BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Žydų centralinio banko pastatas Kaune

Spausdinti
2015-08-08

Kaune Laisvės al. 76, sklype, kur dabar stovi Tado Ivanausko zoologijos muziejaus pastatas, XXa. trečiajame dešimtmetyje stovėjo Centralinio žydų banko rūmai su pasažu. Bankas kooperacijai remti įsteigtas 1920 m., veiklą pradėjo 1921m. Banko steigėjas – Žydų Tautos Taryba. Bankas buvo įsteigtas kaip žydų liaudies bankų finansavimo ir atsiskaitymo centras. Savo žinioje jis turėjo 85 žydų liaudies bankus ir kelis skyrius, todėl operacijas atlikdavo visoje šalyje, nors banko būstinė buvo Kaune.

Centrinio žydų banko pastato projekto autoriai - architektai - inžinieriai G. Mazelis ir M. Grodzenskis, pastatas suprojektuotas 1924m., pastatytas 1925 m. Banko rūmai tuometiniame Kaune buvo vieni iš pirmųjų didesnių modernių pastatų. 1938 m. duomenimis lig tol tai buvo vienintelis pasažas visame Kaune. Centralinis bankas buvo vadinamas pasažu, nes pagrindinis banko rūmų pastatas stovėjo sklypo gilumoje, o kiti korpusai buvo pailgi ir siauri, galais atgręžti į Laisvės alėją. Pirmame jų aukšte buvo įsikūrusios krautuvės, antrame veikė kinas, kavinė, biblioteka Tokiu būdu susiformavo savotiška prekybinė gatvelė, pamėgta gyventojų.

1927m. įsigaliojus naujiems banko įstatams pasikeitė banko pavadinimas – jis buvo pervadintas į Centralinį žydų banką kooperacijai remti Lietuvoje. Pasikeitus pavadinimui pakito ir banko statusas: iš žydų liaudies bankų centro jis virto įprastu komerciniu banku.

1948–1975 m. buvusiame banko pastate buvo įsikūręs Zoologijos muziejus, jis buvo perkeltas iš tuometinių Vytauto Didžiojo universiteto patalpų Donelaičio ir Gedimino g. Buvęs banko pastatas buvo nuniokotas karo ir nepritaikytas muziejui.

1975 m. prasidėjo didelė muziejaus rekonstrukcija - prie senojo pastato pristatytas ketvirtas aukštas. Rekonstrukcija truko 6 metus. Naujojo muziejaus pastato prie Laisvės al. statyba prasidėjo 1977 m. ir užtruko daugiau nei 3 metusProjekto autorius – Alfonsas Keturka. 1980 m. buvusio banko pasažas sunaikintas. 1981 m. liepos mėn. 27 d. po rekonstrukcijos muziejus atverė duris lankytojams.

 

Iliustracijos: 

1. Aleksandro Kubilo rinkinys

2. https://lt.wikipedia.org/wiki/Kauno_Tado_Ivanausko_zoologijos_muziejus

Tai įdomu!