Mažasis princas ant banknoto

Šiais metais sukanka 75 metai, kai buvo išleistas „Mažasis princas“, viena populiariausių grožinių knygų pasaulyje, parašyta prancūzų rašytojo Antuano de Sent Egziuperi (1900–1944). Knyga išversta į 180 kalbų, bendras tiražas viršijo 80 milijonų. Jos herojus, Mažasis princas, skaitytojų mylimas ir Lietuvoje, lietuvių kalba išleistas jau ne vienas knygos leidimas, sukurtas ne vienas spektaklis, o 1966 m. Lietuvos kino studijoje pastatytas vaidybinis filmas „Mažasis princas“.

Dėl savo populiarumo Mažasis princas yra tapęs vienu iš Prancūzijos simboliu, o ne taip seniai jį galėjome matyti ir ant cirkuliuojančių pinigų.

Iki 2002 m. sausio 1 d., kai Europoje pradėjo cirkuliuoti eurų monetos ir banknotai, prancūzai naudojo Prancūzijos frankus. Jų monetos ir banknotai visada garsėjo kaip labai kokybiški ir meniški, o ant jų galėjome matyti garsius Prancūzijos žmones, įamžintus šalies pasiekimus, objektus ir pan. Paskutinės laidos frankų banknotai apyvartoje pasirodė XX a. paskutiniame dešimtmetyje. Buvo išleisti keturių nominalų banknotai, ant kurių pavaizduoti garsūs prancūzai: ant 500 frankų – mokslininkai Marija ir Pjeras Kiuri, ant 200 frankų – architektas Gustavas Eifelis, ant 100 frankų – dailininkas Polis Sezanas ir ant 50 frankų – rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi. Kartu su autoriumi ant banknoto pavaizduotas vienas garsiausių jo personažų, Mažasis princas, o ir pats banknotas pilnas užuominų į šį herojų.

Banknoto averse – rašytojo portretas, o šalia ir pats Mažasis princas, stovintis ant mažytės savo planetos – asteroido „B-612“, ant kurios auga raudona rožė. Tai paties rašytojo piešinys. A. de Sent Egziuperi buvo ne tik rašytojas, bet ir lakūnas, tarpukariu gabenęs paštą iš Prancūzijos į Afriką ir Aziją. Būtent šie skrydžių maršrutai pavaizduoti šalia rašytojo esančiame pasaulio žemėlapyje. O viršutiniame kairiame banknoto kampe – lėktuvas, kuriuo A. de Sent Egziuperi skraidė.

Averse taip pat yra keletas detalių, kurių iš pirmo žvilgsnio nepastebime. Kairėje averso pusėje esantis žalios folijos lipdukas yra ne tik apsaugos detalė, bet ir garsusis autoriaus sukurtas piešinukas iš „Mažojo princo“ – smauglys, ryjantis dramblį, panašus į skrybėlę.

Kitoms detalėms reikia dar daugiau atidumo. Su didinamuoju stiklu pažvelgę į viršutinį banknoto kampą, išvysime nuolat pasikartojantį mikrotekstą, ištrauką iš knygos: „Vienoje žvaigždėje, vienoje planetoje – manojoje, Žemėje, – buvo mažasis princas, kurį reikėjo paguosti“.

O dar vienai detalei prireiks net ultravioletinės šviesos, prieš kurią padėję banknotą, išvysime dar vieną „nematomą“ piešinuką – avį, kurią knygoje autorius piešė Mažajam princui, o kadangi piešinys šiam vis netiko, galiausiai įamžino dėžėje. Šios žavios detalės primena pagrindinę knygos idėją, kad akivaizdūs dalykai dažnai lieka nepastebėti ir tik vaikai linkę juos pamatyti.

Banknoto reverse detalių ne tiek daug, bet čia vėl galime išvysti Mažąjį princą, kuris simetriškai atkartoja averse esantį, skiriasi tik drabužių spalvos. Pagrindinė detalė šioje banknoto pusėje – lėktuvas, nusileidęs Sacharos dykumoje. Kaip teigiama, A. de Sent Egziuperi, kartą priverstinai nusileidęs dykumoje, sugalvojo Mažojo princo istoriją. Reverse taip pat galime matyti ir vėjų rožę, rodančią visas pasaulio kryptis.

Į apyvartą šis banknotas išleistas 1993 m. (beje, pirmasis iš visos serijos), antroji laida buvo atspausdinta 1997 m., nes banknotas buvo dažnai naudojamas ir greitai dėvėjosi. Apyvartoje banknotas buvo iki 2002 m. vasario 18 d. (kai Prancūzijoje buvo pradėti naudoti tik eurai), o keičiamas buvo iki 2012 m., kursu 6,655957 franko už 1 eurą. Šiandien šis banknotas jau yra numizmatinė vertybė ir jį įsigyti galima už gerokai didesnę sumą.

Banknotą su Mažuoju princu galite pamatyti ir Lietuvos banko Pinigų muziejuje.

FacebookTwitterGoogle+