Spalio 21 d. Lietuvos banko istorijoje

Šiandien spalio 21 d. Šiandien minimos dvi dienos: Fotonikos diena ir Pasaulinė orumo diena. Pirmąja minima diena, kai nustatytas tikslus šviesos greitis, o antroji skatina išlikti oriais, pasitikėti savimi. Minėjimai, žinoma, ypatingi, bet pakalbėkime apie Lietuvos banką. Įdomu, kad ši data Lietuvos bankui taip pat yra dviguba, ji susijusi su dviem svarbiais bankui ir Lietuvai įvykiais.

1992 m. spalio 21 d. suteikta pirmoji Tarptautinio valiutos fondo, kurio nare Lietuva tapo tų pačių metų balandžio 29 d. (beje, pirmoji iš buvusių sovietinių šalių) paskola. Ši paskola skirta nacionalinės valiutos stabilumui ir tarptautiniams rezervams palaikyti (dalis buvo skirta sisteminės pertvarkos programai vykdyti). Paskola buvo paimta keturiomis dalimis. Tai buvo didžiulė pagalba įvedant nacionalinę valiutą litą. Paskolos TVF grąžintos anksčiau laiko, iki 2003 m.

Lygiai po metų, 1993 m. spalio 21 d., įvyko pakylėjimas užsienio valiutos rinkoje. Tądien įvyko pirmoji prekyba Tarpbankinėje valiutų biržoje, kurios steigėjas buvo Lietuvos bankas. Šioje biržoje bankai, turintys licenciją tiesioginiams korespondentiniams ryšiams su užsienio bankais, galėjo pirkti arba parduoti užsienio valiutą. Tiesa, iki 1994 m. bankai valiutą tik pardavinėjo. Lietuvos bankas vykdė nuolatines intervencijas ir pirko iš bankų valiutą. Taip buvo didinami rezervai ir palaikomas stabilus užsienio valiutų kursas litais.

FacebookTwitterGoogle+