Aleksandras Machtas – Lietuvos šachmatų meistras ir vieno įtakingiausių bankų – Centralinio žydų banko Kaune valdytojas, pirmasis Izraelyje įsteigto Pramonės banko direktorius, vienas iš Izraelio bankininkystės pradininkų ir vienas iš pirmųjų bankininkų Tel Avive.
Gyvenimas Lietuvoje
Aleksandras Ziselis Machtas gimė 1892 m. spalio 6 d. Kaune Lietuvos žydų šeimoje.
Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, carinės valdžios nurodymu kartu su kitais žydų pabėgėliais A. Machto šeima išvyko iš Kauno ir atsidūrė Rytų Ukrainoje.
1921 m. A. Machtas grįžo į valstybingumą atkūrusią Lietuvą. Studijavo ekonomiką Briuselyje. Baigęs mokslus įsidarbino Centraliniame žydų banke. Gabus kalboms, pradėjęs dirbti eiliniu tarnautoju, buvo pastebėtas ir greitai kopė karjeros laiptais. Per dešimt metų tapo Centralinio žydų banko valdytoju.
A. Machtas net septynis kartus laimėjo Lietuvos šachmatų čempionatus – 1923, 1924, 1926, 1927, 1928, 1931 ir 1932 metais. Buvo pirmasis Lietuvos atstovas, žaidęs oficialiame šachmatų turnyre su pasaulio čempionu Aleksandru Alekhinu. Kaip Lietuvos rinktinės narys du kartus dalyvavo šachmatų olimpiadoje: 1930 m. šachmatų olimpiadoje Hamburge ir 1935 m. šachmatų olimpiadoje Varšuvoje.
• 1930 m. Hamburge 3-ojoje šachmatų olimpiadoje žaidė prie pirmos lentos (+4 – 9 = 4);
• 1935 m. 6-ojoje šachmatų olimpiadoje Varšuvoje žaidė prie antros lentos (+2 – 7 = 5).
Gyvenimas Tel Avive
1936 m. kartu su šeima – žmona Ester Ente ir keturiais vaikais (Izraeliu, Sara, Jokūbu ir Rivka) emigravo į britų valdomą Palestiną, apsigyveno Tel Avive. A. Machtui ir visiems jo šeimos nariams buvo parūpintos kelionės vizos, nors tai buvo neįprasta tuometinei Palestiną valdančiai britų valdžiai.
Daugeliui Lietuvoje buvo sunkiai suprantama, kaip galima atsisakyti Centralinio žydų banko valdytojo pareigų Kaune ir emigruoti į Tel Avivą. Bet dar 1935 m. į A. Machtą kreipėsi britų valdomos Palestinos pramonininkų sąjungos vadovas Shenkaris su pasiūlymu įsteigti Tel Avive Pramonės banką ir jam vadovauti. Todėl galima teigti, kad A. Machtas keliavo į Tel Avivą jau turėdamas aiškų planą ir geras pareigas. Išvykęs iš Lietuvos 1936 m., joje daugiau nesilankė.
Izraelyje buvo vienas pirmųjų bankininkų, Pramonės banko įkūrėjas ir valdytojas. Čia jam dar teko išmokti hebrajų kalbą.
Išvykęs iš Lietuvos, A. Machtas baigė aktyvią šachmatininko karjerą, nors ir dalyvavo parodomuosiuose šachmatų mačuose, buvo jaunos Izraelio šachmatų federacijos garbės narys, o nuo 1959 m. tapo Izraelio šachmatų asociacijos pirmininku.
Aleksandro Machto istorija
2024-05-30
Tai įdomu!