BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Baltijos keliui – 35 metai

Spausdinti
2024-08-22
1989 m. rugpjūčio 23 d. nutiestas Baltijos kelias liko įrašytas istorijoje kaip ryškiausias trijų tautų solidarumo siekiant laisvės ir nepriklausomybės aktas.

35-osios šio įspūdingo įvykio metinės primena apie 650 kilometrų ilgio žmonių rankų grandinę: žmonės susikibusiomis rankomis sujungė Vilnių, Rygą ir Taliną, išreikšdami pasipriešinimą Baltijos šalių okupacijai ir Molotovo-Ribentropo paktui.

Baltijos kelias tapo pasaulinės reikšmės simboliu. Jis įtrauktas į UNESCO „Pasaulio atminties“ sąrašą ir primena apie tautų vienybę siekiant laisvės ir tiesos. Šiandien, švęsdami 35-ąsias šio nepakartojamo įvykio metines, prisimename visų trijų Baltijos šalių žmones, kurie, susikibę rankomis, įkūnijo nepriklausomybės siekį ir vieningą ryžtą.

Baltijos kelias yra ne tik istorinis įvykis, bet ir gyvas priminimas apie laisvės vertę, tautos vienybę ir nesibaigiančią kovą už žmogaus teises. Laisvė – tai dovana, kurią reikia saugoti ir branginti, o Baltijos kelias yra nesibaigiančios kovos už laisvę švyturys. Tegul ši 35-oji sukaktis įkvepia mus puoselėti mūsų vertybes ir išlaikyti vienybę bei ryžtą per visas ateities kartas.

Baltijos kelio įamžinimas monetose

Lietuvos bankas 1999 m., minint Baltijos kelio dešimtmetį, išleido dvi monetas – vieną apyvartinę ir vieną kolekcinę. Abiejų autorius – Antanas Žukauskas.

1 lito proginės apyvartinės vario ir nikelio monetos, skirtos Baltijos kelio 10-osioms metinėms, averse vaizduojamas Vytis skyde. Aplink jį – įrašas LIETUVA (Lietuva), nominalo nuoroda (1 litas) ir išleidimo metai (1999).



Monetos reverse vaizduojamos šešios susikibusios rankos ir trys ąžuolo lapai viršuje. Toks piešinys, apsuptas teksto, simbolizuoja žmonių grandinę, sudarytą iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų. 



Monetos briauna – dantyta su tarpais.
Monetos tiražas – 1 000 000 vienetų.

50 litų kolekcinės proginės sidabro monetos, skirtos Baltijos kelio 10-osios metinėms, averse vaizduojamas Vytis skyde. Aplink – įrašas LIETUVA (Lietuva), nominalo nuoroda (50 litų) ir išleidimo metai (1999).



Monetos reverse vaizduojamas stilizuotas rankų motyvas. Aplink – įrašas  BALTIJOS KELIUI – 10, LIETUVA, LATVIJA ir ESTIJA.



Monetos briauna lygi.
Monetos tiražas – 4  000 vienetų.

2014 m. Lietuvos bankas išleido dar dvi kolekcines progines monetas, skirtas Baltijos keliui įamžinti. Tai 25 ir 50 litų nominalo monetos.

Baltijos kelio 25-osioms metinėms skirta 25 litų moneta – šiaurietiško aukso.

Monetos averse vaizduojamas stilizuotas Vytis. Aplink – įrašas LIETUVA, nominalo nuoroda (25 litai), išleidimo metai (2014) ir Lietuvos monetų kalyklos ženklas.



Monetos reverse – trijų Baltijos valstybių žemėlapių fone besistiebiantis augalas su trimis lapeliais, nudažytais trijų Baltijos valstybių vėliavų spalvomis. Šis motyvas vaizduoja kelią, jungiantį tris Baltijos valstybes. Monetoje taip pat yra įrašas BALTIJOS KELIAS 25 ir dizainerio ženklas.



Monetos autoriai – Eglė Ratkutė ir Giedrius Paulauskis.
Monetos briauna dantyta.
Monetos tiražas – 25 000 vienetų.

Baltijos kelio 25-osios metinės išleista ir 50 litų sidabro moneta.

Jos averse vaizduojamas stilizuotas Vytis. Aplink – įrašas LIETUVA, nominalo nuoroda (50 litai), išleidimo metai (2014) ir Lietuvos monetų kalyklos ženklas.



Monetos reverse – trijų Baltijos valstybių žemėlapių fone besistiebiantis augalas su trimis lapeliais, nudažytais trijų Baltijos valstybių vėliavų spalvomis. Šis motyvas vaizduoja kelią, jungiantį tris Baltijos valstybes. Monetoje taip pat yra įrašas BALTIJOS KELIAS 25 ir dizainerio ženklas.



Monetos autoriai – Eglė Ratkutė ir Giedrius Paulauskis.
Monetos briaunoje – užrašas EESTI LATVIJA LIETUVA.
Monetos tiražas – 4 000 vienetų..
 
Tai įdomu!