Kas vaizduojama ant eurų monetų? Graikija.

Šiais metais Lietuva mini euro įvedimo penkmetį. Nuo 2015 m. mūsų kišenėse šiugžda eurų banknotai ir žvanga eurų monetos. Banknotai vienodi, o monetos – ypatingos. Viena eurų monetų pusė yra bendroji, kita – nacionalinė. Pagal nacionalinę pusę galima atpažinti monetą išleidusią šalį. Lietuva nusprendė, kad visų nominalų lietuviškų eurų monetų nacionalinės pusės dizainas bus vienodas – vytis. Prie šio vaizdo, ko gero, esame labiausiai pripratę. O ar atkreipiame dėmesį į tai, kas pavaizduota ant kitų šalių monetų nacionalinių pusių? Ir ar žinojote, kad nemažai šalių ant skirtingų nominalų monetų yra nukaldinusios skirtingus atvaizdus?

Šiame naujame straipsnių cikle aprašysime visų euro zonos šalių monetų nacionalines puses, jų atsiradimo kilmę, istoriją ir susijusius įdomius faktus.

Pirmoji iš šalių – Graikija.

Graikiškų monetų kūrimas

Visų graikiškų monetų nacionalinės pusės autorius yra dizaineris, Graikijos centrinio banko dailininkas, graveris Georgas Stamatopulas (g. 1963 m.). Įdomu, kad šis menininkas sukūrė ir 2015 m. išleistos bendros proginės Europos Sąjungos monetos, skirtos Europos Sąjungos vėliavos trisdešimtmečiui, dizainą. Šią monetą išleido visos euro zonos valstybės, taip pat ir Lietuva. Tai pirmoji Lietuvos banko išleista ir Lietuvos monetų kalykloje nukaldinta proginė eurų moneta. G. Stamatopulas sukurė ir daugumą Graikijos proginių eurų monetų.

Graikija buvo paskutinė iš pirmųjų dvylikos valstybių, įstojusių į euro zoną, tą ji padarė 2001 m. Todėl pirmosios eurų monetos kaldintos ne Graikijoje (ji dar neturėjo tam teisės), o Suomijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje. Nuo euro įvedimo 2002 m. monetos kaldinamos Atėnuose esančioje monetų kalykloje. Ant šių monetų jau galima matyti Graikijos monetų kalyklos simbolį.

Visi aštuonių nominalų graikiškų monetų nacionalinių pusių atvaizdai skirtingi, bet juos galima suskirstyti į tris grupes. 1, 2 ir 5 centų monetų nacionalinėse pusėse pavaizduoti laivai, atspindintys skirtingus Graikijos istorijos epizodus, 10, 20 ir 50 centų monetų nacionalinėse pusėse vaizduojami žymūs žmonės, Graikijos atgimimo dalyviai, 1 ir 2 eurų monetų nacionalinėse pusėse pavaizduoti Graikijos mitologijos ir istorijos fragmentai. Įdomu, kad nacionalinėje pusėje nominalų pavadinimai rašomi graikų kalba.

Taigi, kas pavaizduota ant kiekvienos graikiškos eurų monetos?

Visi aštuonių nominalų graikiškų monetų nacionalinių pusių atvaizdai skirtingi. O viena moneta dėl savo dizaino yra ypatinga ir unikali visame pasaulyje. Taigi, kas vaizduojama ant graikiškų eurų monetų?

1, 2, 5 centų monetos

Ant mažiausio nominalo monetų pavaizduoti laivai. Galbūt jau esate juos matę? Bet ar atkreipėte dėmesį, kad ant skirtingų nominalų laivai yra skirtingi? Jie atspindi skirtingus Graikijos istorijos epizodus: Senovės Graikiją, nepriklausomybės kovas (XIX a.) ir šiuolaikinius laikus, primindami, kad Graikija yra jūrinė valstybė.

Ant 1 cento monetos nacionalinės pusės pavaizduotas Senovės Graikijos laivas – tiriera, arba trirema. Trieros pavadinimas, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „trys irklai“, o trirema – „trys dešimtys“. Tai buvo karinis antikinio pasaulio laivas, kurį naudojo graikai, finikiečiai ir romėnai. Milžinišką laivą irklavo vergai, susodinti trimis eilėmis (aukštais), vieną irklą laikė vienas žmogus, dėl to laivas ir buvo taip vadinamas. Atėnų trirema 200 m. buvo pats didžiausias laivas Viduržemio jūroje VIII–IV a. pr. Kr., o kartu ir pats manevringiausias ir greičiausias. Atėniečiai su šiuo laivu dominavo visame regione. Jie vaidino lemiamą vaidmenį graikų ir persų bei Peloponeso karuose ir pavertė Atėnus jūros imperija. Ši moneta labai tinkama priminti apie Graikijos galybę antikiniame pasaulyje.

