BDAR

Slapukų naudojimo taisyklės

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis


00:00
00:00
3/14

Vladas Jurgutis

Pirmuoju Nepriklausomos Lietuvos banko valdytoju 1922 m. tapo profesorius Vladas Jurgutis. Kai kas jį vadina „dvasišku bankininku“, mat pagal išsilavinimą buvo kunigas ir tik vėliau pasuko į ekonomiką. Jurgutis taip pat neoficialiai laikomas ir lito „tėvu“, nes jo dėka, laikantis griežtos pinigų politikos, litas tapo viena iš stipriausių valiutų pasaulyje.

Pasakojama, kad Vladas Jurgutis buvęs griežtas vadovas, ypač mėgęs drausmę, pažinojęs kone kiekvieną Lietuvos banko darbuotoją, banko veiklos pradžioje visų skyrių darbuotojus atrinkęs pats. 

Tapęs valdytoju, nors ir neturėdamas tokio darbo patirties, į savo pareigas Jurgutis žvelgė ypač atsakingai. Tuo metu kraštas buvo nualintas, ekonomika sutrikdyta, o centrinės bankininkystės patirties tiesiog nebuvo, tačiau jo pastangomis galutinai susiformavo Lietuvos banko organizacija, o Lietuvos ekonomika dėl banko sprendimų stiprėjo. Bankui jis vadovavo iki 1929 m., kai iš pareigų atsistatydino pats. 

Norėdamas įamžinti pirmojo Lietuvos banko valdytojo Vlado Jurgučio nuopelnus Lietuvos bankininkystei, nuo 1997 m. Lietuvos bankas teikia Vlado Jurgučio premiją už mokslo darbus Lietuvos bankininkystės, finansų, pinigų ir makroekonomikos srityse. Vlado Jurgučio vardu netgi pavadinta vidurinė mokykla Palangoje ir gatvė Vilniuje, o prie Lietuvos banko centrinių rūmų Gedimino prospekte pastatytas paminklas iš išlydytų buvusių lietuviškų 50 centų monetų, jį aplankyti galite ir šiandien!

Skulptoriaus Vlado Žuklio ir architekto Jono Lukšės sukurta memorialinė lenta, skirta pirmajam Lietuvos banko valdytojui Vladui Jurgučiui, Lietuvos banko rūmuose Kaune atidengta 1995 m.