BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Bronius Povilaitis – pirmasis Lietuvos banko valdybos pirmininkas

Spausdinti
2020-03-13

Lygiai prieš 30 metų, 1990 m. kovo 13 d., tuometės Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo nutarimu buvo paskirtas pirmasis Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Juo tapo ekonomistas Bronius Povilaitis (g. 1948 m.).

Įdomu, kad banko valdytojas buvo paskirtas 12 dienų po banko įsteigimo (bankas įsteigtas 1990 m. kovo 1 d.), beveik iš karto po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo (kovo 11 d.). Jam pradėjus darbą, iš esmės banko, kaip įstaigos, dar nebuvo, nebuvo patvirtinto banko statuto, pagrindinio kapitalo, trūko patalpų, specialistų. Iš pradžių banke dirbo vos keturi darbuotojai, vėliau jų daugėjo. O ir dirbusieji kai kada patys turėjo susikurti darbo vietas, nes bankas kūrėsi buvusių sovietinių bankų patalpose, o jose dar dirbę darbuotojai darbo vietas užleisdavo nenoriai.

Štai taip pirmąsias darbo dienas prisimena buvusi Lietuvos banko darbuotoja Gražina Slivinskienė:

„Pradžia buvo labai įdomi. Aš atėjau į banką gegužės mėnesį, kai čia jau dirbo keturi žmonės: Valdybos pirmininkas B. Povilaitis ir dar trys. Aš buvau penktoji. Jie jau kelis mėnesius dirbo, ir labai reikėjo anglų kalbos specialisto. Pradėjau kaip ir kiti, nuo nulio. Pirmąją dieną atėjusi į darbą ir pamačiusi, kad čia visiškai nieko nėra, telefonu paskambinau vyrui ir paprašiau, kad iš namų kuo greičiau vežtų visus žodynus, kiek ten jų turėjau, nes iš karto man atnešė visą krūvą vertimų. Dirbti pradėjome šitose patalpose (Totorių g. 4 – V. L.), bet čia viskas dar buvo vadinama Gosbanku. Vieną kabinetą turėjome ten, kur dabar yra dauginimo aparatūra, vėliau – laikiną pereinamą kambariuką ketvirtajame aukšte, kur dabar banko Politikos departamentas. Pirmininkas sėdėjo ten, kur dabar yra Bendrojo skyriaus viršininkės kabinetas. Įsikūrę buvome labai kukliai. Tuomet tokio Lietuvos banko niekas nežinojo. Net to Gosbanko, kurio patalpose buvome įsikūrę, darbuotojai nežinojo, kad yra toks Lietuvos bankas.“

Paskirtas Lietuvos banko vadovu, B. Povilaitis dar pusantro mėnesio gavo atlyginimą iš SSRS valstybinio banko kaip to banko Lietuvos respublikinio banko valdybos pirmininko pirmasis pavaduotojas. Tik 1990 m. balandžio 25 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės potvarkiu iš Ministrų Tarybos rezervo fondo buvo paskirta beveik 0,5 mln. rublių Lietuvos banko išlaikymo išlaidoms padengti, Lietuvos banko valdybos pirmininkui nustatytas 730 rublių tarnybinis atlyginimas. Kitą dieną Bronius Povilaitis pasirašė savo pirmąjį įsakymą kaip Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Tiesa, šis įsakymas buvo pasirašytas atgaline data. Įsakymu buvo pažymėta, kad Bronius Povilaitis nuo 1990 m. balandžio 19 d. pradeda eiti tiesiogines Lietuvos banko valdybos pirmininko pareigas.

Povilaitis ne tik prisidėjo prie banko, kaip institucijos, kūrimo, bet ir sprendė kitus svarbius to meto klausimus. Vienas svarbiausių jų buvo savų pinigų išleidimas ir spausdinimas. Buvo keliaujama kone po visą Europą, ieškoma tinkamų spausdinimui spaustuvių skirtingose šalyse. Tuo metu vyko ir litų banknotų kūrimo konkursai, kurių konkursiniuose svarstymuose dalyvavo ir Lietuvos banko pirmininkas. B. Povilaičio pirmininkavimo metais pradėtos derybos ir su užsienio valstybėmis dėl aukso atgavimo. B. Povilaitis kartu su kitais Baltijos respublikų atstovais vyko į Maskvą spręsti atsiskaitymų su Rusija ir kitomis SSRS respublikomis vykdymo naujomis sąlygomis klausimų. Mat tuo metu SSRS valstybinio banko valdyba vienašališkai, iš anksto neįspėjusi, įvedė atsiskaitymus su Lietuva ir kitomis Baltijos valstybėmis tik per korespondentines sąskaitas, atidarytas Maskvoje. Tik po ilgų derybų pavyko pasiekti, kad nuo 1990 m. gegužės vidurio visų įmonių atsiskaitymai su jų partneriais kitose respublikose vyktų per korespondentines sąskaitas, atidarytas jau Lietuvoje. Žinoma, tai buvo svarbi veikla, bet Lietuvos banko pirmininkas tuo metu jų turėjo ir dar daugiau. Pradžia sklandžiai Lietuvos banko veiklai ir savų pinigų išleidimui buvo padaryta.

Vis dėlto užgulusi darbų našta, mažai dėmesio iš kitų valdžios institucijų, menka pagalba Lietuvos bankui privertė B. Povilaitį apsispręsti dėl atsistatydinimo. 1990 m. liepos 28 d. Lietuvos Aukščiausioji Taryba atleido jį iš Lietuvos banko valdybos pirmininko pareigų. 1990 m. liepos 31 d. į šias pareigas skiriamas Aukščiausios Tarybos deputatas Vilius Baldišis.

Povilaitis liko dirbti Lietuvos banke. Nors pareigos jau buvo kitos: 1990– 1993 m. jis buvo Lietuvos banko valdybos narys, 1993–1996 m. Pinigų politikos departamento direktorius, 2000 –2012 m. šio departamento direktoriaus patarėjas.

Tai įdomu!