BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


10 (ir daugiau) įdomių faktų apie JAV dolerį

Spausdinti

Apie JAV dolerius rašėme ne kartą. Jei nesate skaitę, siūlome paskaityti straipsnius apie pirmąją moterį, pavaizduotą ant dolerio kupiūros, apie tai, iš kur atsirado dolerio simbolis, apie tai, kurios dolerių monetos ir banknotai  brangiausios pasaulyje. Taip pat ir apie iš Lietuvos kilusį V. D. Brenerį, sukūrusį 1 JAV cento dizainą.

 

Šiandien dešimt (iš tiesų netgi daugiau) faktų apie JAV dolerį.

1. Dolerio pavadinimas atkeliavo iš Europos. Kilo jis nuo talerio pavadinimo. Tai buvo stambi XVI–XIX a. sidabrinė moneta, kilusi iš Bohemijos (dab. Čekija) ir išpopuliarėjusi visoje Europoje. JAV taleriai atkeliavo su olandų kolonizatoriais, įsikūrusiais žemyno rytuose. Jie kaip atsiskaitymo priemonę naudojo leuvendalerius (liet. liūto taleriai). Šie greitai tapo populiarūs ir XVII–XVIII a. jais jau buvo atsiskaitoma trylikoje valstijų. Vietiniai dalerius pervadino į dolerius ir šis pavadinimas išliko iki mūsų dienų.

2. Doleriai turi ir pravardes. Turbūt dažniausiai mūsų kraštuose vartojamas terminas yra „baksai“. Jis kilęs iš angliško žodžio „buck“, reiškiančio elnių patiną. Šis terminas greičiausiai mus pasiekė iš tų laikų, kai buvo atsiskaitoma elnių oda. JAV jie vadinami ir „žalianugariais“ (angl. Greenback) dar nuo XIX a., kai buvo spausdinami dolerių banknotai, kurių viena pusė buvo pilka, o kita žalia. Tūkstančio dolerių sinonimas yra „didysis“ (angl. Grand arba Large). Lietuviškas atitikmuo, ko gero, būtų „gabalas“. Pietinėse JAV valstijose doleriai vadinami ir piastrais (taip vadintos prancūzų kolonistų monetos). Konkretūs nominalai turi savo konkrečias pravardes, dažnai jie vadinami ant dolerių pavaizduotų asmenų vardais (Bendžaminas, Franklinas, Grantas ir pan.), bet yra ir įdomesnių variantų. Penkių dolerių banknotas vadinamas jardo liniuote (angl. Yardstick), nes ši liniuotė dažnai kainuodavo 5 dolerius, o 10 dolerių vadinami „malkų pjovimo ožiu“ (angl. Sawbuck), nes medinė jo konstrukcija primena X, kuris romėniškai reiškia 10. „Dvigubu ožiu“ vadinami 20 dolerių. 100 dolerių turi C kupiūros pavadinimą, nes C romėniškai reiškia 100. O dolerių monetų nominalai įvardijami retai: 1 centas – penis (angl. Penny), kilęs nuo smulkios angliškos monetos, 5 centai – nikelis (seniau monetos buvo gaminamos iš nikelio), 10 centų – daimas (angl. Dime), šis žodis kilo iš lotyniško žodžio, reiškiančio dešimtąją dalį, 25 centai vadinami ketvirčiu (angl. Quarter), o 50 centų – puse (angl. Half), nes atitinka ketvirti ir pusę dolerio.

3.   Dolerių banknotai yra žalios spalvos. Tokie jie yra nuo XIX a. Kodėl? Yra keletas priežasčių. Visų pirma, žalia spalva simbolizuoja tvirtumą ir stabilumą. Ir tam yra praktinis paaiškinimas – žalios spalvos pigmentas buvo išgaunamas lengviausiai, kadangi jo reikėjo daug, žalią spalvą buvo naudoti paprasčiausia. O svarbiausia priežastis buvo ta, kad XIX a. plito fotografija ir pinigų padirbinėjimas, – iki tol buvę nespalvoti, pinigai buvo tiesiog nufotografuojami ir nuotrauka nelabai skyrėsi nuo originalo. Fotoaparatai tada dar buvo nespalvoti, o spalvoms randantis, žalią spalvą išgauti buvo sunkiausia. Žalia spalva buvo pati įprasčiausia ir tradicija taip dažyti banknotus išliko iki mūsų dienų.

