BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Stasys Lozoraitis

2024-08-02
Minint Lietuvos diplomato Stasio Lozoraičio jaunesniojo (1924–1994) 100-ąsias gimimo metines, dera prisiminti šio žmogaus gyvenimą ir atliktus darbus Lietuvos labui.

Stasio Lozoraičio jaunesniojo diplomatinė veikla prasidėjo 1944 m., kai jis tapo Lietuvos pasiuntinybės prie Šventojo Sosto nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro Stasio Girdvainio padėjėju. 1947 m. S. Lozoraitis buvo oficialiai paskirtas Lietuvos pasiuntinybės prie Šventojo Sosto atašė, o nuo 1954 m. – pirmuoju sekretoriumi. Po S. Girdvainio mirties (1970 m.) jis perėmė Lietuvos atstovo prie Šventojo Sosto pareigas. Visą šį laikotarpį, kaip ir kiti Lozoraičių šeimos nariai, S. Lozoraitis aktyviai dalyvavo Italijos lietuvių bendruomenės veikloje, palaikė ryšius su pasaulio lietuvių bendruomenėmis, lietuvių visuomeninėmis, kultūros, mokslo ir jaunimo organizacijomis, dalyvavo jų organizuojamuose renginiuose. Parodoje pristatomos šių įvykių fotografijos.

Vėlesnis S. Lozoraičio jaunesniojo diplomatinės karjeros posūkis susijęs su asmenine šeimos netektimi. 1983 m. mirė jo tėvas, Lietuvos diplomatinės tarnybos vadovas Stasys Lozoraitis vyresnysis. Prieš mirtį tėvas paskyrė savo vyresnįjį sūnų Lietuvos pasiuntinybės Vašingtone patarėju. Prezidentas Valdas Adamkus savo prisiminimuose nurodė, kaip atgijo Lietuvos pasiuntinybė Vašingtone, ten įsikūrus Stasiui ir Danielai Lozoraičiams. Ji tapo ne tik simboliniu, bet ir gyvu Lietuvos Nepriklausomybės kūnu.

S. Lozoraičio diplomatinė veikla, ilgametė patirtis, užsienio kalbų mokėjimas, asmenybės charizma, patarimai ir rekomendacijos Lietuvos politikams tapo lemiami per Sąjūdžio atgimimą, Sovietų Sąjungos griūtį, 1990 m. kovo 11-ąją atkuriant Lietuvos Nepriklausomybę ir 1990–1992 m. ją įtvirtinant tarptautinėje arenoje.

1993 m. S. Lozoraitis kandidatavo į Lietuvos prezidentus. Prezidentinėje kampanijoje jis naudojo moto „Laisvė, Vienybė, Gerovė“, kurį randame ir ant lietuviškų apyvartinių 2 eurų monetų.



Stasio Lozoraičio jaunesniojo atminimo įamžinimas

1996 m. S. Lozoraičiui Kaune pastatytas paminklas ir sukurtas Vytauto V. Landsbergio filmas „Vilties ir Garbės prezidentas“. 1998 m., pagerbiant S. Lozoraičio atminimą, įsteigta Lietuvos žurnalistų draugijos Stasio Lozoraičio premija „Kelyje į Vilties Prezidento Lietuvą“. 2000 m. Kaune, buvusiuose Ministrų kabineto rūmuose, S. Lozoraičio vyresniojo darbo kabinete (dabar Vytauto Didžiojo universiteto rektoratas), įrengtas S. Lozoraičio vyresniojo ir S. Lozoraičio jaunesniojo muziejus.
 
Tai įdomu!