BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Vilniaus centre iš monetų sukurtas paminklas įamžins Litą ir pagerbs pirmąjį Lietuvos banko valdytoją

Spausdinti
2015-12-18

Šiandien Vilniaus centre, prie Lietuvos banko pastato, iškilmingai atidengtas paminklas pirmajam Lietuvos banko valdytojui Vladui Jurgučiui. Paminklas nulietas iš išlydytų 50 lito centų monetų vario, cinko ir nikelio lydinio, jam sukurti prireikė apie 75 tūkstančių tokių monetų. Tai pirmasis ir vienintelis biustas Lietuvoje, pagamintas iš išlydytų monetų.

„Šis paminklas primins mūsų valstybei garbingai tarnavusį piniginį vienetą Litą ir išreikš mūsų pagarbą profesoriui Vladui Jurgučiui – pirmajam Lietuvos banko valdytojui, kuris daug prisidėjo užtikrinant tarpukario Lietuvos pinigų stabilumą, lito įtvirtinimą šalies ūkyje, jo dėka litas tapo viena stipriausių tuometinių valiutų. V. Jurgutis sustiprino ir patį Lietuvos banką kaip valstybės instituciją, kurios tradicijas tęsiame ir dabar. Paminklas iš litų yra simbolinė padėka Lietuvos pinigų sistemos pirmtakams“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Jis padėkojo Vlado Jurgučio paminklą sukūrusiam skulptoriui Gediminui Piekurui, kuris yra sukūręs skulptūrų, stovinčių Vilniaus viešosiose erdvėse.

Naujuoju sostinės architektūriniu akcentu prie Lietuvos banko pastato pasidžiaugė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, dalyvavęs paminklo atidengimo ceremonijoje.

Vlado Jurgučio biustas stovi ant kolonos, ant kurios pavaizduoti tarpukario Lietuvos ir dabartinių laikų litų monetų vaizdai. Taip kolona simboliškai jungia pirmosios Lietuvos Respublikos ir dabartinės Lietuvos pinigų istoriją, kurioje įrašytas ir Vlado Jurgučio vardas.

Iš vario, cinko ir nikelio lydinio, kuris naudotas 50 lito centų monetoms kaldinti, paminklui sukurti panaudota apie 450 kg monetų. Biustą nuspręsta daryti iš didesnio nominalo, 50 lito centų monetų, kad naudojant mažesnį monetų kiekį būtų paprasčiau išlieti biustą ir postamentą.

Vladas Jurgutis – viena iškiliausių tarpukario Lietuvos asmenybių, politikas, mokslininkas, pedagogas, talentingas finansininkas, nuo Lietuvos banko veiklos pradžios ir nacionalinės valiutos lito išleidimo į apyvartą septynerius metus (1922–1929 m.) vadovavęs mūsų šalies centriniam bankui – Lietuvos bankui – ir visai šalies pinigų politikai. Tuometinei Lietuvos pinigų sistemai jis sukūrė tvirtus pamatus.

Vlado Jurgučio nuopelnams Lietuvos bankininkystei pabrėžti Lietuvos bankas yra įsteigęs Vlado Jurgučio premiją. Šiemet ji skirta septintą kartą. Lietuvos bankas taip pat yra įsteigęs Vlado Jurgučio stipendiją. Ji kiekvienais metais skiriama geriausiai studijuojantiems dviem Lietuvos Respublikos universitetų dieninio skyriaus bankininkystės ir finansų specialybės studentams.

Šaltinis

Lietuvos banke