Kovo 12 d. Lietuvoje ir kitose 130 šalių prasideda tarptautinė Finansinio švietimo savaitė, skirta vaikams ir jaunimui. Šių metų šūkiu „Pinigai – svarbu!“ bus siekiama atkreipti dėmesį į būtinybę kalbėti su paaugliais, kaip racionaliai tvarkyti asmeninius finansus.
„Kai jauni žmonės pradeda savarankišką gyvenimą ir tampa atsakingi už savo asmeninių finansų tvarkymą, svarbu, kad jie jau mokėtų planuoti savo išlaidas, suprastų taupymo naudą ir suvoktų investavimo esmę. Tokie įgūdžiai iš esmės sumažina riziką prasiskolinti ar prarasti savo santaupas neapdairiai jas investavus. Todėl apie racionalų asmeninių finansų tvarkymą su paaugliais turėtų kalbėti tiek tėvai, tiek mokytojai, tiek finansų specialistai – anksti įgytas finansinis raštingumas bus išmintingas gyvenimo palydovas“, – sako Andrius Škarnulis, Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas.
Finansinio švietimo savaitę, kuri jau tapo tradicinė, moksleiviai galės pasitikrinti finansų žinias dalyvaudami specialiame ekonomikos egzamine, Europos pinigų viktorinoje ar Finansų olimpiadoje, taip pat galės dalyvauti ekskursijose ir paskaitose. Daugiau informacijos apie visas Finansinio švietimo savaitės partnerių iniciatyvas ir kaip jose dalyvauti rasite čia.
Trys asmeninių finansų tvarkymo patarimai
Prisijungdamas prie jaunimui skirtos Finansinio švietimo savaitės, Lietuvos bankas atkreipia dėmesį į tris asmeninių finansų tvarkymo patarimus, kuriuos tėvai turėtų aptarti su savo atžalomis.
Pirmas patarimas
Gavę pinigų neišleiskite visų jų kasdieniams poreikiams ir įvairioms smulkioms išlaidoms – bent 10 proc. atidėkite taupymui.
Antras patarimas
Svajonėms įgyvendinti taupykite, o ne skolinkitės – išsiaiškinkite, kiek jums reiktų pinigų savo svajonei įgyvendinti, susidarykite taupymo planą ir jo laikykitės.
Trečias patarimas
Sutaupytų pinigų nelaikykite kojinėje (nesaugu ir jie nuvertėja), o pasistenkite juos įdarbinti – paprasčiausias būdas yra santaupas laikyti indėlio sąskaitoje.