BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Naujoje sidabro monetoje – iš skautiško žemėlapio elementų sudėliotas Vytis

Spausdinti
2019-10-01

Šiandien, spalio 1 d., Lietuvos bankas išleidžia kolekcinę 5 eurų sidabro monetą, skirtą skautams. Šią temą išrinko visuomenė Lietuvos banko surengtoje apklausoje.

„Naujosios monetos averse iš skautiško žemėlapio elementų iškylantis Vytis primena, kad skautai – ne tik laužai, stovyklos ir aktyvus laisvalaikis, bet ir jaunimo patriotiškumo mokykla. Šią bendruomenę jau 101 metus lydintis šūkis „Dievui, Tėvynei, artimui“ nuo šiol įamžintas ir monetoje“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi.

Lietuvoje skautybės istorija prasidėjo 1918 m. spalio 1 d., jos pradininku laikomas kapitonas Petras Jurgėla. Kartu su moneta išleidžiamame lankstinuke istorikas Giedrius Globys pažymi, kad tarpukario Lietuvoje buvo per 100 000 skautų – vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų. Daug Lietuvoje gimusių ir skautais tapusių žmonių pasiekė profesinių aukštumų išeivijoje, o vėliau prisidėjo prie Lietuvos atgimimo. 1940 m. Lietuvos skautų sąjunga buvo uždrausta, tačiau veikla buvo tęsiama išeivijoje. Lietuvoje skautų judėjimas atsikūrė 1989 m. Šiuo metu šalyje veikia 10 skautų organizacijų, jos vienija apie 5 000 narių. „Visų jų principai ir tikslai vienodi – darnios asmenybės ir patriotiško piliečio ugdymas“, – rašoma lankstinuke.

Skautams skirtos monetos averse – Vyčio siluetas, suformuotas iš punktyru pažymėto kelio, fone – simbolinis skautų žemėlapis su nuorodomis. Kitoje monetos pusėje žaismingai pavaizduoti skautų veiklos elementai (gyvenimas po atviru dangumi, stovyklos, žygiai), o centre – Lietuvos skautijos ženklas lelijėlė. 5 eurų monetos briaunoje užrašas: Dievui. Tėvynei. Artimui (skirtukas – skautijos ženklas). Grafinio monetos dizaino autorė – Eglė Ratkutė.

Moneta išleista 2 500 vnt. tiražu. Ją galima įsigyti el. parduotuvėje monetos.lb.lt, Lietuvos banko kasose bei iš oficialių numizmatinių vertybių platintojų. Moneta nukaldinta UAB „Lietuvos monetų kalykloje“.

Tai jau antra moneta, kurios temą išrenka visuomenė – internetinėje apklausoje už ją balsavo 72 proc., arba daugiau kaip 4 000, apklausos dalyvių. Pirmoji tokia moneta išleista 2018 m., ji buvo skirta Vilniaus universiteto Fizikų dienai FiDi. 2020 m. bus išleista moneta aplinkos apsaugai.

Šaltinis

Naujoje sidabro monetoje – iš skautiško žemėlapio elementų sudėliotas Vytis Monetos pristatymo renginys Valstybės pažinimo centre spalio 1 d. Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi 5 eurų sidabro monetą, skirtą skautams Kartu su moneta išleisto lankstinuko autorius Giedrius Globys Moneta įteikiama prie lankstinuko leidybos daug prisidėjusiai Nomedai Bepirštytei Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Asta Kuniyoshi ir skautiškų organizacijų Apskritojo stalo pirmininkas Vaidas Ulkė
Lietuvos banke