4.  Ant dolerių banknotų ir monetų buvo pavaizduota labai daug garsių asmenybių. Ir tai tikrai nebuvo tik prezidentai (net ir ant dabartinių banknotų nėra pavaizduoti tik prezidentai, A. Hamiltonas ir B. Franklinas niekada prezidentais nebuvo). Dažniausiai buvo vaizduojami kariškiai ar politiniai veikėjai, bet pasitaikė ir kitokių asmenybių. Be Dž. Vašingtono žmonos Martos, kurią jau minėjome, ant banknotų galime pamatyti ir išradėją S. Morzę, ir chunkpapų indėnų vadą Bėgančią Antilopę, garsėjusį savo diplomatinėm savybėm. Beje, Marta Vašington nėra vienintelė moteris, pavaizduota ant amerikietiškų pinigų. Šiuolaikinio 1 dolerio monetos averse puikuojasi kitos indėnų genties šošonų atstovė Sakagavėja, kuri padėjo ankstyviesiems Amerikos kolonizatoriams pažinti kraštą. Įdomu tai, kad JAV galioja įstatymas, pagal kurį ant dolerių gali atsidurti tik jau mirusios asmenybės, dėl to dažnai doleriai vadinami tiesiog „mirusiais prezidentais“.

5. Didžiausio nominalo dolerių banknotas buvo 100 000. Jis išleistas 1934 m. Tai buvo ne cirkuliuojantis banknotas, o vadinamasis aukso sertifikatas, skirtas atsiskaityti tarp Federalinio rezervo bankų. Taip buvo siekta sustabdyti tuo metu JAV siautėjusią didžiąją ekonomikos krizę. Ant šio banknoto buvo pavaizduotas 28-ojo JAV prezidento Vudrou Vilsono portretas.

6. Apskaičiuota, kad dolerio banknotą į vieną ir į kitą pusę sulenkti galima po 4 000 kartų ir tik tada jis plyš. Tai yra apie 20 kartų daugiau nei paprasto popieriaus atveju. Taip yra todėl, kad banknotų popierius yra gaminamas iš medvilnės ir lino mišinio. Šį gamybos metodą sugalvojo privati kompanija „Crane Currency“, įkurta dar XIX a. pr. ir iki šiandien gaminanti popierių dolerių banknotams. Greičiausiai susidėvi 10 dolerių banknotai (vidutiniškai per 4,5 m.).

7. Pirmieji popieriniai dolerių banknotai pasirodė 1862 m., kai pilietinio karo metais pradėjo trūkti metalo monetoms. Šiandien banknotus spausdina „Spausdinimo ir graviravimo biuras“, jis kasdien atspausdina apie 38 milijonus banknotų vienetų, kurių vertė – virš 500 milijonų. Didžioji jų dalis skirta pakeisti susidėvėjusius banknotus. Biuras banknotams kasdien sunaudoja apie 10 tonų rašalo.

8. Monetų gyvavimo laikas yra apie 25 metus. JAV monetų kalykla per metus nukala maždaug 15 milijardų monetų vienetų, kurių vertė – apie 1 milijardas JAV dolerių. Šiuo metu cirkuliuojančių JAV monetų vertė yra apie 8 milijardus dolerių. Kasmet amerikiečiai pameta monetų, kurių vertė – apie 62 milijonus dolerių.

9. Šiuo metu apyvartoje yra apie 70 milijonų padirbtų dolerių. Vis dėlto tik 1 banknotas iš 10 000 yra padirbtas. Daugiausia JAV dolerių padirbama Šiaurės Korėjoje, joje padirbtų banknotų kokybė yra bene geriausia. Nemažai ten pagamintų banknotų cirkuliuoja dar neatpažinti. JAV dažniausiai padirbinėjami 20 dolerių banknotai, užsienyje – 100 dolerių. Vis dėlto šiuo metu populiariausia yra padirbinėti kolekcines JAV monetas, už kurias galima gauti daugiausia pelno.

10. Šiuo metu pasaulyje cirkuliuoja apie 1,5 trilijono dolerių, o visame pasaulyje apie 87 proc. prekybinių operacijų atliekama būtent doleriais. Oficialiai JAV doleris cirkuliuoja dar aštuoniose valstybėse (Ekvadore, Rytų Timore, Salvadore, Mikronezijoje, Maršalo Salose, Palau, Panamoje ir Zimbabvėje), dar keliasdešimtyje doleris cirkuliuoja neoficialiai (dažniausiai tose, kuriose ekonomika nėra stabili).

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2021-06-30