Vakar, spalio 18 d., trečiadienį, Pinigų muziejuje vyko paskaita iš ciklo 3X3. Paskaitos tema „Pensijų fondai – ką reikėtų žinoti“. Apie pensijų fondus pasakojo Lietuvos banko Ilgalaikių taupymo ir draudimo produktų priežiūros skyriaus, Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento vyriausioji specialistė Dalia Juškevičienė.
Šįkart paskaita vyko visiškai pilnoje salėje, o nedalyvavusiems pateikiame 10 svarbiausių faktų apie pensijų fondus.
- Pensijų fondas – fiziniams asmenims bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausantis pensijų turtas, kurio valdymas perduotas pensijų kaupimo bendrovei ir kuris investuojamas pagal to pensijų fondo taisykles. Svarbu tai, kad pensijų fondo turtas yra atskirtas nuo nuosavo valdymo įmonės. Taigi priklauso tik fiziniam asmeniui, kuris sukauptas lėšas gali gauti sulaukęs pensijinio amžiaus, o jo mirties atveju turtas paveldimas.
- Pensijų fondų veiklos pradžia Lietuvoje 2004-2005 m. Paskatinusios priežastys – visuomenės senėjimas, kurį lemia mažėjantis gimstamumas, ilgėjanti gyvenimo trukmė ir didelė emigracija. Dabar vienam dirbančiajam tenka apie 0,32 vyresnio amžiaus žmogaus, pagal prognozes 2037 m statistiškai teks jau dvigubai daugiau, t.y. – 0,6 senyvo žmogaus.
- Kaip spręsti šią problemą? Geriausias būdas – taupyti. O rezervų tam yra. Pagal statistiką šiuo metu sutaupome mažiau nei suvartojame, tai reiškia, kad arba skolinamės arba vartojame iš sukauptų santaupų.
- Trys pensijų pakopos: I (Einamojo finansavimo pensijų sistema t.y. SODRA), II (Įmokos 2+2+2, t.y. Kaupimas Valstybės biudžeto, Sodra įmokos dalies ir dalyvio lėšomis ), III (Visiškai savanoriškas kaupimas dalyvio lėšomis su galimybe pasinaudoti pajamų mokesčio lengvata). Svarbu tai, kad Sodros papildoma pensijos dalis sumažės priklausomai nuo dalyvauto II pakopoje laiko ir kaupimo tarifo dydžio!
- Pagrindiniai panašumai tarp II ir III pensijų pakopų: Pensijų kaupimo bendrovės Lietuvoje negarantuoja grąžos, t.y. turto vertė gali ir kristi, ir kilti; Galioja tie patys reikalavimai pensijų fondų turtui ir jo išskaidymui, todėl fondai yra pakankamai gerai diversifikuoti; Informacijos pateikimas klientui; Fondo keitimo tvarka ir maksimalus mokestis už fondo pakeitimą.
- Pagrindiniai skirtumai tarp II ir III pensijų pakopų: II pakopoje dalyvavimas baigiasi, kai asmuo sukanka senatvės pensijos amžių (arba naudojantis išankstinę pensija), arba dalyvis miršta, arba atidaromas langas (leidžiama pasiimti sukauptą turtą); II pakopos PF valdymo mokestis yra apribotas įstatyme ir negali būti didesnis nei 1 proc. III pakopos pensijų fondų mokesčiai didesni; III pakopoje norint dalyvauti gali tekti sumokėti tam tikrą minimalią pradinę ar periodinę įmoką; II pakopoje atsiranda pareiga įsigyti pensijų anuitetą, jei sukaupta suma bus pakankamai didelė.
- Pensijų anuitetas – tai dalyviui iki gyvos galvos mokama periodinė pensinė išmoka, kurios visa išmokėjimo rizika tenka išmokų mokėtojui – gyvybės draudimo įmonei. Svarbu žinoti, kad pensijų fondo dalyvis, sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, turi teisę nukelti pensijų išmokos mokėjimo pradžią neribotam laikui, laisvai pasirinkti pensijų anuiteto mokėtoją – gyvybės draudimo įmonę, pasirinkti pensijų anuiteto rūšį – šiuo metu siūlomi standartiniai ir anuitetai su garantuotu laikotarpiu.
- Lietuvos bankas rekomenduoja prieš įsigyjant pensijų anuitetą: kreiptis į visas gyvybės draudimo įmones, pateikti joms informaciją apie savo lytį, amžių ir pensijų fonde sukauptų lėšų dydį ir nieko daugiau, paprašyti pateikti Jums informaciją apie jų siūlomas pensijų anuitetų rūšis, nurodant pagal kiekvieną pensijų anuiteto rūšį pirmą kartą mokamo pensijų anuiteto dydį, apskaičiuotą pagal Jūsų pateiktus duomenis. Gyvybės draudimo įmonės taip pat Jums turi pateikti siūlomų pensijų anuitetų rūšių analizę, nurodydamos pagrindines pensijų anuitetų mokėjimo sąlygas. Tik gavus pasiūlymus iš visų įmonių ir įvertinus juos, priimti sprendimą dėl labiausiai Jūsų poreikius atitinkančios pensijų anuiteto rūšies ir pensijų anuiteto mokėtojo pasirinkimo.
- Lietuvos bankas rekomenduoja, sudarant pensijų kaupimo sutartį: Skaityti sutarties sąlygas, pensijų fondo taisykles, Investuojant vadovautis gyvenimo ciklo investavimo strategija (sulaukus vyresnio amžiaus, investuoti mažiau rizikingomis kryptimis), pasidomėti ir palyginti mokesčius, pasidomėkite ir palyginkite pensijų fondų rezultatus ir investicijas (http://www.lb.lt/lt/pensiju-fondai-1).
- Rinktis galima iš penkių pensijų fondų valdytojų: Swedbank, SEB, Luminor, INVL, Aviva. Jie valdo 20 II pakopos ir 12 III pakopos pensijų fondų. Valdytoją rinkitės atsakingai:)