BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Nepripažintų valstybių pinigai

Spausdinti
2015-09-23

Pasaulyje yra per 200 skirtingų valstybių. Panašus skaičius ir valstybėse cirkuliuojančių nacionalinių valiutų. Vis dėlto ne visos valstybės oficialiai yra pripažintos ir ne visas jas galime išvysti oficialiuose žemėlapiuose. Kai kurios teritorijos siekia atskirti nuo oficialių valstybių dėl to stengiasi vykdyti savo politiką (taip pat ir savo pinigų politiką).

Šiandien pateikiame istoriją apie šešių nepripažintų valstybių leidžiamus pinigus, kuriuos ko gero sunku rasti oficialiuose pinigų kataloguose ar valiutų keityklose.

1. Abchazija. Tai regionas Kaukaze, formaliai Gruzijos autonominė respublika, de facto paskelbusi nepriklausomybę, kurią pripažino tik Rusija, Nikaragva, Venesuela, Nauru, Vanuatu, Tuvalu bei tarptautinio pripažinimo neturinčios Pietų Osetija ir Padniestrė. Oficialiai Abchazija, kaip valiutą, naudoja Rusijos rublį, bet 2008 m. Abchazijos respublika išleido savo pinigus, tiesa, tik monetas pavadinusi juos apsarais. Nukaltos 10, 20, 50 nominalų monetos (nukaltos Maskvos monetų kalykloje). Vis dėlto Rusijos rublis liko oficialia cirkuliuojančia valiuta, o apsarai, kadangi jų išleistas labai mažas kiekis, tapo labiau kolekcininkų grobiu. Įdomu, kad monetos serijinės, išleistos dvi serijos skirtos žymiems Abchazijos žmonėms, bei 1992 - 1993 m. vykusiam „patriotiniam karui Abchazijoje“. Išleista ir keletas proginių monetų. Įdomiausia ko gero 2011 m. išleista 10 apsarų proginė moneta skirta Domino pasaulio čempionatui (!).

   

2. Donetsko Liaudies Respublika ir Luhansko Liaudies Respublika. Teroristinė organizacija veikianti Donecko srityje, kurioje kontroliuoja dalį teritorijų. Tose teritorijose paskelbė respubliką, kurios nepripažįsta tarptautinė bendruomenė. Bendrai su Luhansko Liaudies Respublika fiktyviai priskiriama Novorusijos federacijai. Separatistų valdžia paskelbė, kad leis savo pinigus – Novorusijos rublius. Paskelbta apie 5, 25 ir 100 nominalų banknotus (pirmieji jau atspausdinti 2014 m. gruodžio mėnesį). Ant banknotų, kaip ir ant rusiškų rublių, vaizduojamas šv. Jurgis ir dvigalvis erelis.

3. Kalnų Karabacho Respublika. de facto nepriklausoma respublika Kaukaze, formaliai Azerbaidžano dalis. Paskelbta nepriklausomybė nepripažinta kitų valstybių. Armėnai sudaro gyventojų daugumą, jie 1991 m. gruodžio 10 d. paskelbė nepriklausomybę nuo Azerbaidžano. Tačiau nei Azerbaidžanas nei kuri kita valstybė įskaitant ir kaimyninę Armėniją, o taip pat nei viena tarptautinė organizacija nepripažino Karabacho nepriklausomybės. Nors respublikoje oficiali valiuta išlieka Armėnijos dramas, respublika sugebėjo išleisti ir savo pinigus: Kalnų Karabacho Respublikos dramus ir smulkius pinigus – lumas. 2004 m. išleisti dviejų nominalų (2 ir 10) banknotus, bei 1, 5 dramų, 50 lumų aliumininės monetos. Ant banknotų vaizduojamos religinės figūros, ant monetų gyvūnai. Banknotai spausdinti Austrijoje.