Ant 2 centų monetos vaizduojamas kitas laivas – XIX a. korvetė. Tai nedidelis, manevringas burinis laivas su keliais pabūklais. Šie laivai daugiausia naudoti pakrančių apsaugai ar mažuose kariniuose konfliktuose, taip pat kaip pagalbiniai laivai nedidelėse flotilėse. Graikijai korvetės ypač reikšmingos buvo nepriklausomybės karuose 1821–1829 m., dar kitaip vadinamuose graikų revoliucija. Graikai už savo nepriklausomybę kovojo prieš Osmanų imperiją. Kovos virė ir žemyninėje dalyje, ir ypač jūroje. Padedami Vakarų valstybių laivynų, graikai išvijo turkus iš Peloponeso, o nepriklausomybę paskelbė 1932 m.

Ant 5 centų monetos vaizduojami šiuolaikiniai laivai. Nacionalinėje pusėje matome jūra plaukiantį tanklaivį. Tiesa, šio tipo laivas su karyba jau neturi nieko bendro, jis skirtas kroviniams gabenti. Graikija, sudaryta iš tūkstančių mažų salų, supama jūrų, yra jūrinė valstybė, taigi tanklaivis ant 5 centų monetos atspindi visą Graikijos laivybos istoriją ir paveldą.

10, 20, 50 centų monetos

Ant šių monetų galime išvysti svarbius, Graikijai nusipelniusius žmones, susijusius su nepriklausomybės atgavimu ir jos įtvirtinimu.

Ant 10 centų pavaizduotas Rigas Feraios Velestinlis (1757–1798), graikų rašytojas, politikos filosofas ir revoliucionierius. Jis buvo viena iš svarbiausių graikų modernaus apšvietos judėjimo figūrų (XVIII–XIX a. judėjimas, kurio metu pasiekta, kad graikų kalba būtų standartizuota, sustiprėjo nacionalizmas, atsirado naujų politinių koncepcijų, atvedusių į nepriklausomybę, ir pan.). R. Feraios artimai bendravo su Napoleonu Bonapartu, kitais reikšmingais Vakarų Europos lyderiais ir mąstytojais, jis buvo vienas iš pirmųjų, pradėjusių garsiai kalbėti apie graikų išsilaisvinimą iš Osmanų imperijos. Dėl to 1798 m. Austrijoje buvo sulaikytas (austrai buvo Osmanų sąjungininkai), perduotas turkams, uždarytas į kalėjimą, kankinamas, galiausiai su bendraminčiais nužudytas, o jo kūnas išmestas į Dunojaus upę. Po mirties jis tapo nacionaliniu graikų herojumi.

Ant 20 centų pavaizduotas Ioannis Kapodistrias (1776–1831). Grafas, diplomatas ir pirmasis Graikijos vadovas (1828–1831). Gimė Kerkyros saloje (dab. Graikijoje), tuo metu priklausiusioje Venecijos respublikai. 1799 m. sala buvo užimta rusų. Ioannis pradėjo su jais bendradarbiauti, galiausiai išsikraustė gyventi į Rusiją, kur tapo politiku ir netgi užsienio reikalų ministru. Svarbiausiuose kongresuose ir susitikimuose sprendė esminius Europos klausimus, kilusius pasibaigus Napoleono erai, kartu nepamiršo ir Graikijos, siekė jos nepriklausomybės, teikė jai paramą. 1827 m. pradėjo veikti nacionalinis graikų kongresas, kuris į Graikijos vadovo (prezidento) postą septyneriems metams išrinko I. Kapodistrias. Tapęs prezidentu, įvykdė svarbiausias reformas: Graikijoje buvo sukurta reguliari armija, įkurtas nacionalinis bankas, pradėta žemės reforma, pertvarkytos teisinė ir švietimo sistemos ir t. t. Visos kadencijos šiame poste neišbuvo, 1831 m. žuvo nuo anarchisto kulkos.

Ant 50 centų pavaizduotas Eleftherios Venizelos (1864–1936). Ko gero, reikšmingiausias ir žinomiausias modernios Graikijos politikas. Gimė Kretoje, todėl jau nuo jaunystės kovojo už šios salos teises. 1898 m. sala tapo respublika, E. Venizelos kūrė jos konstituciją. 1910 m. persikėlė į Graikiją, įsteigė liberalų partiją, taip pat aktyviai dalyvavo ir įkvėpė karius Graikijos karuose. Galiausiai jau nepriklausomoje Graikijoje paskirtas ministru pirmininku. Šioms pareigoms perrinktas net 7 kartus. Socialinių ir kitų reformų iniciatorius. Jo vardu pavadintas tarptautinis Atėnų oro uostas.

