Muziejuje įvyko paskaita apie modernius mokėjimus

Vakar, sausio 23 d., Pinigų muziejuje įvyko tradicinė ir pirmoji šiais metais ciklo 3X3 (paskaitų ciklas, kai paskutinį mėnesio trečiadienį pristatomas Lietuvos bankas) paskaita „Modernūs mokėjimai Lietuvoje“. Paskaitą visuomenei skaitė Lietuvos banko bankininkystės tarnybos Rinkos infrastruktūros departamento skyriaus viršininkas Tomas Karpavičius ir Lietuvos banko bankininkystės tarnybos Rinkos infrastruktūros departamento direktoriaus pavaduotojas Martynas Rajunčius.

Paskaitoje dalyviai buvo supažindinti su Lietuvos banko veikla, planais ir naujovėmis. Negalėjusiems dalyvauti, pateikiame 10 pagrindinių dalykų, apie kuriuos buvo pasakota ir kuriuos reikėtų žinoti apie mokėjimus.

 • Lietuviai vis dar nėra linkę atsiskaitinėti negrynais pinigais. 2016 m. 3 iš 4 mokėjimų buvo atlikta grynais pinigais, 2017 m. duomenimis 97 proc. gyventojų naudojasi grynais pinigais, o 2018 m. net 59 proc. mokėjimų kortelių lėšų buvo išgryninta. Pagal negrynuosius pervedimus Lietuva užima vos 21 vietą iš visų Europos Sąjungos valstybių ir beveik dvigubai atsilieka nuo ES vidurkio. Pagal mokėjimų kortelių operacijų, tenkančių vienam gyventojui skaičių taip pat esame tik antrajame dešimtuke.
 • Lietuvos bankas siekia, kad ši statistika pagerėtų. Pirma priežastis, tai patogūs, greiti, mokėjimai, didinantys ir Lietuvos konkurencingumą. Antra priežastis, visai valstybei naudingas skaidrumas, o elektroniniai mokėjimai skaidrumą iš tiesų gerina.
 • 2017 m. Lietuvos bankas Lietuvoje įdiegė CENTROlink momentinių mokėjimo sistemą, sudarančią techninę galimybę prisijungti prie bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) visiems Europos ekonominėje erdvėje licencijuotiems mokėjimo paslaugų teikėjams. Lietuvoje atsirado galimybė mokėjimus ES erdvėje atlikti akimirksniu. Paslaugų tiekėjams tai palengvina jiems galimybes tiesiogiai konkuruoti su kitais mokėjimo rinkos dalyviais. Sukuriamos ir išlaikomos darbo vietos, išlaikomas ir plėtojamas „know-how“ (Fintech šalis). Tai spartina FinTech srities mokėjimo paslaugų teikėjų skaičiaus didėjimą
 • Jau šiais metais pradeda veikti paslauga, kuri leidžia gyventojams pervesti pinigus tarp skirtingų bankų vienu telefono mygtuko paspaudimu per kelias sekundes, nesirūpinant nei gavėjo sąskaitos numeriu, nei kurio banko klientas jis yra. Bankų sąskaitos ir telefonų numerių susiejimo sistema leidžia susieti savo banko sąskaitos numerį (IBAN) su telefono numeriu ar elektroninio pašto adresu ir atlikti mokėjimo pavedimus tarp skirtingų bankų tiesiog pasirinkus gavėją iš kontaktų sąrašo mobiliajame telefone.
 • Lietuvos bankas siekia, kad bankai ir kredito unijos suteiktų galimybę visas būtiniausias mokėjimo paslaugas (sąskaitos atidarymas, mokėjimo kortelės, pinigų įmokėjimas ir t.t.) gauti už ne didesnę kainą kaip 1,50 Eur, nepasiturintiems gyventojams – 0,75 Eur per mėnesį. Sukurta ir skaičiuoklė, su kuria galima palyginti skirtingų kredito bendrovių įkainius. Netenkinančią bendrovę visada galima keisti į kitą, tai gali spręsti tik vartotojas!
 • Lietuvos bankas skatina, kad bekontakčiai mokėjimai (atliekami su bekontaktėmis mokėjimo kortelėmis), kurie taupo laiką, yra gerokai patogesni ir saugesni, populiarėtų ir būtų kuo plačiau naudojami. Ši priemonė skatina vartotojus rinktis ne grynuosius mokėjimus.
 • Kitą vertus, nors bekontakčiams apmokėjimams, jei jie nėra dideli, PIN kodo nereikia, jį privalu rinktis kuo saugesnį, geriausiam, naudotis tuo, kurį išdavė bankas. Yra netgi sudarytas populiariausių Lietuvoje PIN kodų dešimtukas, jis atrodo taip:
 1. 1234
 2. 1111
 3. 0000
 4. 1212
 5. 7777
 6. 1004
 7. 2000
 8. 4444
 9. 2222
 10. 6969
 • Jau kurį laiką veikianti ir vis populiarėjanti mokėjimo priemonė – atsiskaitymai telefonu. Kai nuskaičius specialų kodą telefonu, galima susimokėti už prekes ir paslaugas. Tokią priemonę jau tiekia įmonė MOQ, o diegia Swedbank, bando kitos kredito bendrovės. Ateityje ši sistema turėtų tik populiarėti ir galimybes jai veikti sukurtos Lietuvos banke.
 • Saugumas nuolat didinamas ir elektroninėje bankininkystėje. Lietuvos banko iniciatyva atsisakyta kodų kortelių, skatinama naudotis kodų generatoriais arba dar modernesnėmis prisijungimo prie sistemų priemonėmis.
 • Kai kuriuose Lietuvos mokyklose jau atsiranda naujovė – speciali banko kortelė, skirta moksleiviams, kuria atsiskaityti galima tik mokykloje, kurią moksleivis lanko. Tokia kortelė apsaugo moksleivio pinigus nuo praradimo ir padeda tėvams kontroliuoti vaiko išlaidas, rūpintis mityba, nes kortelių ataskaitose yra pateikiama, kokios prekės buvo įsigytos.

 

FacebookTwitterGoogle+