Šiandien, birželio 25 d., sukanka lygiai 20 metų, kai visuomenei duris atvėrė Lietuvos banko muziejus. Veikė jis tuo metu kitoje vietoje, negu yra šiandien, ir atrodė kitaip, bet būtent tada jis tapo toks, koks yra šiandien. Muziejaus populiarumas su metais tik augo. Štai trumpa Pinigų muziejaus istorija.
Kaip kūrėsi Pinigų muziejus?
1999 m. birželio 25 d. laikoma muziejaus atidarymo data, nes tada jis tapo atviras visuomenei. Iki šios datos veikusi nedidelė ekspozicija ir laikinos parodos Gedimino pr. 6 pirmajame aukšte buvo atviros tik banko darbuotojams ir svečiams. 1997 m. pritarta muziejaus koncepcijai, pradėti derinti ekspozicijos projektai, muziejaus rinkiniai papildyti naujais, reikšmingais eksponatais. Naujose patalpose buvo parengtos muziejaus ekspozicijos apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pinigus ir bankininkystės bei pinigų istoriją nepriklausomoje Lietuvoje. Iš Lietuvoje veikusių muziejų tai buvo vienintelė vieta, kurioje, be įvairių bankininkystės ir pinigų istorijos eksponatų, buvo rodomos ir šiuolaikinės banknotų ir monetų gamybos priemonės.
Pirmieji muziejaus lankytojai
Pirmąją darbo dieną, trečiadienį, 1999 m. birželio 30 d., muziejų aplankė 34 lankytojai, iš jų 9 vaikai. Pirmieji muziejų aplankė Laisvydės ir Virginijaus Stogaičių šeima iš Dotnuvos, Kėdainių rajono. Šeima pasakojo, kad atostogas nutarė pradėti Vilniuje ir supažindinti savo vaikus su Lietuvos istorija, aplankyti įvairius muziejus. Tą dieną jie pradėjo Lietuvos banko muziejuje, kuriame turėjo puikią proga supažindinti vaikus su mūsų valstybės pinigais ir bankininkystės istorija, pamatyti eksponatų iš LDK laikų ir šių dienų pinigų gamybos priemonių. Pirmiesiems muziejaus lankytojams atminimui padovanota 10 litų kolekcinė (proginė) moneta, skirta Vilniui (iš serijos „Lietuvos miestai“).
Per pirmuosius veiklos metus muziejų aplankė 1 595 lankytojai, o per pirmuosius penkerius – 7 195 lankytojai.
Praėjus pusei metų nuo muziejaus atidarymo visuomenei, 2000 m. sausio 5 d., muziejus sulaukė tūkstantojo lankytojo. Juo tapo muziejuje apsilankiusios marijampoliečių Strazdauskų šeimos jauniausias narys trylikametis Povilas. Būtent šio jaunuolio, kuris domėjosi pinigų istorija ir kolekcionavo monetas, iniciatyva šeima atvyko į Lietuvos banko muziejų. Jaunojo kolekcininko rinkinį, kurį sudarė apie 250 monetų, tądien papildė ir 10 litų kolekcinė (proginė) moneta, skirta Vilniui (iš serijos „Lietuvos miestai“).
2007 m., prasidėjus Lietuvos banko muziejaus rekonstrukcijai, muziejaus ekspozicija buvo uždaryta. Per aštuonerius veiklos metus ją buvo aplankę 14 409 lankytojai. Per porą metų rekonstravus ir išplėtus muziejaus patalpas, 2010 m. gruodžio 21 d. buvo atidaryta nauja moderni Lietuvos banko Pinigų muziejaus ekspozicija.
Palyginimas su šiais laikais
Tiems laikams lankytojų srautas tikrai nebuvo mažas, bet, lyginant su šiomis dienomis, skirtumai tikras yra didžiulis.
