Vakar, lapkričio 29 d., sukako lygiai trys metai, kai 2014 buvo baigta statyti didžiausia pasaulyje piramidė iš monetų, esanti Pinigų muziejuje. Šia proga piramidės idėjos autoriai Pinigų muziejuje pasakojo, kaip gimė idėja, kaip sekėsi ją įgyvendinti ir kaip vyko pačios statybos.
Nebuvusiems muziejuje ir neklaususiems istorijos, atsakome į 10 svarbiausių klausimų apie rekordinę piramidę.
- Kaip gimė idėja? Idėją įgyvendino du fizikos studentai Vytautas Jakštas ir Domas Jokubauskis. 2009 m. Per nuobodžią paskaitą studentai pažiūrėjo YouTube filmuką, kuriame amerikietis pastatė piramidę panaudodamas 1 JAV cento monetas. Kadangi jaunuoliai ir iki tol rinko „baltus“ (1, 2 ir 5 centų nominalo) litų centus, idėja gimė savaime, nusprendė pastatyti dar didesnę piramidę iš milijono monetų ir nuo tada pradėjo rinkti centus piramidės statybai.
- Iš kur gauti pinigai? Studentai, žinoma, tokio monetų kiekio ir tokios pinigų sumos neturėjo, pagal jų sumanymą reikėjo surinkti milijoną 1 cento monetų, kurios kartu sudarytų 10 000 litų (apie 2900 eurų). Taigi pasitelktas šūkis „Tavo centas gali!” ir monetos pradėtos rinkti visoje Lietuvoje. Viešose vietose (savivaldybėse, bibliotekose) pastatyti stiklainiai (autoriai juos pavadino „centainiais), į juos monetos ir buvo metamos. Taip pat lėšos buvo aukojamos ir privačių asmenų ir įmonių. Oficialių aukotojų buvo daugiau nei 400. Daugiausiai paaukojo Rėkyvos (Šiauliai) gyvenvietės bendruomenė, apie 76 000 monetų. Patys studentai taip pat sugalvojo gudrybę, sutarė su gimtuoju Vilniaus Universiteto fizikos fakultetu ir bilietai į tradicines fizikų dienas (FiDi) 2012 m. perkant dieninėje dalyje kainavo 15,01 Lt ir 20,01 Lt perkant vakarinėje. Papildomas centas buvo skiriamas į "piramidės fondą".
- Kiek monetų surinkta ir kiek laiko truko monetų rinkimas? Iš viso surinkta 1 055 630 monetų. Nors aukotojų buvo tikrai daug ir piramidė šiandien neatrodo labai didelė visgi monetas pavyko surinkti... Tik per penkerius metus! Tiek laiko prireikė ir dėl didelio centų kiekio, ir dėl kitų priežasčių. Pasitaikė ir tokių atvejų, kad stiklainiai su centais dingdavo, kai kurie centai buvo deformuoti ir pan. Nemaža problema buvo ir ta, kad studentai neturėjo, kur pinigų saugoti, laikė juos draugo garaže, subėrę į plastikinius maišelius ir sukrovę juos remonto duobėje. Dėl sudėtingų oro sąlygų nemaža dalis oksidavosi ir tokiu būdu buvo sugadinti ir nebepanaudoti.
- Kaip pavyko apskaičiuoti, kiek monetų reikia tiksliai? Pasitelkę formules, fizikos studentai apskaičiavo, kad gražiai piramidei reikės daugiau nei vieno milijono. Piramidėje šiuo metu yra 1000 935 monetos. Piramidės pagrindas yra kvadratas, kurio kraštinės yra po 1,09 m., o aukštis 1,13 m. Kaip atrodys piramidė studentai išbandė ir anksčiau, 2010 m. pastatė piramidę iš sniego, kuri buvo tokio paties dydžio, kaip ir planuojama piramidė iš sniego.
