Spalio 31 d., minima Pasaulinė taupymo diena. Štai, kaip apie taupymą kalbėjo vaikai prieš keletą metų Lietuvos banko sukurtame filmuke.
O ar mes žinome daugiau? Jei ir žinome, pasikartoti visada yra gerai. Dalinamės septyniais taupymo patarimais, apie kuriuos pinigų muziejuje kalbėjomės dar šį pavasarį Pinigų muziejuje vykusioje paskaitoje.
- Tikslas. Taupyti visada lengviau turint tikslą. Ir nesvarbu, ar tai naujas būstas, ar didelė kelionė, o gal tik rūbas ar geras koncertas. Įsivaizduojant tą dalyką, už kurį reiks mokėti, taupyti daug lengviau.
- Įprotis. Ugdykite įprotį. Geriausia iš sąskaitos pervesti tam tikrą sumą pinigų į atskirą sąskaitą. Jei galvojate, kad taupyti nėra iš ko, kasdien atsidėkite bent po eurą, net jei konkretaus tikslo nėra. Po metų turėsite jau sutaupytus 365 eurus ir galėsite juos skirti kam tik norėsite. O galbūt taupysite toliau, skirsite daugiau ir taip taupyti nebebijosite. Jei nenorite dėtis euro, galite atsidėti po 1 centą! Tiesiog pirmą metų dieną atsidėkite centą, kitą dieną pridėkite dar vieną, trečią dar vieną ir t.t. Paskutinę metų dieną į taupyklę tereikės įdėti 3.65 eurus, bet jei tada suskaičiuosite visus eurus, pamatysite, kad turite jų jau 667.96 eurus! Neįtikėtina! Kiekvienas galite sugalvoti savo planą ir taip įprotį ugdyti.
- Stebėsena. Stebėkite savo išlaidas. Galite rašytis, kam kiek išleidžiate kas mėnesį. Stebėkite kur išlaidos ne tokios reikalingos. Galbūt galima kažko atsisakyti. Stenkitės nesigundyti prekėmis parduotuvėje, kurios naudos jums nesuteiks. Tai, ką sutaupysite iš nereikalingų prekių, mėnesio gale galėsite atsidėti.
- Rezervas. Pinigus taupyti reikia ne tik konkrečiam dalykui, bet ir rezervui, kurio gali prireikti juodai dienai (pvz. netekus darbo). Ekspertai rekomenduoja, kad rezervas turi sudaryti ne mažiau 3-6 mėn. pajamų dydžio. Nemažai? Tiesa. Bet netaupykite vieni, skatinkite tą daryti ir kitus šeimos narius. Tokį rezervą sukaupti bus daug lengviau.
- Rezervo formos. Raskite geriausią būdą rezervui kaupti. Tai gali būti terminuotas indėlis, kaupiamasis indėlis, atskira einamoji sąskaita ir t.t. Suraskite sau tinkamiausią būdą. Banko vadybininkai tikrai gali pasiūlyti patogiausią būdą, konsultacijos dažniausiai nieko nekainuoja.
- Draudimas. Dažniausiai draudžiamės tik nuo to, kas yra būtina (automobilio draudimas, būsto draudimas, kai imama paskola ir pan.). Bet nepamirškite, kad gyvybė ir sveikata yra brangiausias turtas. Dažnai ir tiesiogine prasme. Netekus maitintojo, arba susirgus ir anglint dirbti pajamų tikrai gali ženkliai sumažėti. Todėl gyvybės, sveikatos draudimai dažnai gali išgelbėti nuo dar liūdnesnių pasekmių. Nebijokite draustis.
- Investavimas. Tai tikrai puiki ir kartais nemažą grąžą galinti duoti taupymo priemonė. Tiesa, visada reikia prisiimti ir numatyti rizikas. Visada reikia žinoti, kokią sumą galima skirti investavimui (jei nesate patyrę, galite skirti ir visai mažas sumas, tiesiog išbandydami skirtingas investavimo galimybes). Investuojant labai svarbu turėti planą: kuriam laikui, kur, kaip dažnai investuosite. Reiktų žinoti ir kada tikitės gauti grąžą, kada pinigų gali prireikti ir t.t. Investuojant svarbiausia nepasiduoti emocijoms, domėtis, konsultuotis, atsargiai žiūrėti į produktus, kurie siūlo uždirbti labai greitai.
Lietuviai Europos Sąjungoje taupo mažiausiai. Tai irgi daug pasako ir apie mus, ir apie mūsų taupymo įpročius. Siekime gerinti šią statistiką, nes taip tikrai pasieksime ir asmeninę naudą.