Visų pirma – darbo laikas. 1999–2007 m. muziejus lankytojus priėmė tik trečiadieniais ir ketvirtadieniais nuo 9 iki 12 val. ir nuo 13 iki 14.30 val. Taigi muziejus, per savaitę lankytojams būdamas atviras vos 10 valandų, per metus sulaukdavo vidutiniškai 1 439 lankytojų, arba tik 119 lankytojų per mėnesį.
Šiandien muziejaus darbo laikas yra kur kas patogesnis lankytojams, o pats muziejus daug atviresnis. Pinigų muziejus atviras 5 dienas (antradieniais–šeštadieniais) ir netgi 50 valandų per savaitę. Todėl ir lankytojų srautas yra kur kas didesnis nei kada nors anksčiau. Dabar per mėnesį mus aplanko vidutiniškai 2 000–3 000 žmonių, tai yra 2–3 kartus daugiau nei per visą 1999–2007 m. laikotarpį.
Gerokai išsiplėtė ir ekspozicijos plotas. 1999 m. Pinigų muziejus pradėjo veikti Lietuvos banko pastate Totorių g. 2/8 pirmajame aukšte, kur šiuo metu įsikūrusi Bankininkystės tarnyba. Muziejui buvo skirtos 125 kv. m patalpos, iš jų 100 kv. m – ekspozicijos plotui. Muziejui persikėlus į šiandieninę vietą (kadaise čia veikė vaistinė), plotas taip pat tapo didesnis, dabar bendras plotas yra apie 300 kv. m, o ekspozicijai skiriama 250 kv. m. Taigi muziejus yra beveik tris kartus didesnis.
Šiame plote eksponuojama apie 6 0000 eksponatų. Bet jie sudaro tik apie 10 proc. visų Pinigų muziejuje saugomų eksponatų, o jų iš viso yra beveik 60 000.
Šiandien muziejuje ne tik galima apžiūrėti ekspoziciją, dalyvauti ekskursijoje ar edukacijoje. Čia taip pat vysta nemokamos paskaitos, monetų, knygų pristatymai, pokalbiai su garsiais ekonomistais ir daug kitų dalykų. Labai populiarūs yra Vasario 16 d. ir muziejų nakties renginiai. Šiais metais per muziejų naktį sulaukėme rekordinio lankytojų skaičiaus – beveik 4 000!
Šiuolaikinis muziejus yra patogus lankyti ir grupėmis, ir pavieniui. Čia galima nemokamai naudotis audiogidais penkiomis kalbomis. Taip pat patogus jis ir neįgaliesiems (patogus aukštis lankytojams vėžimėliuose, yra liftas, audiogidai ir videogidai, pritaikyti silpnai girdintiems ir silpnai matantiems žmonėms, ir t. t.).
Pinigų muziejus yra Tarptautinės muziejų tarybos (ICOM) ir Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) dalyvis.
Pinigų muziejus yra išleidęs daugiau kaip dešimtį įvairių leidinių, skirtų supažindinti su pinigų ir bankininkystės istorija, atvykus nuolat galima gauti unikalių suvenyrų.
Galime didžiuotis, kad Pinigų muziejus yra vienas populiariausių muziejų Vilniaus centre. Per metus čia apsilanko apie 40 000 lankytojų iš visų pasaulio šalių, o turizmo įstaigas vertinančioje interneto svetainėje „TripAdvisor“ nuolat esame tarp 5 populiariausių ir geriausiai vertinamų Vilniaus vietų. Žinoma, mūsų muziejus patrauklus ne tik tuo, kad yra nemokamas, bet ir dėl to, kad jame malonu būti tiek darželinukui, tiek senjorui. Čia gausu ne tik istorijos ir eksponatų, bet ir patrauklių interaktyviųjų priemonių, kurios įdomios kiekvienam.
Kitąmet, 2020 m. gruodžio 21 d., atnaujintas muziejus minės 10 metų jubiliejų. Bus bus proga švęsti ir kurti muziejų toliau, kad jis išliktų patrauklus visiems.