   

4. Padniestrės Moldavijos Respublika. nepripažint valstybė, oficialiai Moldovos dalis prie Ukrainos sienos (daugiausia kairiajame Dniestro krante, likusi Moldova – dešiniajame). Sostinė – Tiraspolis. Nors formaliai laikoma Moldovos dalimi, šalis yra paskelbusi Padniestrės Moldavijos Respublikos nepriklausomybę. Jau 1994 m. išleido savo pinigus – rublius padalintus į 100 kapeikų. Pinigai už Padniestrės ribų negalioja, visgi kai kurios autobusų kompanijos vykstančios iš Moldovos į Tiraspolį (Padniestrės sostinę) tokius pinigus priima. Įdomu, kad ant banknotų vaizduojami garsūs žmonės iš Rusijos ir Ukrainos: M. Suvorovas, Jekaterina II, Tarasas Ševčenka. Dar vienas įdomus faktas, kad respublika 2014 m. pirmoji pasaulyje pradėjo leisti ir plastikines monetas.

   

5. Sacharos Arabų Demokratinė Respublika. Tai iš dalies pripažinta valstybė, kuri kontroliuoja siaurą teritorijos juostelę Vakarų Sacharos regione, neturinčią prieigos prie jūros, įkurta 1976 m. Kadangi ji didžiąją dalimi yra kontroliuojama Maroko čia plačiausiai naudojama ir legali valiuta yra Maroko dirhamas. Taip pat šalyje cirkuliuoja Alžyro ir Mauritanijos pinigai. Visgi nuo 1990 m. vietinė valdžia nusprendė leisti savus pinigus – pesetas. Bet kaip nacionalinis pinigas įteisintas 1997 m. Išleistos tik monetos (1, 2, 5, 50, 100, 200, 500 nominalo). Visgi oficialiai pinigai egzistuoja, bet necirkuliuoja. Visgi jie sugebėjo pesetas prilyginti eurui (1 euras lygus 166 pesetams).

6. Somalilando respublika. Somalilandas anksčiau buvo Jungtinės karalystės kolonija. Antro pasaulinio karo metu okupuota Italijos. Tapo nepriklausoma 1960 m. birželio 26 d., tų pačių metų liepos 1 susijungė su Somaliu (buvusia Italijos kolonija). Tačiau somalilandiečiai imti persekioti Somalio valdžios, ypač į ją atėjus Mahometui Siadui Biarei, buvo panaikinti tradiciniai klanai. 1991 m. gegužės 18 d. Somalilandas vėl atsiskyrė, o gegužės 24 buvo paskelbta Somalilando Respublika. Nuo to laiko jis de facto nepriklausomas, įtvirtino savo valdymo sistemą ir konstituciją. Vis dėlto Somalilandas nėra pripažįstamas. Respublika įsivedė ir savo pinigus – Somalilando šilingus (100 tokių šilingų prilyginti vienam oficialiam Somalio šilingui). Pinigai išleisti 1994 m. 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 ir 5000 šilingų banknotai bei 1, 5, 10, 20 šilingų monetos. Respublika netgi nustačius oficialų valiutos kursą (4550 šilingų yra lygūs 1 JAV doleriui), visgi vietiniai gyventojai mieliau pinigus keičia juodojoje rinkoje, kur kursas yra gerokai palankesnis.

   

Iliustracijos: 

1. https://en.numista.com/catalogue/index.php?e=abkhazia&r=&ct=coin&im1=&im2=&tb=y&tc=y&tn=y&tp=y&tt=y&cat=y&ru=&ca=3&no=&v=&i=&b=&d=&u=&a=&dg=&m=&f=&t=&w=&mt=&g=&se=

2. https://ejeweek.ru/show_item.php?id=561

3. https://en.wikipedia.org/wiki/Artsakh_dram

4. https://en.wikipedia.org/wiki/Transnistrian_ruble

5. https://en.numista.com/catalogue/index.php?e=sahara_occidental&r=&ct=coin&im1=&im2=&tb=y&tc=y&tn=y&tp=y&tt=y&cat=y&ru=&ca=3&no=&v=&i=&b=&d=&u=&a=&dg=&m=&f=&t=&w=&mt=&g=&se=

6. https://en.wikipedia.org/wiki/Somaliland_shilling

Tai įdomu!