Šiandien susipažinsime su dviem garsiais istorinių monetų klastotojais, kurie ne tik pardavinėjo suklastotas monetas naiviems kolekcininkams, bet ir gerokai prisidėjo prie numizmatikos mokslo plėtros.
Nikolaus Seeländeris: raižytojas ir monetų padirbinėtojas
N. Seeländeris (1682–1744) buvo vokiečių vario raižinių kūrėjas, medalininkas ir numizmatas. Jis žinomas dėl viduramžių monetų, ypač brakteatų – plonų, vienpusių monetų – padirbinėjimo. Nors buvo pelnęs pripažinimą kaip talentingas menininkas, jo veikla dažnai buvo susijusi su monetų kopijavimu ir padirbinėjimu, o tai šiandien kelia didelį numizmatų susidomėjimą.
Gimęs Erfurte, N. Seeländeris nuo pat mažens susidūrė su sunkumais. Tėvas mirė, kai jam buvo 12 metų, todėl sūnus turėjo nutraukti mokslus. O dar nelaimingas atsitikimas – iškrito iš medžio... Tai užkirto kelią užsiimti fiziniu darbu, dėl to jis pasuko į menų sritį. Mokėsi piešimo ir tapybos, tačiau greitai perėjo prie vario raižymo ir medalių gamybos.
1716 m., gavęs rekomendacinį laišką iš žymaus mokslininko Gottfriedo Wilhelmo Leibnizo, N. Seeländeris buvo paskirtas dirbti Hanoverio karališkojoje bibliotekoje. Čia sukūrė šimtus vario raižinių plokščių, skirtų Velfų dinastijos istorijai iliustruoti, taip pat atliko įvairius darbus Leibnizo moksliniuose projektuose.
Nors buvo pripažintas kaip talentingas menininkas, N. Seeländeris išgarsėjo ir dėl netradicinės veiklos – viduramžių monetų falsifikavimo. Jis padirbinėjo brakteatus ir dėl gebėjimo tiksliai atkurti senovines monetas tapo vienu iš pirmųjų žinomų šios srities specialistų. Savo patirtį aprašė knygoje „Deutsche Münzen mittlerer Zeiten“ („Vokietijos viduramžių monetos“). Čia pateikė istorinius paaiškinimus ir savo darbų iliustracijas.
Nors N. Seeländerio padirbtos monetos sukėlė ginčų, jos šiandien vertinamos kaip įdomūs kolekciniai objektai, o jo darbai ir toliau domina tiek istorikus, tiek numizmatus.
Karlas Wilhelmas Beckeris: išskirtinis numizmatas ir monetų padirbinėtojas
Karlas Wilhelmas Beckeris (1772–1830), tarp numizmatų geriau žinomas kaip „antikinis Beckeris“, buvo įtakingas vokiečių numizmatas, medalininkas ir monetų padirbinėtojas. Jo pavardė siejama ne tik su vertinga kolekcija, bet ir su aukštos kokybės antikinių monetų padirbinėjimu. Dėl pastarojo jis buvo laikomas išskirtiniu savo gyvenamojo meto veikėju.
K. Beckeris gimė Špejerio mieste Vokietijoje, vyno pirklių šeimoje. Nors buvo ruošiamas šeimos verslui perimti, vėliau jo aistra tapo numizmatika. Apie 1796 m. jis pradėjo domėtis monetomis. Verslo reikalai nesusiklostė – po nesėkmingo bandymo prekiauti audiniais Manheime jis bankrutavo. Tačiau tai K. Beckerio nesustabdė – per kelerius metus jis susipažino su garsiais numizmatais iš Šveicarijos ir Italijos, o vėliau įsikūrė Miunchene, kur ėmėsi meno ir antikvarinių dirbinių prekybos bei auksakalystės.
K. Beckeris išgarsėjo dėl ypač tikslių graikų ir romėnų monetų kopijų, kurias pardavinėjo patikliems kolekcininkas kaip tikras. Vienas iš pirmųjų, pastebėjusių šias kopijas, buvo Friedrichas Creuzeris. Nors K. Beckeris buvo įtartas padirbinėjąs monetas, jis niekada nebuvo už šį nusikaltimą oficialiai nuteistas. Taigi, tęsė savo veiklą, o jo padirbtos monetos tapo žinomos tarp kolekcininkų ir numizmatų.
K. Beckerio darbai ne tik išliko iki šių dienų, bet ir buvo plačiai pripažinti kaip itin aukštos kokybės. 1826 m. jis pats išleido katalogą, kuriame išvardijo 296 savo sukurtas „kopijas“. Po jo mirties jo padirbtos monetos tapo vertingos tarp kolekcininkų, jų kolekcija saugoma Ofenbacho miesto muziejuje.
Dviejų pinigų klastotojų istorijos
2024-10-04
Tai įdomu!