- Kada ir kiek laiko truko piramidės statybos? Piramidė buvo statoma Pinigų muziejuje 2014 m. lapkričio 11 – 29 d. Statoma buvo muziejuje darbo valandomis. Taigi savaitgaliais ir vakarais statybos nutrūkdavo. Dėl to pačios statybos trūko trumpiau, vos 15 dienų. Statė studentai jau nebe dviese, padėjo jiems ir kiti universitetų studentai, dėstytojai, Lietuvos banko darbuotojai ir kiti visuomenininkai. Statybose per visą laiką dirbo apie 100 žmonių. Lapkričio 29 d. piramidės statybos oficialiai baigėsi. Taip jau sutapo, kad piramidė buvo baigta kaip tik prieš euro įvedimą Lietuvoje 2015 m. sausio 1 d., todėl ji tapo savotišku paminklu iš apyvartos išimtoms litų ir centų monetoms.
- Ar piramidė statant nesugriuvo ir ar stovės toliau? Įdomu, kad piramidė nėra suklijuota ar kažkaip kitaip sutvirtinta. Tai tiesiog centai sudėti vienas ant kito. Atsiminus, kad 1 cento monetos buvo labai lengvutės, viena tesvėrė 0,83 g. galima pagalvoti, kad statinys yra labai nestabilus ir jį statant virto ne kartą. Tai netiesa. Vienas centas yra labai lengvas, bet, kai jų yra milijonas, bendra centų masė yra įspūdinga – net 831 kg! Taigi piramidė yra stabili ir nepajudinama. Dėl to buvo gana komplikuota, kai piramidę reikėjo perkelti iš vienos salės pusės į kitą, tam prireikė pačio tikriausio keltuvo, skirto dėžėms vežioti. O pati piramidė stovi ant paslėptų trijų tvirtų medinių krovininių padėklų.
- Kiek monetų yra vienoje eilėje? Piramidę sudaro 58 „aukštai“ sudaryti iš 15 monetų krūvelių. Daugiausiai, žinoma, yra pačioje apatinėje eilėje, jai pastatyti prireikė net apie 50 000 monetų (500 litų)! Įdomu ir tai, kad pirmose dvylikoje eilių yra daugiau nei pusė visų monetų.
- Kam atiteko pinigai piramidėje? Galima pagalvoti, kad centai priklauso studentams ir jie juos gali bet kada pasiimti. Tai nėra tiesa. Piramidė buvo statyta dėl dviejų tikslų. Pirmasis, žinoma, buvo pasaulio rekordas. O antrasis nemažiau svarbus. Lietuvos bankas piramidę už nominalią vertę įsigijo, kaip meno kūrinį, bet ši suma atiteko ne studentams, o Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondui „Pagalba Lietuvos vaikams“, kuris remia gabų jaunimą.
- Ar pavyko pasiekti rekordą? Taip! 2015 m. rugpjūčio 31 d. Gineso rekordų knygos atstovai patvirtino, kad ši piramidė yra didžiausia iš monetų statyta piramidė pasaulyje! Rekordas nesumuštas iki šiol! Visgi jei ateityje tai kažkam pavyks padaryti, galime garantuoti, kad ji nebus pastatyta iš lito centų. Dėl to Pinigų muziejus gali didžiuotis turėdamas iš tiesų unikalų ir vienetinį eksponatą.
- Kokia dalis apyvartoje buvusių centų panaudota piramidės statyboje? Dažnai galvojama, kad dėl piramidės apyvartoje liko mažai 1 cento monetų. Tai nėra tiesa. Buvo nukaldinta apie 400 milijonų 1 cento nominalo monetų. Taigi piramidėje tėra apie 0,25% nuo visų cento monetų buvusių apyvartoje.
Papildomas klausimas, o kuri cento pusė yra pačioje piramidės viršūnėje? Gal ne pats svarbiausias, bet ne mažiau įdomus klausimas. Pačioje viršūnėje simboliškai moneta padėta aversu (vytimi) į viršų. Tiesa, pasak autorių, tai tik atsitiktinumas, kuria puse monetą dėti jiems atsakyti padėjo... burtai, metant monetą.
Kaip vyko piramidės statyba galite pasižiūrėti autorių sukurtame trumpame filmuke, o pačią piramidę išvysite apsilankę Pinigų muziejuje.