BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


VERTYBINIAI POPIERIAI LIETUVOJE. AKCIJOS IR LAKŠTAI

Spausdinti

Lietuvos banko vestibiulis (Gedimino pr. 6, Vilnius)

Bendradarbiaujant su kitais Lietuvos muziejais ir privačiais asmenimis, Lietuvos banko muziejuje surengta paroda „Vertybiniai popieriai Lietuvoje. Akcijos ir lakštai“. 

Joje eksponuota apie 200 akcijų ir lakštų (paskolų lakštai – obligacijos, bonai, kvitai, pasižadėjimo lakštai; įkaito (arba hipotekos) ir indėlio lakštai) bei kitų su jais susijusių turtinės teisės dokumentų, priklausančių vertybinių popierių grupei. Eksponatai į parodą atkeliavo iš Lietuvos nacionalinio, Nacionalinio M. K. Čiurlionio, Mažosios Lietuvos istorijos, Trakų istorijos, Šiaulių „Aušros“ muziejų rinkinių, taip pat iš privačių Aleksandro Kubilo ir Virgilijaus Poviliūno kolekcijų. Eksponuoti vertybiniai popieriai apima laikotarpį nuo 1872 m., kai buvo įsteigta pirmoji akcinė bendrovė Vilniuje – Vilniaus žemės bankas, iki 1940 m., kai SSRS okupavo Lietuvą ir nacionalizavo visas kredito, pramonės, prekybos ir kitas įmones. Parodoje vertybiniai popieriai suskirstyti į seniausius vertybinius dokumentus, išleistus iki 1918 m., ir išleistus Lietuvos Respublikoje 1918–1940 m. Pastarojo laikotarpio vertybiniai popieriai sudarė didžiausią ir įvairiausią parodoje pateiktų muziejinių vertybių dalį – tai valstybės iždo, vidaus ir užsienio paskolų lakštai, akcinių bankų, kitų akcinių bendrovių laikinieji žyminiai, akcijos, įkaito paskolų ir indėlių lakštai, jų bandiniai, pavyzdžiai arba projektai. Taip pat parodoje pristatyti 1920–1939 m. Lenkijos okupuotame Vilniaus krašte išleisti vertybiniai popieriai ir tokie dokumentai, išleisti JAV įsteigtų lietuviško kapitalo bendrovių. 

Leidinyje apie parodą ne tik aprašyti konkretaus laikotarpio vertybiniai dokumentai, bet ir trumpai apžvelgta laikotarpių politinė, ekonominė ir finansinė situacija, paskolos išleidimo, akcinio banko ar kitos akcinės bendrovės įsteigimo aplinkybės, sąlygos, steigėjai, akcinio kapitalo dydis, kupiūrų nominalai, tiražai, jų platinimo būdai. Siekiant parodyti, kokia plati ši tema, sužadinti domėjimąsi, paskatinti ieškoti ir tyrinėti, leidinyje trumpai aprašyti ir kelių didesnių akcinių bendrovių įstatų straipsniai apie steigimą, pagrindinį kapitalą, akcijas, nors jų išleistų vertybinių popierių ir nepateikta. 

Parodos leidinys

Laikinos
Atnaujinta: 2021-12-31