BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Lietuvos bankas didina grynųjų pinigų pasiūlos sistemos efektyvumą

Spausdinti
2016-07-01

2016 m. liepos 1 d. Lietuvos banke pradėjo veikti Grynųjų pinigų departamentas vietoje buvusios Grynųjų pinigų tarnybos. Naujas padalinys sukurtas siekiant padidinti centrinio banko vienos iš svarbių veiklos sričių – grynųjų pinigų tvarkymo sistemos – efektyvumą. Be to, siekiant optimizuoti grynųjų pinigų pervežimo ir tvarkymo procesus, keičiamos bankų kasinio aptarnavimo sąlygos.

„Buvusi grynųjų pinigų tvarkymo struktūra pakeista tam, kad sklandžiai ir efektyviai veiktume naujomis sąlygomis. Pokyčiai reikalingi, kadangi su grynųjų pinigų tvarkymu ir jų saugojimu susijusių operacijų apimtis sumažėjo tiek dėl vykdomos šioje srityje reformos, tiek dėl euro įvedimo“, – sako naujasis Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius Deivis Stankevičius.

Šiame departamente pradeda veikti keturi padaliniai: Politikos, emisijos ir kontrolės skyrius, Ekspertizės ir techninis skyrius, Grynųjų pinigų tvarkymo Vilniaus skyrius ir Grynųjų pinigų tvarkymo Kauno skyrius. Grynųjų pinigų tarnyboje dirbo 71 tarnautojas, naujajame departamente – 54 etatai.

Struktūra pakeista įgyvendinant vieną iš Lietuvos banko strateginių tikslų ir siekių – padidinti grynųjų pinigų pasiūlos sistemos efektyvumą. Tam rengiantis dar 2015 m. pradžioje buvo inicijuota vieša diskusija ir rinkos dalyviai pakviesti apsvarstyti įvairias priemones, kurios padėtų Lietuvoje sukurti tinkamiausią grynųjų pinigų ciklo modelį. Jį diegiant grynųjų pinigų tvarkytojams sudaromos sąlygos labiau įsitraukti į grynųjų pinigų tvarkymo procesus šalyje.

Tuo tikslu 2016 m. liepos 1 d. įsigalioja nauja bankų kasinio aptarnavimo Lietuvos banke tvarka. Stambinamos išduodamų ir priimamų eurų minimalios pakuotės, trumpinamas bankų aptarnavimo laikas, diegiamos kitos grynųjų pinigų ciklą optimizuojančios priemonės. Be to, šalies grynųjų pinigų tvarkytojams sudaromos sąlygos teikti palaidų eurų monetų pakavimo ritinėliais paslaugą.

Tobulinamas ir gyventojų aptarnavimas. Vilniuje, Žirmūnų g. 151, neseniai pradėjo veikti klientams patogesnė Lietuvos banko kasa. Čia, kaipir Lietuvos banko kasoje Kaune, galima nemokamai ribotais kiekiais stambinti ar smulkinti eurų banknotus, už nominaliąją vertę įsigyti (išsikeisti) nebuvusių apyvartoje apyvartinių ir proginių eurų monetų su Lietuvos nacionaline puse. Be to, Lietuvos banko kasose nemokamai keičiami litai į eurus, o susidėvėję ir sugadinti eurai – į tinkamus apyvartai pinigus. Atnaujintoje kasoje Vilniuje, Žirmūnų g. 151, sutelktos visos visuomenei centrinio banko teikiamos grynųjų pinigų paslaugos. Kasoje Totorių g. 2/8, Vilniuje, paslaugos buvo teikiamos iki 2016 m. liepos 1 d.

Siekiant visuomenei sudaryti patogesnes sąlygas įsigyti numizmatinių vertybių, planuojama, kad 2017 m. pradžioje pradės veikti elektroninė parduotuvė.

Šaltinis

Lietuvos banke