BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


2 eurų monetoje – Žuvinto rezervato gamtiniai turtai

Spausdinti
2021-05-19

Gegužės 19 dieną centrinis bankas į apyvartą išleidžia proginę 2 eurų monetą, skirtą Žuvinto biosferos rezervatui, kuris yra įtrauktas į UNESCO biosferos rezervatų tinklą (UNESCO programa „Žmogus ir biosfera“). Moneta išleidžiama 0,5 mln. vnt. tiražu, iš jų 5 000 BU kokybės.

„Ši moneta yra ketvirtoji proginė eurų moneta, skirta į UNESCO paveldą įtrauktiems unikaliems Lietuvos gamtos ir kultūros turtams – lietuviškas baublys ir meldinė nendrinukė iš Žuvinto gali atsidurti bet kurio europiečio piniginėje, taip paskatindami jį atrasti mūsų kraštą. Ateityje proginėse monetose ketiname įamžinti ir daugiau UNESCO programose paminėtų lietuviškų turtų“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi. Lietuvos bankas jau yra išleidęs progines 2 eurų monetas, skirtas kultūros reiškiniams, įtrauktiems į įvairias UNESCO programas, – Kryžių kalnui (kryždirbystei), sutartinėms, Dainų ir šokių šventei.

Naujosios monetos nacionalinėje pusėje pavaizduota Žuvinto biosferos rezervatui būdinga aplinka: nutolstančios unikalaus paukščių ežero, didžiausio Lietuvoje pelkyno salelės bei išskirtiniai, saugomi jo gyvūnai. Pirmajame plane – didysis baublys, siekiantis vandenyje plaukiančios raudonpilvės kūmutės. Melduose – meldinė nendrinukė, tolumoje skrenda pilkosios gervės, taip pat ir gulbė nebylė. Monetos averso autoriai Eglė Ratkutė ir Ernestas Žemaitis.

„Žuvinto biosferos rezervatas yra namai daugiau kaip 4 200 rūšių gyvūnų, augalų ir grybų, o tyrėjai kasmet jų atranda vis naujų. Tai viena pačių turtingiausių vietų Lietuvoje biologinės įvairovės požiūriu. Net 137 čia aptiktos rūšys yra iš Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašo. Pelkės pakraščio šlapiose pievose gyvena vienas rečiausių Europoje paukščių giesmininkų – meldinė nendrinukė. Lietuva yra viena iš keturių šalių, kuriose šis pasaulyje nykstantis sparnuotis dar peri“, – monetos elektroniniame lankstuke rašo Arūnas Pranaitis. Monetos bendroji pusė ir briaunos užrašas – tokie patys, kaip ir apyvartinės 2 eurų monetos su Lietuvos nacionaline puse.

Moneta, skirta Žuvinto biosferos rezervatui, išleidžiama 0,5 mln. vienetų tiražu ir bus pripažįstama oficialia mokėjimo priemone visose euro zonos šalyse. Nuo monetos išleidimo dienos (gegužės 19 d.) UNC kokybės monetas (495 000 vnt.) pagal nominaliąją vertę bus galima išsikeisti Lietuvos banko kasose. Vienam asmeniui keičiama ne daugiau kaip 50 monetų per dieną.

Šaltinis 

Lietuvos banke