BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Lietuvos Respublikos centriniam bankui – 30 metų

Spausdinti

Kovo 1 d. sukanka 30 metų, kai įsteigtas Lietuvos bankas – centrinis bankas Lietuvos Respublikoje. 

„Lietuvos bankas augo ir stiprėjo kartu su atgimusia Valstybe. Jis susigrąžino prieškaryje turėtas aukso atsargas, įvedė nacionalinę pinigų sistemą ir du dešimtmečius, net ekonominių sunkmečių sąlygomis, išlaikė stabilų litą, sukūrė civilizuotą, rinkos ekonomikos reikalavimus ir Vakarų teisės standartus atitinkančią finansų rinką. Žinoma, mūsų bankininkystės kelyje buvo ir duobių, ir griūčių, tačiau šiandien šalies bankų sistema yra skaidri, sveika ir patikima. Apie pasitikėjimą ja byloja ir rekordiškai aukštas gyventojų indėlių kiekis net žemų palūkanų aplinkoje“, – sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Gyventojų indėliai šalies bankuose 2019 m. pabaigoje sudarė 15,3 mlrd. eurų, 2003 m. buvo 2,3 mlrd. eurų, 1993 m. – 192,8 mln. eurų.

Atlikdamas savo misiją – kurti naudą visuomenei, Lietuvos bankas siekia išlaikyti patikimą finansų sistemą ir tvarią ekonomikos plėtrą, aktyviai veikia kaip kompetencijos centras finansų ir ekonomikos klausimais, skatina konkurenciją mokėjimo paslaugų rinkoje, ieško naujų finansų įstaigų priežiūros formų. Būdamas Eurosistemos dalyvis, Lietuvos bankas rūpinasi visos euro zonos, kuri jungia devyniolika šalių su daugiau kaip 330 milijonų gyventojų, pinigų politika ir ekonomikos augimu.

Ne vieneri metai Lietuvos bankas turi aukštą visuomenės pasitikėjimą ir yra tarp geriausiai vertinamų valstybės institucijų. Lietuvos banku pasitiki 62 proc. gyventojų, rodo naujausi UAB Baltijos tyrimų duomenys, kuriuos 2020 m. sausio mėn. paskelbė naujienų agentūra ELTA.

Tarp įsimintinų Lietuvos banko istorijos puslapių – 2015 m. sausio 1 d. euro įvedimas vykdant mūsų šalies įsipareigojimą, duotą stojant į Europos Sąjungą, – naudoti bendrąją valiutą. Valiutos keitimui buvo kruopščiai pasirengta, ir jis praėjo sklandžiai. Euras Lietuvai suteikia ne tik didesnį finansinį patikimumą ir saugumą, bet ir papildomas pajamas, patogumą gyventojams ir verslui. Būdamas Eurosistemos dalyvis, Lietuvos bankas rūpinasi visos euro zonos, kuri jungia devyniolika šalių su daugiau kaip 330 milijonų gyventojų, pinigų politika ir ekonomikos augimu.

Lietuvos bankas įsteigtas 1990 m. kovo 1 d., kiek anksčiau, tų pačių metų vasario 13-ąją, LTSR Aukščiausiajai Tarybai priėmus du teisės aktus: nutarimą dėl Lietuvos banko įsteigimo ir Lietuvos banko įstatymą. Centrinis bankas veiklą pradėjo netrukus po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11-ąją, sudėtingomis sąlygomis. Sovietų Sąjunga paskelbė ekonominę blokadą Lietuvai, jos metu taikė įvairias spaudimo priemones, tarp jų ir atsiskaitymų trikdymo, todėl buvo imtasi priemonių tas problemas spręsti. Reikėjo suformuoti įstaigos struktūrą, gauti finansavimą, sutelkti specialistus, pasirūpinti patalpomis, ryšių įranga, atsidaryti korespondentines sąskaitas užsienio bankuose, kurti veiklai reikalingą teisinę aplinką. Tie uždaviniai buvo sėkmingai įvykdyti.

1990 m. rugsėjo 4 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas patvirtino Lietuvos banko statutą ir pagrindinį kapitalą.

Šios sukakties proga Vilniuje, Pinigų muziejuje, atidaryta paroda „Lietuvos bankas 1990–2020 m. Įvykiai ir žmonės“.

Lietuvos banke
Atnaujinta: 2021-07-03