Lygiai prieš šimtą metų, 1917 m. gegužės 2 d., oficialiai išleisti pirmieji vietiniai pinigai Klaipėdos krašto apyvartoje.
Vietiniai pinigai – notgeldai (iš vokiečių kalbos išvertus reiškiantis „pinigas iš bėdos, iš reikalo“) – tai Pirmojo pasaulinio karo ir pokario metais Vokietijoje greta valstybinių pinigų dėl karo, metalo trūkumo ir infliacijos leisti smulkių nominalų piniginiai ženklai. Juos pagal Vokietijoje išleistą įstatymą savo reikmėms galėjo spausdinti atskiri miestai, miesteliai ar kaimai. Jų emisiją vykdė apskrities ar miesto administracija – magistratas, kartais įmonės ar net privatūs asmenys.
Klaipėdos kraštas tuo metu priklausė Vokietijai, todėl vietiniai pinigai pasirodė ir čia. 1917 m. buvo išleisti vietiniai Klaipėdos miesto pinigai, pusės markės piniginiai ženklai. Deja, apie juos daug informacijos neišlikę, nėra konkrečios išleidimo datos, nežinomas tiražas. Spėjama, kad piniginiai ženklai spausdinti vietinio laikraščio spaustuvėje. Ant piniginių ženklų užrašai vokiečių kalba, numeriai, smulkūs piešiniai su alegorinėmis figūromis, dalyje jų įspaustas Klaipėdos miesto antspaudas su herbu. Ant piniginio ženklo yra užrašas, nurodantis, kad jis galioja tik miesto ir Klaipėdos apskrities ribose.
Piniginiai ženklai su tikslesne išleidimo data pasirodė kitame mieste - Rusnėje. Tiesa, tais laikais vadinama Russ. Dėl savo ypatingos ir izoliuotos padėties (Vokietijos pakraštys, sala) Rusnė, pasibaigus pirmajam Pasauliniam karui, pirmoji regione pajuto smulkių pinigų stoką. 1917 m. gegužės 2 d. išleisti 50 pfenigų vertės piniginiai ženklai. Nuo visų kitų Klaipėdos krašto piniginių ženklų skyrėsi tekstu. Viršutiniame kampe parašyta „Ostprussen“ (Rytų Prūsija), o dešiniajame – „Kreis Heydekrug“ (lt. „Šilutės kraštas“, kuris tebuvo Rytų Prūsijos provincija), tarp jų numeris. Užrašas vokiškai „Garantuotas Rusnės bendruomenės (savivaldybės), turi mokėjimo galią vietos kasoje“. Prie išleidimo datos trys parašai ir antspaudas. Du parašų variantai. Išsiaiškinta, kad parašus ant piniginių ženklų padėjo Rusnės burgermesteris (valdininkas), advokatas, pirklys ir netgi vaistininkas. Piniginių ženklų išleista iki 20 tūkstančių vienetų. Dabar jie labai reti.
Vėliau tiek Klaipėdos mieste, tiek Rusnėje leisti naujos laidos piniginiai ženklai. Juos leido ir kiti miestai Klaipėdos krašte ir Mažojoje Lietuvoje (Šilutė, Tilžė ir kt.).
Parengta pagal Vlado Zenkevičiaus knygą "Klaipėdos krašto pinigai 1917-1923" (Klaipėda, 2016)