768 gramo). Standartiniai aukso luitai, naudojami valstybių centrinių bankų aukso atsargoms, yra 400 Trojos uncijų (12,4 kg) dydžio. Dideli luitai gaminami, supilant išlydytą auksą į liejimo formas, mažesni – iškalant iš aukso lakštų. Lieti luitai pagaminami greičiau, todėl yra pigesni. Be to, lieti luitai dėl nelygaus paviršiaus šiek tiek skiriasi vienas nuo kito. Kalti luitai išpjaustomi iš aukso lakštų ir turi lygų, vienodą paviršių. Apsaugai nuo klastojimo ar vagystės aukso luituose įspaudžiami serijiniai numeriai arba luitams išrašomi autentiškumo sertifikatai. Pagal naujausias tendencijas serijiniai numeriai žymimi net ir ant mažiausių luitų, o luitai parduodami kartu su to paties numerio sertifikatais. Aukso grynumas luituose negali būti mažesnis už 99,5 %.

Lietuva taip pat turi aukso atsargų. Jos yra saugomos Anglijoje ir sudaro apie 5,8 tonas. Lietuvos bankas iš viso turi 466 luitus aukso. Dažniausiai visas auksas yra investuojamas ir tik labai retai, esant nepalankioms investavimo sąlygoms, kai iš aukso investavimo uždirbti neįmanoma, jis yra saugomas ir už šią paslaugą yra mokama.

Žvilgtelėjus į vieną aukso luitą, gali kilti klausimas, o kodėl toks sąlyginai nedidelis metalo gabalas sveria tiek daug, net daugiau nei 12 kg? Atsakymas – metalo tankis. Galbūt nedaugelis žino, bet aukso tankis yra vienas didžiausių tarp visų metalų – 19,3 g/cm3, o tarp tauriųjų metalų jis nusileidžia tik platinai (21 g/cm3). Taigi, niekada netikėkite filmais, kuriuose aukso luitų vagys susikrauna juos į krepšius ir lengvai pabėga, tai būtų neįmanoma. 
 
Pinigų muziejuje