Kaip investuoti į nekilnojamąjį turtą?

Trečiadienį, gruodžio 18 d., Pinigų muziejuje įvyko paskutinė šiais metais nemokama paskaita iš ciklo 3X3 „Kaip nenudegti investuojant į nekilnojamąjį turtą?“. Joje papasakota ne tik apie investavimo į nekilnojamąjį turtą rizikas, bet ir duoti patarimai, kaip taupyti, investuoti, pateikta bendra Lietuvos situacija. Paskaitą skaitė Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos, Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnysis ekonomistas Vaidotas Šumskis.

Pateikiame svarbiausius dalykus, kurie buvo aptarti paskaitoje.

  • Pagrindinės asmeninių finansų valdymo pakopos yra: rezervas juodai dienai (ko gero svarbiausias, kuriame turi būti sukaupta 3-6 mėn. atsargų, o lėšos turi būti likvidžios ir tikslingos), draudimas, numatyti ilgalaikio ir vidutinio laikotarpio tikslai ir investavimas.
  • Statistika byloja, kad Lietuvoje pakankamą rezervą yra sukaupęs vos kas trečias lietuvis, o keturi iš dešimties su sukauptomis santaupomis neišgyventų nė 30 d! Netaupymą dažniausiai lemia ne ekonominės, o emocinės priežastys (perkama iš karto, nėra drausmės, daugiausiai išlaidaujama ekonominio pakilimo laikotarpiu ir pan.).
  • Nors investavimo galimybių yra daug (akcijos, obligacijos, indėliai, taurieji metalai, žaliavos, investiciniai fondai, nekilnojamas turtas, kolekcinės vertybės, sutelktinis finansavimas, kriptovaliutos ir pan.), toli gražu ne visos investicijos kuria pridėtinę vertę – didesnį už infliaciją pinigų srautą. Į tai svarbu atsižvelgti ir atkreipti dėmesį prieš renkantis investavimo kryptį.
  • Nusprendus investuoti, taip pat svarbu: prieš investuojant susipažinti su sutarties sąlygomis, įvertinti galimas rizikas, bei su produktu susijusias išlaidas, investicijas paskirstyti (nesirinkti tik vienos krypties),  investavus domėtis savo investicijomis, ir atsiminti, kad didesnė galima  grąža visada yra ir didesnė rizika!
  • Yra išskiriamos trys populiariausios investavimo į nekilnojamąjį turtą strategijos: patrauklaus turto (kai investuojama į nekilnojamąjį turtą esantį centrinėse vietose, kuris jau pastatytas, su patraukliais nuomininkais ir stabiliomis pajamomis), pridėtinės vertės kūrimo (nekilnojamam turtui reikia atnaujinimo, nauji projektai plėtojami gerai žinomose vietose) ir spekuliatyvi (įsigyjamas probleminis turtas toliau nuo centro esančiuose rajonuose).  Pasirinkus patrauklaus turto strategiją, investuojama neribotam laikui, o skolos dalis, lyginant su kitomis strategijomis, yra mažiausia. Kitų strategijų investavimo laikotarpis mažesnis ir ribotas, o skolos dalis didesnė. Visgi, renkantis rizikingesnes investavimo strategijas, galima grąža taip pat yra gerokai didesnė.
  • Visada svarbu stengtis atpažinti neteisėtus investavimo pasiūlymus, todėl neinvestuokite į produktus, kurių neišmanote, tikrinkite įmonę, su kuria bendradarbiausite, venkite pasiūlymų, žadančių „greitą praturtėjimą“ ir „neturinčių jokios rizikos“.
  • Žinoma, kiekviena investavimo kryptis turi savo rizikas. Perkant būstą` nuomai, svarbu turėti omeny, kad gali keistis mokestinė aplinka ir kainų reguliavimas, atsižvelgti reikia ir į turto nusidėvėjimo sąnaudas, nuomininkų riziką ir pan. Investuojant į su nekilnojamuoju turtu susijusias akcijas ir obligacijas, reikia tikėtis didelių kainų svyravimų, netgi galimybės netekti visos sumos, o akcininkų reputacijos ir verslo rizika išlieka visada. Investuojant į nekilnojamojo turto fondus, taip pat galima išskirti kelias rizikas, susijusias su kreditais ir palūkanom,  nuomininkų diversifikacija, nekilnojamojo turto valdytojais ar galimybe, kad bus masiškai atsiimamos lėšos. Galimybė investuoti į nekilnojamąjį turtą yra ir per sutelktinio finansavimo platformas, bet ir čia reikia atkreipti dėmesį į skolininką, pačią platformą, hipotekos eilę, užstato vertinimą ir pan.
  • Investuodami atsiminkite: svarbiausia – rezervas, diversifikacija ir emocijų valdymas, garantuotos grąžos niekada nebūna, visada reikalinga aiški vizija, o skolindamiesi stenkitės įvertinti, ar paskola netaps našta.
FacebookTwitterGoogle+