Muziejuje pristatyta unikali knyga.

Vakar, lapkričio 28 d., Lietuvos banko Pinigų muziejuje pristatyta vienintelė tokia Lietuvoje esanti, vos 100 egzemplioriumi išleista knyga – albumas „Estijos kronų banknotų originalai 1991 – 2007 m.“ Ši knyga skirta šiemet minimam Estijos nepriklausomybės šimtmečiui paminėti.

Jos autorius Estijos verslininkas Tomas Kulas (Toomas Kull). Knyga ne tik unikali tuo, kad jos tiražas mažas. Tai greičiau meno kūrinys nei knyga. Kiekviename egzempliorius surištas rankomis, į kiekvieną įdėta po aštuonis cirkuliavusių Estijos kronų, kurias 2011 m. pakeitė euras, banknotus (kiekvieno nominalo po vieną). Banknotai – tai autoriaus rinktos kronų kolekcijos dalis. Prie kiekvieno banknoto jo aprašymas, trumpa banknotuose pavaizduotų asmenybių biografija. Lapus su banknotais skiria unikalūs permatomi tarplapiai, gaminti Nepale iš sunaikintų kronų banknotų popieriaus. Kiekvienas knygos egzempliorius pasirašytas pačio autoriaus ir numeruotas. Pats pirmasis egzempliorius per knygos pristatymą Estijoje buvo parduotas aukcione už 1100 eurų.

Lietuvoje esantis knygos egzempliorius yra vienintelis ir padovanotas Lietuvos estų bendruomenei.

Vakar renginio metu visi atvykę galėjo apžiūrėti knygą iš arčiau ir netgi ją pavartyti. Tiesa, tik su specialiomis pirštinėmis. Renginyje dalyvavo Lietuvos estų draugijos pirmininkė Liia Urman, Pinigų muziejaus vedėjas, knygos „Pinigai ir pinigų sistemos pokyčiai Lietuvoje (1988 – 2016)“ autorius Vidmantas Laurinavičius, Lietuvos estų bendruomenės nariai, Lietuvos numizmatai. Pristatyme prisiminta Estijos pinigų istorija, palyginta su Lietuva, papasakota apie pinigų kūrimą po 1990 m.

Estijos krona apyvartoje pasirodė 1928 m. ir pakeitė nuo 1918 m. cirkuliavusią Estijos markę. Ji cirkuliavo iki Estijos okupacijos 1940 m.

Po Sovietų Sąjungos žlugimo krona vėl cirkuliuoti pradėjo 1992 m. Krona pakeitė Sovietų Sąjungos rublį santykiu 1/10 ir buvo pririšta prie Vokietijos markės (8 kronos buvo keičiamos į vieną markę). 2002 m. krona susieta su euru (15,64664 kronų už vieną eurą). 2011 m. Estijos kronos išimtos iš apyvartos, šalyje pradėjo cirkuliuoti euras.

Panašiai, kaip ir litų banknotuose  ant Estijos kronų banknotų vaizduoti garsūs šalies žmonės ir pastatai ar šalies vaizdai. Turbūt garsiausia asmenybė buvo ant 5 kronų banknotų pavaizduotas pasaulinio lygio šachmatininkas Paul Keres (1916 -1975 m.). Tai buvo viena iš nedaugelio pasaulio kupiūrų, ant kurios buvo pavaizduotas šachmatininkas ir šachmatų figūros.

Įdomu, kad kaip ir ant lietuviškų litų banknotų, taip ir ant estiškų kronų tebuvo viena moteris. Tiesa, ne ant mažiausio, kaip Lietuvoje, nominalo, o beveik ant didžiausio 100 kronų banknoto. Ant jo puikavosi poetė Lidija Koidula (1843-1886 m.).

 

FacebookTwitterGoogle+