BDAR

Dovana Pinigų muziejui

Kovo pradžioje Pinigų muziejui padovanoti  daugiau kaip 80 m. senumo vekseliai iš Pietų Afrikos Respublikos „Standart Bank“ banko.

Juos padovanojo buvęs dėstytojas Vladas Blažinskas, kuris ir papasakojo jų atradimo istoriją. XX a. 7 deš. jis pradėjo dirbti Bartkuškio žemės ūkio technikume (Širvintų raj.), įsikūrusiame buvusiame Bartkuškio dvare. 1963–1964 m. vyko šio pastato remontas, viskas buvo brutaliai griaunama ir naikinama. Begriaudami antrame aukšte esančią koklinę krosnį, studentai rado senus dokumentus ir kelis 1939 m. Pietų Afrikos banko vekselius, kuriuos V. Blažinskas pasiėmė ir parsinešė namo. Vekseliai buvo galiojantys, todėl jis juos davė pažįstamiems jūrininkams, kaip tik plaukusiems į PAR. Šie nuvykę apsilankė minėtame banke ir pabandė juos išgryninti, vis dėlto iš jų buvo pasijuokta, vekseliai tuo metu buvo labai mažos vertės (dviejų ir keturių svarų) ir pasiūlė juo išsigryninti Maskvoje. Žinoma, sovietmečiu tokios galimybės tiesiog nebuvo ir jūrininkai V. Blažinskui vekselius grąžino.

Vekseliai priklausė 1895 m. Kaune gimusiam Joseliui (Jozefui) Hymanui Ginsburgui, kuris dar 1915 m. su šeima pasitraukė į PAR, ten ilgą laiką ir gyveno. Kaip vekseliai atsidūrė Bartkuškio dvare, nėra žinoma.
 

6 svarų sterlingų vertės vekselis. 1939 m. PAR 4 svarų sterlingų vertės vekselis. 1939 m. PAR
Pinigų muziejuje
Atnaujinta: 2020-07-02