BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


1 JAV cento dizaino autorius

Spausdinti
2015-07-10

Victor David Brenner (1871 - 1924 m) arba Viktoras Davidas Breneris  yra lietuvių kilmės skulptorius, raižytojas, medalistas. Per savo karjerą skulptorius sukūrė daugiau nei 125 medalius, herbus ir portretus. Vienas iš žymiausių Brenerio darbų yra JAV 1 cento moneta. Gimė Šiauliuose žydų šeimoje, o 1890 m. emigravo į JAV. Čia studijavo menus, pagarsėjo kaip medalių, bareljefinių portretų kūrėjas.


Bet garsiausias jo darbas - JAV vieno cento nominalo moneta, skirta Linkolno gimimo 100 metų jubiliejui. Tai seniausiai naudojamas dizainas JAV monetų kalyklos istorijoje.

Breneris 1908 m. gavo svarbią užduotį – sukurti bareljefą Linkolnui atminti. Tuo metu būsimasis JAV prezidentas prezidentas Teodoras Ruzveltas apsilankė Brenerio studijoje ir pozavo medaliui, kuris buvo skirtas Panamos kanalui. Čia jis ir atkreipė dėmesį į bronzinę Linkolno bareljefą ant sienos, kuri labai jį sužavėjo. Pokalbiuose su Ruzveltu Breneris pasiūlė išleisti ne bareljefą, o būtent piniginę monetą Linkolnui atminti. Kai Breneris persiuntė JAV monetų kalyklos vadovui Linkolno cento modelį, ant projekto buvo pilna autoriaus pavardė. Autorių parašai ant monetų, ypač auksinių, tuomet buvo madingi kitose šalyse. Tačiau JAV monetų kalyklos vadovas nusprendė autoriaus pavardę pakeisti inicialais. Breneris inkorporavo savo inicialus „VDB“ monetos reverso apačioje tarp kviečių varpų Inicialų tradicija buvo smarkiai kritikuojama ir jos buvo atsisakyta – 1909 m. viduryje, pirmaisiais Brenerio monetos apyvartos metais. Tai buvo pirmosios JAV istorijoje monetos, kuriose iškaldintas prezidento atvaizdas. Tačiau, jau nuo jo 1918 m. inicialai yra matomi Linkolno biusto apačioje, peties viduryje.

Nuo 1959 m. pakeistas reversas, kuriame vaizduojamas Linkolno memorialias.

1 JAV cento moneta 1 JAV cento dizaino autorius
Tai įdomu!