BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Monetos, išgelbėjusios gyvybę

Spausdinti

Kažkada rašėme apie tai, kaip pinigai pražudė karalių. Tačiau pinigai gali ne tik pražudyti, bet ir išgelbėti gyvybę. Štai keletas istorijų.

Stebuklinga moneta

 

Šiuo metu aukcione Didžiojoje Britanijoje pasirodė Viktorijos laikų 1889 m. 1 penso moneta. Nors ir nėra labai reta ir labai vertinga (paprastai kainuoja iki 10 eurų), šį kartą ji buvo įkainota apie 200 eurų. Dar įdomiau, kad ši moneta yra sulankstyta. Tai kodėl jos vertė tokia didelė?

Ji išgelbėjo Pirmojo pasaulinio karo kareivį nuo mirties.

Kariai tuo metu turėjo tradiciją kišenėje nešiotis ne tik mylimosios nuotrauką, bet ir monetą, kuri primintų gimtąją šalį ir galbūt stebuklingai išgelbėtų kario gyvybę. Stebuklų kare pasitaiko retai, bet pasitaiko. Stebuklas nutiko ir Didžiosios Britanijos eiliniui Džonui Triketui (beje, kare jis jau buvo praradęs du brolius). Jis laikė minėtą monetą savo priekinėje kišenėje prie širdies. Vokiečių kareivio paleista kulka (greičiausiai iš pistoleto) skriejo tiesiai į širdį, bet pataikė į monetą, atšoko ir išlėkė tiesiai palei kario galvą, kliudydama kairę ausį. Nuo to laiko Džonas Triketas kairiąja ausimi nebegirdėjo, bet liko gyvas. Šis stebuklas nutiko prieš pat Pirmojo pasaulinio karo pabaigą, 1918 m. rugsėjį.

Grįžęs po karo Džonas Triketas vedė, susilaukė aštuonių vaikų, dirbo įvairius darbus, o mirė 1962 m., sulaukęs 63 metų. Dabar jo 63 metų anūkė nusprendė monetą parduoti aukcione ir taip išsaugoti senelio atminimą.

Žinoma ne viena istorija, kai įvairūs daiktai apsaugo karius nuo kulkų, bet kad tai būtų viena vienintelė moneta, labai retas atvejis.

 

 

 

Šešios monetos, sustabdžiusios kulką

 

Vienos monetos kulkai sustabdyti dažniausiai neužtenka, bet bent Pirmojo pasaulinio karo metais kulkai sustabdyti pakako šešių monetų.

Ši istorija nutiko Pirmojo pasaulinio karo dalyviui iš Belgijos Optatijui Buisenui (Optatius Buyssens). Monetas aptiko jo provaikaitis Vincentas, dalis jų buvo peršautos kiaurai, o dalis liko nepažeistos, nes kulka buvo sustabdyta. Provaikaitis gal ir nebūtų supratęs, kodėl šios monetos sugadintos, jei ne vietiniame Antverpeno muziejuje saugomas prosenelio brolio rašytas žurnalas, kuriame ir papasakota išsigelbėjimo istorija. O ji tikrai įdomi. 1914 m. rugsėjį O. Buisenas dalyvavo žvalgybinėje operacijoje prie Lebekės miestelio Belgijoje. Paradoksalu tai, kad priešas gal net nebūtų šovęs, jei ne kišenėje buvusios šešios sidabrinės monetos (3 Belgijos ir 3 Prancūzijos frankai), kurios kariui judant sužvangėjo. Priešų kariai išgirdo ir šovė. Stebuklas, bet vienintelė kulka tik kliudė kišenę, kurioje buvo monetos. Jos kulką ir sustabdė. Karys suvokė, kad išgyveno, bet apsimetė mirusiu.

Vokiečių kareivis netgi priėjo prie jo ir spyrė į galvą, bet nesuprato, kad Buisenas dar gyvas. Vėliau belgas saugiai pasislėpė ir pabėgo. Pasibaigus karui jis pragyveno dar 40 metų ir mirė 1958 m.

 

Auksinė moneta ir išgelbėta gyvybė 

 

Dar viena istorija apie „monetą gelbėtoją“ pasiekė mus iš JAV. XIX a. vykusiame pilietiniame kare  (1861–1865 m.) kovėsi konfederatų kariuomenė prieš Jungtinių Valstijų Sąjungos kariuomenę. Apie konfederatų leitenantą Džordžą Diksoną pasakojama, kad  išeinant į karą jo mylimoji padovanojo jam 1860 m. laidos 20 dolerių auksinę monetą, ji turėjo nešti sėkmę. Mylimoji prisakė Džordžui monetą visada nešiotis su savimi. Jis taip ir padarė, o moneta jam išgelbėjo gyvybę.

1862 m. balandžio 6 d. Tenesio valstijoje įvyko Šailo mūšis, kuriame žuvo keliasdešimt tūkstančių karių, o Džordžas Diksonas liko gyvas, nes Sąjungos karys šovė jam į koją, kurios kelnių kišenėje ir buvo auksinė moneta. Kulka atšoko ir karys liko gyvas (tais laikais kojos sužeidimas dažniausiai baigdavosi mirtimi). Deja, bet Dž. Diksonas gyvas iš karo negrįžo. 1864 m. jis tarnavo konfederatų povandeniniame laive „H.L. Hunley“, kuris nuskendo per pačią pirmąją misiją, tiesa, kartu paskandindamas priešų laivą (tai buvo pirmasis povandeninis laivas pasaulyje, paskandinęs kitą laivą). Jame žuvo ir Dž. Diksonas.

Ši istorija keliavo iš lūpų į lūpas ir ilgainiui pradėta abejoti, ar ji tikra. Vis dėlto abejones išsklaidė archeologai, XXI a. pradžioje jie ištyrė laivo likučius. Čia aptikta ir moneta, kurios reverse buvo išgraviruotas užrašas: „Shiloh April 6, 1862 My Life Preserver G. E. D“ (Šailas, 1862 m. balandžio 6 d., mano gyvybės saugotoja, Dž. E. D).

Įdomu, kad šio pavyzdžio monetos šiandien yra labai vertinamos numizmatų, nes jų nėra išlikę daug. O būtent šios monetos, apie kurią jums papasakojome, vertę didina dar ir jos istorija bei radimo aplinkybės.

Šaltiniai:

1 šaltinis

2 šaltinis

3 šaltinis

Tai įdomu!
Atnaujinta: 2021-07-03