BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Iš Lietuvos pinigų padirbinėjimo istorijos

Spausdinti
2016-03-15

Lietuvoje litas pasirodė 1922 m. spalio 2 d., netrukus savo darbą pradėjo ir pinigų padirbinėtojai. Pirmieji banknotai dar nebuvo labai gerai apsaugoti, o gyventojai tiek gerai susipažinę su nauja valiuta, todėl juos padirbinėti buvo dar ne taip sudėtinga, netgi į pagalbą pasitelkus užsienio kompanijas.

 

1923 m. spalio pradžioje Naumiesčio (dab. Žemaičių Naumiestis) ir Šilutės apylinkėse pasklido padirbti 50 centų nominalo banknotai (tuo metu Lietuvoje centų monetų dar nebuvo, spausdinti centų banknotai). Nustatyta, kad V. Minjotas iš Gurgždių (Šilutės r.) 1923 m. gegužės mėn., norėdamas atsispausdinti 10 tūkst. pusličių, pradėjo susirašinėti su Miuncheno spaustuve Parkus, bet spaustuvė sutiko spausdinti tik gerokai daugiau (100 tūkst. banknotų) už 50 mln. Vokiškų markių arba 500 dolerių mokestį. V. Minjotas, neturėdamas tiek pinigų, susirado dar tris asmenis, kurie išpardavė gyvulius ir iš pažįstamų pasiskolino 127 dolerius. Nuvykęs į Miunchene esančią spaustuvę, jis sužinojo, kad už 100 tūkst. banknotų reikia sumokėti 24 mlrd. markių, bet, kritus markės kursui, 127 dolerių pakako, tačiau dar buvo pareikalauta leidimo pinigams spausdinti. Vietoj leidimo padirbėjai spaustuvei nusiuntė lietuvišką leidimą važinėti dviračiu, manydami, kad vokiečiai nesupras, kas parašyta. Spaustuvė paprašė rašto vokiečių kalba. Tada pinigų klastotojai rašymo mašinėle parašė tekstą: „Sulyg šiuo leidžiama Viliui Minjotui atspausdinti Lietuvos banknotų po 50 centų. Prezidentas Simonaitis.“ Kartu buvo uždėtas Tilžėje pagamintas antspaudas su Vyčiu ir įrašu „Valsčiaus valdybos viršaitis“.

Po kelių dienų Minjotas iš Miuncheno į Tilžę atsivežė 40 000 banknotų po 50 centų. Vėliau atsivežė dar 60 000. Iš Tilžės Nemunu pinigai buvo įvežti į Lietuvą. Šilutėje ir Naumiestyje, vykstant prekymečiams, per 10 dienų keturi bendrininkai išplatino, kaip manyta, apie 40 tūkst. Banknotų. Visi padirbinėtojai sulaikyti.

Paaiškėjo, kad pinigų apgaulės sumanytojai tuo nebūtų apsiriboję. Rastas 1923 m. spalio mėnesio laiškas, kuriame klausiama, ar jau pradėti spausdinti 50 litų banknotus, jų kaina nurodyta jau 600 mlrd. markių ir prašoma atsiųsti dar vieną jų egzempliorių.

(Eduardas Remecas. Banknotų klastojimas ir platinimas nepriklausomoje Lietuvoje (1918-1940 m.) periodinės spaudos duomenimis. "Pinigų studijos" 2, 2012)

Iš Lietuvos pinigų padirbinėjimo istorijos 1922 m. 50 centų banknotas 1922 m. 50 centų banknotas (klastotė
Tai įdomu!