Pasaulio pinigai. Baltarusija

Baltarusija savo valiutą pradėjo naudoti 1992 m. Buvo sprendžiamas valiutos pavadinimas ir beveik pasirinktas talerių ir grošų, bet dėl sovietinės aplinkos paliktas rublio ir kapeikų pavadinimas. Lygiai taip pat kaip pirmuose lietuviškuose piniguose pirmuosiuose baltarusiškuose vaizduoti gyvūnai (voverės, kiškiai, meškos, stumbrai ir kt.), bet dar įdomiau, kad iki 1995 m. Baltarusijos herbas kaip ir Lietuvos buvo vytis (bel. pahonia), todėl jį galėjome matyti ir ant baltarusiškų banknotų. Pinigai su vyčiu iš apyvartos išimti tik 2001 m. Nuo 1995 m. Baltarusijos herbas – modifikuotas sovietinis simbolis.

Ant baltarusiškų pinigų niekada nevaizduoti realūs asmenys, todėl ir ant vėlesnės (2000 m.) laidos banknotų matomi tik žymiausi Baltarusijos pastatai ir simboliai. Ant šios laidos pinigų vyčio jau nebematome, bet ryšių su Lietuva dar galima atrasti. Ant 50 000 rublių pavaizduota XVI a. Miro pilis, statyta LDK didiko Mikalojaus Radvilo Perkūno, o ant 100 000 rublių kupiūros matome Nesvyžiaus pilį taip pat priklausiusią Radvilų giminei.

Įdomu ir tai, kad Baltarusija yra viena iš kelių valstybių pasaulyje neturinti cirkuliuojančių monetų. To priežastis – nuolat po nepriklausomybės paskelbimo atsinaujinanti infliacija. Tiesa, 2009 m. jau buvo nuspręsta įvykdyti pinigų reformą ir į apyvartą monetas paleisti, netgi susitarta su slovakų įmone turėjusia tas monetas kalti. Visgi šių planų atsisakyta ir likta prie senos sistemos. Vis dėlto nuo 1996 m. Baltarusija kala kolekcines ir progines monetas ant kurių taip pat galima atrasti ryšių su Lietuva. Pvz. 2010 m. čia taip pat išleistos labai meniškos monetos Žalgirio mūšio 600 m. jubiliejui paminėti. Taip pat 2006 m. pasirodė kolekcinė moneta skirta Struvės geodeziniam lankui, kuris eina ir per Lietuvą (tokia lietuviška euro moneta išleista šiemet), Dar 2010 m. išleista moneta Ivanui Chruckiui, įkvėpimo besisėmusiam iš Lietuvos ir ne viename savo paveiksle ją pavaizdavusiam.

 

Baltarusija paskelbė, kad nuo 2016 m. liepos 1 d. pagaliau bus vykdoma Baltarusijos rublio denominacija – pinigų reforma, kurios metu bus sumažinamas valiutos nominalas. Iki 2016 m. gruodžio 31 d. bus įvykdytas apyvartoje esančių 2000 m. leidimo piniginių vienetų pakeitimas 2009 m. piniginiais vienetais – banknotais ir monetomis santykiu 10 tūkst. rublių 2000 m. leidimo piniginių vienetų su 1 rubliu 2009 m. leidimo piniginių vienetų. Taigi apyvartoje pasirodys ir monetos, kurios, beje, kalamos Lietuvos monetų kalykloje.

FacebookTwitterGoogle+