Strateginis rezervas – tai valstybės, organizacijų ir privačių kompanijų sukauptas turtas produktais ar daiktais, kuris yra saugomas atskirai nuo pagrindinio turto ir naudojamas tik ypatingais atvejais. Dauguma valstybių tokį rezervą turi, dažniausiai tai būna gamtiniai ištekliai (auksas, nafta, grūdai ir t. t.) ar finansiniai rezervai (kapitalo rezervas ir pan.). Toks rezervas gali būti panaudotas nelaimių (gamtinių katastrofų, karų), finansų krizių atveju, kai pinigų gali prireikti greitai ir daug.
Vienas neįprasčiausių rezervų yra kaupiamas Kanadoje. Tiesa, neįprastas jis yra mums, bet ne kanadiečiams, kuriems tokio pobūdžio rezervas yra kasdienybė, o daugeliui – ir pragyvenimo šaltinis. Kalba, kaip galite spėti, eina apie klevų sirupą. Pasaulio mastu net apie 70 proc. šio produkto yra išgaunama Kanadoje, kur jo gavimas yra viena svarbiausių pramonės šakų.
Kvebeko klevų sirupo gamintojų federacija
Apie 90 proc. viso Kanados klevų sirupo yra išgauna Kvebeke, rytinėje Kanados provincijoje. Būtent čia 1966 m. sukurta Kvebeko klevų sirupo gamintojų federacija. Jos tikslas buvo ginti gamintojų teises, ir bendrai prekiauti klevų sirupu Kanadoje ir pasaulinėje rinkoje. Ši federacija iš esmės yra privati, bet dotuojama Kanados vyriausybės, šiandien ji vienija beveik 8 000 narių. 1989 m. ši organizacija sudarė kolektyvinę sutartį, pagal ją pradėta bendrai prekiauti gaminama produkcija. Nuo tada gamintojai kartu nustato prekybos politiką, kuria pardavimo strategiją, taiko gamybos kvotas, nustato kokybės kriterijus. Iš esmės tai yra klevų sirupo gamybą reguliuojanti organizacija, kurianti taisykles, nustatanti kainą.
Nors nemažai smulkiųjų klevų sirupo gamintojų nėra patenkinti šios organizacijos veikla, dažnai neigiamai vadina ją karteliu, jos kaupiami rezervai padeda išvengti didelių kainų svyravimų ir krizių. Klevų sirupo gavyba ir gamyba visgi labai priklauso nuo gamtos, jei metai nederlingi, klevų sirupo stygius gali sukelti liūdnas pasekmes, net valstybės krizę ir didelį nedarbą. O organizacijos vykdomas reguliavimas bent iš dalies padeda nuo to apsisaugoti.
Klevų sirupas kaip strateginis rezervas
Šiuo metu Kvebeko klevų sirupo gamintojų federacija yra sukaupusi ir kaupia toliau tarptautinį strateginį rezervą (kartais vadinamą ir globaliu strateginiu klevų sirupo rezervu). Kaip ir nafta, jis saugomas specialiose bačkose, o tūris skaičiuojamas bareliais. Šiuo metu rezervą sudaro daugiau kaip 4 000 tonų! Įdomu, kad ir klevų sirupo vertė yra visai nemenka. Barelis klevų sirupo kainuoja net apie 1 800 JAV dolerių, o tai apie 20 kartų brangiau nei barelis naftos! Rezervas yra saugomas keliuose Kvebeko provincijos miesteliuose.
-
Didžioji klevų sirupo vagystė
2012 m. išaiškinta, kad apie ketvirtis viso sukaupto rezervo pavogta! Jo vertė tuo metu sudarė apie 30 milijonų Kanados dolerių (apie 20 milijonų eurų). Šis įvykis buvo įvardytas kaip „Didžioji Kanados klevų sirupo vagystė“. Tyrimo metu nustatyta, kad vagystė įvyko ne iš karto, o tęsėsi ištisus metus, nuo 2011 iki 2012 m. Problema yra ta, kad statinės, kuriose sirupas laikomas, nebuvo specialiai žymimos, jose nebuvo įtaisyta ir sekimo įranga. Todėl nusikaltėliai tiesiog naktimis patekę į patalpas statines su sirupu keitė identiškomis statinėmis su vandeniu. Pavogtą sirupą jie dalimis parduodavo nedideliems ūkiams ir taip įtarimo nesukėlė. Statinių inspekcija būdavo vykdoma tik kartą metuose, todėl ilgą laiką nusikaltimo niekas nepastebėjo. Dėmesys buvo atkreiptas tik 2012 m., kai pastebėta, kad dalies statinių šonų dažai nutrinti (vagys naudojo savo keltuvą, kuris dažus ir nugramdė). Tyrimo metu vagys buvo nustatyti ir įtariamieji sulaikyti. Pagrindinis nusikaltimo organizatorius, Richard Valliers, 2017 m. nuteistas aštuoneriems metams kalėti, jam skirta 9,4 milijono Kanados dolerių (apie 6 milijonų eurų) bauda. Įdomu, kad šis nusikaltimas sulaukė ir nemažai palaikymo iš tų smulkiųjų klevų sirupo gamintojų, kurie nepritarė Kvebeko klevų sirupo federacijos veiklai.