BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Vasario 16 d. Pinigų muziejų aplankė gausus būrys svečių

Spausdinti
2019-02-19

Beveik 1 200 lankytojų užsuko į Pinigų muziejų šeštadienį, vasario 16 d., kai buvo minima Lietuvos Valstybės atkūrimo diena. Minėjome 101-ąjį Lietuvos gimtadienį, dalyvavome valstybingumo maršrutuose „Geltona. Žalia. Raudona“. Šiame jau ketvirtą kartą vykusiame renginyje duris atvėrė įvairios kultūrinės erdvės, muziejai, restoranai, siūlę turiningą šventinę programą.

Pinigų muziejuje įvyko renginys „Kelionė per atgimstančios Lietuvos pinigų istoriją“. Atkuriant Lietuvą 1918 m., svarbi buvo ne tik kalba, teritorija, valdžios institucijos, bet ir pinigai, ekonomika. Pinigų muziejuje pasakojama apie pasaulio pinigų istoriją, bet nemažai dėmesio skiriama ir Lietuvai, Lietuvos banko kūrimui, litui, svarbiausioms to laikotarpio su bankininkyste susijusioms asmenybėms (tarp jų ir ne vienas Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signataras!). Būtent šioms temoms renginys ir buvo skirtas.

Kiekvienas, apsilankęs muziejuje, gavo klausimyną, kuriame buvo 10 klausimų, susijusių su 1918–1940 m. Lietuva. Atsakymai slėpėsi muziejuje, juos tereikėjo atrasti. Atsakę į visus klausimus ne tik gavo smagių Pinigų muziejaus prizų, bet ir sužinojo naujų dalykų, pavyzdžiui, kas kūrė pirmuosius litų banknotus, kokios buvo Lietuvos banko darbo valandos tarpukario Lietuvoje, kokią sumą pinigų buvo galima laimėti valstybinėje loterijoje ir daug kitų įdomių faktų.

Didelio populiarumo susilaukė vykusi paskaita „101 istorija apie lietuviškus pinigus ir bankus“, kurioje buvo pasakojama, kaip kūrėsi bankai ir kaip buvo kuriami pinigai prieš 101 metus. Dalyvavę turėjo progą sužinoti, kaip buvo siūlyta pavadinti mūsų valiutą, kas buvo vaizduojama ant tarpukario banknotų, kokie bankai veikė pirmojoje Lietuvos Respublikoje ir kokį kultūrinį, architektūrinį paveldą jie paliko, koks buvo vidutinis uždarbis, kas kainavo pigiausiai, o kas brangiausiai ir dar daug įdomių istorijų.

Didelį įspūdį visiems paliko ir 2018 m. sukurtas filmas „Zikaras. Laisvės paminklo kūrėjas“ (režisierius Linas Mikuta), kuriame pasakojama apie vieną garsiausių Lietuvos skulptorių Juozą Zikarą, sukūrusį ne tik garsiąją „Laisvės“ skulptūrą, bet ir litų monetas. Dokumentiniame filme pasakojama apie Juozo Zikaro, kaip menininko, gimimą, jo talento ir pilietiškumo budimą, laisvės sampratą, asmenybės formavimąsi ir tragizmą. Jungiamoji filmo grandis – Kauno Juozo Zikaro memorialinio muziejaus vadovės Rasos Ruibienės pasakojimas, praturtintas istorikų, menininkų, visuomenės veikėjų mintimis, dokumentiniais kadrais iš kelionės Zikaro pėdsakais ir šių dienų jaunimo pamąstymais apie laisvę. Juozo Zikaro skulptūra „Laisvė“ – simbolis, lydintis viso filmo metu, skatinantis žiūrovą susimąstyti, kokia gi tikroji laisvės kaina, kokia jos reikšmė Lietuvai ir kiekvienam iš mūsų. Šį filmą demonstravome pirmą kartą, o kadangi jį pamatyti galimybių dar nėra daug, parodėme du filmo seansus.

Didžiausio lankytojų srauto sulaukėme vakare. Juk Pinigų muziejus įsikūręs Gedimino prospekte, kur Vasario 16-ąją liepsnojo simboliniai laisvės laužai. Traukę prie jų, užsuko ir muziejų. Smalsiausieji turėjo galimybę dalyvauti interaktyvioje viktorinoje, kurioje naudodamiesi išmaniaisiais telefonais atsakinėjo į įdomius klausimus apie pinigų ir bankų istoriją prieš 100 metų. Visi buvo apdovanoti Pinigų muziejaus prizais. Žinoma, vertingiausius gavo trys laimingiausieji, protingiausieji ir geriausieji.

Šventinė diena Pinigų muziejuje prabėgo greitai. Tikimės, kad lankytojai praleido laiką prasmingai, o ateityje Vasario 16 d. vėl švęsime kartu!

Pinigų muziejuje