BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Pasaulio pinigų pavadinimų kilmė. Amerika

Spausdinti
2017-08-10

Pasaulyje yra daugiau nei 200 valstybių. Visos jos turi savo nacionalines valiutas, bet daugelis jų dalijasi valiutų pavadinimus. Populiariausi: doleris, svaras, frankas, rupija… Todėl skirtingų pinigų pavadinimų nėra tiek daug, jų mažiau nei šimtas. Vis dėlto daugelio jų pavadinimų kilmė siekia dar priešistorinius ar antikinius laikus, o kai kurių pavadinimai yra visiškai modernūs. Taigi, iš kokių žodžių kilo populiariausių ir įdomiausių valiutų pavadinimai?

Šįkart apie Šiaurės ir Pietų Amerikos žemynų pinigų pavadinimus.

Šiaurės ir Pietų Amerikos žemynuose vienvaldis lyderis yra doleris. Šis pavadinimas į Naująjį pasaulį taip pat atkeliavo iš Europos, o kilo nuo čia XVI–XIX a. cirkuliavusios stambios (apie 30 g sveriančios) sidabrinės monetos -  talerio. 1792 m. JAV savo piniginiu vienetu paskelbė 29 g sidabrinę monetą dolerį (adaptuotas talerio pavadinimas) ir vėliau jis paplito abiejuose žemynuose.   Šiuo vardu pavadintos net 19 valstybių valiutos (JAV, Kanada, Ekvadoras, Jamaika, daugelis Karibų valstybių ir t. t.). Jų dizainas, žinoma, skiriasi.

Antrąją vietą Amerikos žemynuose užima pesas. Šis pavadinimas vartojamas septyniose valstybėse (Kolumbijoje, Kuboje, Dominikoje, Meksikoje, Argentinoje, Čilėje, Urugvajuje). Beje, šis pinigo pavadinimas taip pat susijęs su taleriu, nes pesas XVI a. Ispanijoje buvo talerio atitikmuo, vadinamas real de a ocho, arba peso, reiškiantis svorį. Šis žodis prilipo, pesai buvo naudojami kolonijose Pietų Amerikoje, ši tradicija išliko iki šiandien.

Visgi daugiausiai žmonių Pietų Amerikoje naudoja Brazilijos piniginį vienetą realą. Šio žodžio kilmė portugališka ir reiškia „karališkas“.

Europietiškos kilmės ir Arubos florinai. Pavadinimas kilęs dar iš Viduramžių, kai Europoje cirkuliavo auksinės monetos – florinai, pradžioje kaldintos Florencijoje (nuo to ir pinigo pavadinimas), o vėliau kalybos būdas ir pavadinimas perimtas ir kitų šalių.

Kelių valstybių valiutai pavadinimą davė ir konkretūs žmonės: XIX a. gyvenusio nepriklausomybių kovų lyderio Simono Bolivaro garbei pavadintos dvi valiutos (Bolivijos bolivianas ir Venesuelos bolivaras), žemyno atradėjo Kristupo Kolumbo vardu pavadintas Kosta Rikos kolonas, čiabuvio iš Centrinės Amerikos, kovojusio prieš ispanus, vardu pavadintas Hondūro pinigas lempira, o Panamos balboa pavadinti pagal XVI a. gyvenusio keliautojo ,atradusio Ramųjį vandenyną, Vasko Nunezo de Balboa vardą.

Kiti Pietų ir Centrinės Amerikos pinigai pavadinti pagal vietinę tradiciją: Peru solis, kilęs iš inkų žodžio, reiškiančio saulę arba vietinį saulės dievą, Gvatemalos ketzalis – šalies nacionalinio paukščio vardu, o Paragvajaus guaranis žodžiu, reiškiančiu vietinius gyventojus, o Haičio gurdai pavadinti pagal populiarius vietinius vaisius, vietine kalba vadinamus gurdais. Tai agurkinių šeimos (beje, žodis gurdas ir kildinamas iš lotynų kalbos, cucmbre, reiškiančio agurką) vaisiai, kuriuos galėtume vadinti tiesiog moliūgais. Iš šių vaisių gaminami populiarūs vietiniai indai – kalebasai, iš kurių geriama matė.

Tai įdomu!