BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Rekonstruojant teatrą, prie Lietuvos banko pamatų rastas kelių šimtų metų senumo lobis

Spausdinti
2019-04-01

Nusišypsokite, tai buvo balandžio 1-osios pokštas: lobis iš tiesų buvo rastas 1997 m. Panevėžio raj., jį galite pamatyti Pinigų muziejuje.

Vykdant Lietuvos nacionalinio dramos teatro rekonstrukciją, šalia Lietuvos banko pamatų rastas, kaip manoma, XVII–XVIII a. lobis – molinė puodynė su pusantro tūkstančio šilingų. Lobį ištyrę archeologai aptiko ir padirbtų monetų.

„Tai buvo netikėtas radinys tiek teatrą rekonstruojantiems darbininkams, tiek mums. Apžiūrėję suskilusią puodynę, joje aptikome 1 555 varines monetas – daugiausia Jono Kazimiero valdymo metais kaldintus Lietuvos ir Lenkijos šilingų, keletą monetų iš Rygos. Nors radinį vadiname lobiu, iš tiesų, kai jie cirkuliavo, tai nebuvo labai daug pinigų: už juos galėjai nebent kokią kiaulę, avį nupirkti. Trys šilingai tuo metu prilygo vienam grašiui. Vis dėlto mums – tai lobis istorine prasme“, – sako Lietuvos banko Pinigų muziejaus vyresnysis specialistas Vincas Ruzas.

Įdomu, kad, ištyrę rastas monetas, ekspertai aptiko nemažai padirbtų šilingų. Anot V. Ruzo, tai istorikų nestebina, mat XVII–XVIII a. šalis gyveno vargingai, buvo daug suirutės dėl vykstančių karų, reikėdavo daug pinigų išlaikyti kariuomenę, tad masiškai būdavo kaldinamos nepilnavertės monetos – padirbtų šilingų apyvartoje pasitaikydavo neretai.

Anot Pinigų muziejaus istorikų, lobį galėjo paslėpti pasiturintis valstietis. Greičiausiai jis puodynę su monetomis užkasė darže, mat XVIII a. pradžioje Gedimino prospekto vietoje plytėjo daržai. Anuomet bankų nebūdavo, todėl viską, kas buvo brangiausia, įprasta būdavo slėpti žemėje.

Puodynę su senoviniais šilingais atkasė Lietuvos nacionalinio dramos teatro prieigas rekonstruojantys statybininkai. Šiuo metu radinys yra eksponuojamas Lietuvos banko Pinigų muziejuje, kur jį nemokamai gali apžiūrėti lankytojai.

Šaltinis

Lietuvos banke