BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


Antram gyvenimui litus prikėlė ieškoma Kalėdinė dovana

Spausdinti

Vakar, rugsėjo 21 d., Pinigų muziejuje įvyko jau penktoji paskaita iš paskaitų ciklo 3 x 3. Tiesą sakant, tai buvo ne tik paskaita, bet ir dirbtuvės, kuriose dalyviai galėjo sau pasigaminti papuošalų iš sunaikintų litų banknotų.

Jolita Mažeikienė – verslo žurnalistė, gaminanti ir prekiaujanti papuošalais ir aksesuarais iš litų monetų ir susmulkintų litų banknotų.  Moteris nelaiko savęs nei menininke (pasak jos, ji tiesiog gamina papuošalus), nei verslininke. Jolita sako, kad tai net ne produktas, o projektas, kuris trunka jau beveik 2 metus.

Minties prekiauti tokiais papuošalais iš pradžių nebuvo. Moteris ieškojo kalėdinės dovanos vyrui ir pamanė, kad originali dovana būtų sąsagos su litų monetomis, o turėti sąsagas su raiteliu – vyčiu – simboliškai palydint litą apskritai būtų garbė ir išskirtinumas. Deja, paaiškėjo, kad tokių sąsagų Lietuvoje niekas negamina. Moteris kreipėsi į pažįstamą juvelyrą, kuris paaiškino, kad tokius papuošalus pagaminti nėra sudėtinga ir namų sąlygomis. Taigi dovana buvo pagaminta, vyras liko laimingas. Tokios sąsagos vėliau buvo pagamintos ir vyro kolegoms, o apie gaminius informavus internete, norinčių atsirado ir daugiau. Šitaip prasidėjo papuošalų gamyba. Ypač paklausa padidėjo 2015 m., kai litai jau galutinai buvo išimti iš apyvartos. Augant paklausai padidėjo ir pasiūla. J. Mažeikienė pradėjo gaminti ne tik sąsagas, bet ir apyrankes, auskarus, pakabukus, kaklaraiščių segtukus ir t. t.

Pasak autorės, sunkiausia šioje kūryboje ne idėjos, bet gauti medžiagos šių kūrinių gamybai, t. y. litų monetų. Svarbiausia, kad monetos būtų blizgančios, nenaudotos, be to, idėjoms įgyvendinti reikėjo ne tik įprastų apyvartinių, bet ir proginių litų monetų (pvz., su Stelmužės ąžuolu, Puntuko akmeniu, skirtų krepšiniui, Žalgirio mūšiui ir pan.). Iš pradžių dalį tokių monetų pavyko išsikeisti parduotuvėje, vėliau prieš pat euro įvedimą įsigyti jų banke. Dabar apyvartinių litų monetų Lietuvos banke įsigyti neįmanoma, jų galima gauti tik antrinėje rinkoje (žinoma, jų vertė jau gerokai išaugusi). Kol kas projektas susilaukia labai didelio susidomėjimo. Autorė spėja, kad paklausa gali būti net iki 2018 m., kai Lietuva švęs savo Nepriklausomybės šimtmetį.

Lankytojai, vakar apsilankę paskaitoje „Antras litų gyvenimas: iš apyvartos į madą“, galėjo ne tik pasiklausyti tokių papuošalų atsiradimo istorijos, pabendrauti su autore, bet ir patys pasigaminti papuošalų. Buvo gaminami auskarai ir pakabukai iš serijos „Litų kvapas“. Papuošalai buvo gaminami iš susmulkintų 50, 200 ir 500 litų banknotų.

Pinigų muziejus autorei padovanojo beveik 20 000 susmulkintų litų drožlių. Tikimės, ši dovana paskatins sukurti kažką nauja!

Papuošalų iš litų galite įsigyti internetinėje parduotuvėje, o plačiau pasiskaityti apie juos facebook paskyroje.

Pinigų muziejuje
Atnaujinta: 2021-06-30