1 ir 2 eurų monetos

Ant didžiausių nominalų monetų iškaldinti vaizdai, įkvėpti Senovės Graikijos, antikinio pasaulio.

1 euro moneta dėl savo dizaino yra viena unikaliausių monetų pasaulyje. Kodėl? Ogi todėl, kad ant jos pavaizduota… moneta! Lidijos karalystėje (dab. Turkija), kuri buvo glaudžiai susijusi su Graikija VII a pr. Kr., buvo nukaldintos pirmosios monetos žmonijos istorijoje. Vėliau jas pradėjo kaldinti ir stambūs Graikijos poliai. Įdomu, kad iš graikų paveldėjome tradiciją atvaizdus vaizduoti abiejose monetos pusėse, būtent graikai puses įvardijo aversu ir reversu. V–IV a. pr. Kr. įsigalėjo pinigų sistema, kurios pagrindas buvo sidabrinė drachma. Vėliau pradėtos kaldinti stambesnės monetos. Originalios monetos averse – deivės Atėnės galva, o reverse – pelėda. Būtent monetos reversą su pelėda ir galime pamatyti 1 euro monetos nacionalinėje pusėje. Pelėda – deivės Atėnės simbolis. Atėnė buvo išminties, strategijos ir karo deivė, taip pat buvo laikoma Atėnų miesto globėja, čia Atėnės kultas buvo valstybinis. Savo populiarumu net varžėsi su Dzeuso kultu. Jos garbei mieste buvo pastatyta šventykla. Ji dažnai buvo vaizduojama ir ant Senovės Graikijos monetų.

Ant 2 eurų monetos nacionalinės pusės pavaizduota scena iš Spartoje esančios mozaikos (III a.), kurioje vaizduojama, kaip jaučiu pasivertęs Dzeusas pagrobia Europą. Europa – graikų mitologijos personažas, kurios vardu pavadintas mūsų žemynas. Taigi, ši moneta yra ir tam tikra sąsaja su vieninga Europa. Deivė Europa legendose buvo Finikijos karaliaus Agenoro ir Telefasos duktė. Europa iš pradžių buvo mirtingoji moteris graikų mitologijoje, tačiau po to, kai jos vardu buvo pavadintas žemynas, ji tapo nemirtinga. Legenda pasakoja, kad ji kartą su draugėmis leido laiką Viduržemio jūros pakrantėje, ją pamatė Dzeusas ir įsimylėjo. Norėdamas apgauti Herą, pasivertė baltu buliumi, išniro iš jūros, pagrobė Europą ir nuplukdė į Kretą. Jiems gimė trys sūnūs: Minas, Radamantas ir Sarpedonas. Šis mitas įkvėpė ne vieną menininką, legendos motyvus galima išvysti daugelyje Vakarų Europos kūrinių.

Proginės eurų monetos


Kiekviena šalis gali išleisti dvi progines monetas per metus. Šių monetų ypatybės ir viena – bendroji – pusė yra tokios pat kaip ir įprastų 2 eurų monetų. Jos skiriasi tik nacionalinės pusės dizainu, kuris skirtas kokiai nors progai paminėti. Kaip proginės, gali būti išleidžiamos tik 2 eurų nominalo monetos.

Proginės monetos yra teisėta atsiskaitymo priemonė visoje euro zonoje. Tai reiškia, kad atsiskaitymui jos gali būti naudojamos ir turi būti priimamos kaip visos kitos eurų monetos.

Įdomu, kad pati pirmoji proginė moneta Europos Sąjungoje buvo nukaldinta 2004 m., ją nukalė Graikija. Tuo metu Atėnuose vyko dvidešimt aštuntosios vasaros olimpinės žaidynės, joms moneta su disko metiku ir olimpiniais žiedais ir buvo nukaldinta. Moneta pirmoji, ją rasti savo kišenėse, ko gero, nebūtų labai paprasta, nors šių monetų išleista daugiau kaip 30 milijonų vienetų.

Vėliau Graikija išleido 15  skirtingų proginių monetų žymiems žmonėms (rašytojui N. Kazantsakiui, tapytojui El Grekui ir kitiems), istoriniams įvykiams (platonikų akademijos įsteigimui, Graikijos ir Kretos susijungimui ir pan.), pastatams. Jas galite pamatyti galerijoje:

FacebookTwitterGoogle+