Birželio 7 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleis dvi kolekcines monetas, skirtas Joninėms (Rasos šventei), iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“. Jos bus to paties dizaino, tačiau skirtingų nominalų – 5 eurų spalvota sidabro moneta ir 1,5 euro moneta iš vario ir nikelio lydinio.
„Leisti šią seriją pradėjome siekdami praplėsti monetų įvairovę ir paskatinti daugiau žmonių domėtis kolekcionavimu. Joje planuojame išleisti apie 10 monetų, skirtų įvairioms šventėms – tiek turinčioms gilias tradicijas, tiek šiuolaikinėms. Pirmoji šios serijos moneta, skirta Kaziuko mugei, buvo labai populiari, tad tikimės, kad pasisekimo sulauks ir antroji, skirta Joninėms“, – sakė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.
Joninių (Rasos) šventei skirta 5 eurų sidabro moneta bus išleista 3 000 vnt., o pusantrokas – 30 tūkst. vnt. tiražu. Abiejų monetų reverse pavaizduoti Joninių šventės simboliai – besiskleidžiantis paparčio lapas, mėnuo, saulė ir žolynų vainikas, sujungti į vieną sūkurį, kurio centre yra stilizuotas paparčio žiedas, tarsi prasišviečiantis per rasos lašą. Sidabro monetoje jis yra spalvotas, o paparčio žiedo įspūdžiui sudaryti panaudota reljefo dengimo spalvomis technologija. Monetų reverse – iš vandens lašelių susiformuojantis Vytis.
Šių monetų dizainą sukūrė dailininkė Eglė Ratkutė. Ji 2015 m. yra pelniusi tarptautinį apdovanojimą už Baltijos kelio 25-mečiui skirtos monetos dizainą.
Kartu su moneta išleidžiamas ir leidinys apie Joninių tradicijas nuo pagonybės iki mūsų dienų, kurį parengė etnologas Libertas Klimka.
Monetų, skirtų Joninėms (Rasos šventei), bus galima įsigyti nuo gegužės 31 d. 8 val. ryto Lietuvos banko el. parduotuvėje adresu monetos.lb.lt, o nuo birželio 7 d. – ir Lietuvos banko kasose (Žirmūnų g. 151 Vilniuje ir Maironio g. 25 Kaune). Kaip įprasta, monetos išleidimo ir kitą dieną kasos dirbs 1 valanda ilgiau. Monetų galima įsigyti ir per oficialius numizmatinių vertybių platintojus.
Joninių (Rasos) šventei skirta moneta yra antroji iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“. Pirmoji buvo išleista 2017 m., ji buvo skirta Kaziuko mugei.